İşlemci PIN'i yamulunca kasaya güç gelir mi?

Oxies

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600G 3.90GHz 6 Çekirdek 19MB Önbellek Soket AM4 MPK İşlemci
Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12G V2 12GB GDDR6 192Bit DX12 Gaming Ekran Kartı
Gigabyte B450M S2H AMD B450 Soket AM4 DDR4 3600(O.C.)Mhz mATX Anakart
Silicon Power XPower Turbine SP008GXLZU320BSA 8GB (1x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Gaming Ram
Silicon Power Ace A55 SP256GBSS3A55S25 256GB 550/450MB/s 2.5 SSD
GamePower Horizon MESH Panel 650W 80+ Bronze Kasa
Meslek
3d Modeler & Graphic Designer
Selam, dün işlemcinin termal macununu yenileyip geri montajlarken 2 tane PIN'i yamultmuş bulundum. Sonra tüm parçaları takıp bilgisayarı tekrar çalıştırmaya geldiğimde, makine hiçbir tepki vermedi. Pin yamulduğunda kasaya güç gelir mi?

Anakart: Gigabyte B450M S2H AMD B450 soket AM4 DDR4 3600(O.C.)MHz mATX.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600G 3.90GHz 6 çekirdek 19MB önbellek soket AM4 MPK.

Selam, dün işlemcinin termal macununu yenileyip geri montajlarken 2 tane PIN'i yamultmuş bulundum. Sonra tüm parçaları takıp bilgisayarı tekrar çalıştırmaya geldiğimde, makine hiçbir tepki vermedi. Pin yamulduğunda kasaya güç gelir mi?

Düşündüğüm hatayı yapıp, pin yamukken işlemciyi sokete takmaya çalışıp pinleri kırmadınız inşallah. Çünkü pin yamukken işlemci sokete tam oturmaz. Anakartlar işlemci olmadan tetik alır yani fanlar çalışır ancak doğal olarak görüntü gelmez. Sizde hiç tepki yok ise işlemci pinlerinin birbirine değmesi muhtemel.

Takipteyim. Bence garantiye göndermelisin. İşlemci bu sonuçta pek tamir edilebilecek bir şey değil.

0.5 kalemle tamir düzeltebilirsin Türkçe cok güzel anlatıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230906_122344_YouTube.jpg
    Screenshot_20230906_122344_YouTube.jpg
    176,8 KB · Görüntüleme: 9
Pini düzeltmelisin. Dikkatlice. Yapamam diyorsan garantiye göndermelisin muhtemelen onlarda elle cımbızla düzeltecek.
Düşündüğüm hatayı yapıp, pin yamukken işlemciyi sokete takmaya çalışıp pinleri kırmadınız inşallah. Çünkü pin yamukken işlemci sokete tam oturmaz. Anakartlar işlemci olmadan tetik alır yani fanlar çalışır ancak doğal olarak görüntü gelmez. Sizde hiç tepki yok ise işlemci pinlerinin birbirine değmesi muhtemel.
Takipteyim. Bence garantiye göndermelisin. İşlemci bu sonuçta pek tamir edilebilecek bir şey değil.
Sadece eğrildiyse fazla güç kullanmadan meyve bıçağı ile düzeltebilirsiniz. Fotoğrafını atın yardımcı olalım.
İncehesap'tan almıştım 1 saat öcne teknik servisine teslim ettim. Gelişme olursa burdan haberdar ederim ama neyi yanlış yaptığımı anlamak için soruyorum; Pin yamulunca kasaya yine de güç gelir mi? Aksi takdirde başka bir şeye zarar verdim.

Pin yamulunca kasaya yine de güç gelir mi? Aksi takdirde başka bir şeye zarar verdim.

İşlemci anakarta takılı olmasa bile anakart tetik alır yani bilgisayar çalışır fanlar döner ancak görüntü gelmez. Eğer anakart hiç tetik almıyorsa güç tuşuna basınca tepki yoksa bir yerde kısa devre vardır. Veya (işlemci pinleride olabilir bu) Birbirine temas eden bir şey vardır.

Geri
Yukarı