İşlemci sıcaklığı aniden yükseliyor

GraLeiMet

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle sistemde mining virüsünden veya herhangi bir virüsten şüphelenen varsa Kaspersky ve Malwarebytes'tan tarama yaptım fakat bir şey bulmadı. Zaten herhangi bir dosya indirmiyorum. Bunun nedeni kasanın temiz olmamasından ve 14 aydır termal macun değişmemesinden olduğunu düşünüyorum. Temizliği bugün yapacağım termal macun yenilemesini bayramdan sonra yapacağım. Sizin fikrinizi almak istedim. Sizce bunlar yüzünden midir? Bu sıcaklık yükselmeleri sıklıkla Chrome gibi uygulamalar açıkken oluyor.
Not: Fanlar genellikle %25'te veya açmadan kullanıyorum biraz önce açtım %33'ü.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    245,5 KB · Görüntüleme: 65
Hayır hocam. İşlemci aniden yükseliyor.

Ama ekran kartının ekran alıntısını eklemişsin neyse arkadaşın dediği işlemi yaparsan faydasını görürsün. Ama kafam karıştı mining virüsünden vs bahsetmişsin işlemci için konuşuyoruz görselde bile Afterburner var :D

Ama ekran kartının ekran alıntısını eklemişsin neyse arkadaşın dediği işlemi yaparsan faydasını görürsün. Ama kafam karıştı mining virüsünden vs bahsetmişsin işlemci için konuşuyoruz görselde bile Afterburner var :D

Hocam dikkatli bakarsanız CPU sıcaklığı yazıyor. Evet, üstteki ekran kartı sıcaklığı. CPU işlemci demektir. Mining virüsü sadece ekran kartına zarar vermez.
Güç planı ne durumda? Yüksek performansta ise dengeliye getirmeyi deneyebilirsiniz.
İşte hocam bahsettiğim gibi bu durumda performans azalıyor. Ben de bunu istemiyorum.

Ryzen işlemcilerde normal. İşlemci performansını yüksek tutmak istiyorsanız rahatsız olmamanız gerekiyor. CPB kapatmayıp overclock yapsanız bile bu durumu yaşarsınız. Stok frekansında nadiren yaşanıyor, onun için de CPB özelliğini kapatmanız yetiyor. Seçenekler şöyle:
  1. Rahatsız olmamak.
  2. CPB kapatmak, undervolt yapmak veya güç planını düşürmek.

Yeni konular

Geri
Yukarı