İşlemci sıcaklığı anlık 90'a çıkıyor ve DC sesleri kesiliyor

Rushford35

Centipat
Daha fazla  
RAM
16x1 GB
Ekran kartı
RTX 3060
İşlemci
i712700h
resim_2023-04-30_120231604.png

Merhaba arkadaşlar SS'den görmüş olduğunuz üzere işlemci boştayken 59'dan 90'a fırlıyor ya da yüksek sıcaklıklara çıkıyor bu sorun neden olabilir bilgisayara dokunuyorum sıcaklıkları gayet normal 6 ay oldu alalı yeni de Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oynarken 3-4 sn FPS düşmesi yiyorum ve o yediğim sürede Discord'daki sesler falan da kesiliyor. Yardım edebilecek varsa çok sevinirim teşekkürler.
Not: İşlemci ekran kartı Windows güncellemelerimin hepsi tam.

Eki Görüntüle 1760439

Merhaba arkadaşlar SS'den görmüş olduğunuz üzere işlemci boştayken 59'dan 90'a fırlıyor ya da yüksek sıcaklıklara çıkıyor bu sorun neden olabilir bilgisayara dokunuyorum sıcaklıkları gayet normal 6 ay oldu alalı yeni de Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oynarken 3-4 sn FPS düşmesi yiyorum ve o yediğim sürede Discord'daki sesler falan da kesiliyor. Yardım edebilecek varsa çok sevinirim teşekkürler.
Not: İşlemci ekran kartı Windows güncellemelerimin hepsi tam.
Virüs yemiş olabilir misiniz?

Virüs yemiş olabilir misiniz?

Normalde asla korsandan indirmem ama geçen ay CS 1.6 indirmek istedim ve indirdirdikten sonra tam tarama yaptım bilgisayara trojan olduğunu gördüm ve kaldırdım ya da ben öyle sandım.

Görev yöneticisini SS olarak atar mısınız?
resim_2023-04-30_121321390.png

Termal macun sorunlu.
Macunu yenile düzelir.
Virüsle alakası yok.

6 ay da termal macunda sıkıntı olur mu?

Normalde asla korsandan indirmem ama geçen ay CS 1.6 indirmek istedim ve indirdirdikten sonra tam tarama yaptım bilgisayara trojan olduğunu gördüm ve kaldırdım ya da ben öyle sandım.

Yani bende bir ara bayağı eşekliğime gelmişti gitmiştim Disney Plus hesap generator diye bir şey bulup inanmıştım indirmiştim salak gibi. Sonra ekran kartım(RTX3060 3fanlı) boşta 60 dereceden aşağı inmiyordu, Kaspersky'dan tarama yapmıştım 5-6 tane mining virüsü bulmuştu orada silmiştimde yine etkileri devam ediyordu 1-2gün sonra formatlayıp bilgisayarı kökten kurtulmuştum. Eğer sorun geçen aydan beri devam etmiyorsa arkadaşın dediği gibi termal macundan da kaynaklanıyor olabilir ama.

Eki Görüntüle 1760454

6 ay da termal macunda sıkıntı olur mu?
Kurumuş olabilir, kalitesiz olabilir, işlemci fan ayaklarından birinin vidası gevşemiş olabilir.
Sistemle alakası yok bu sorunun.
İşlemciyi açıp bakman lazım.
Genelde macun kurumuş olur veya fan ayağı çıkmış/gevşemiştir.

Kurumuş olabilir, kalitesiz olabilir, işlemci fan ayaklarından birinin vidası gevşemiş olabilir.

Anladım teşekkürler birazdan bakıp kontrol ederim.
Peki bu sorundan dolayı drop yemiş olabilir miyim?

Anladım teşekkürler birazdan bakıp kontrol ederim.
Peki bu sorundan dolayı drop yemiş olabilir miyim?
Kesinlikle.
Elektrikle çalışan cihazlar ısınır, eğer soğutma yeterli gelmezse frekans düşürür.
Frekans düşürmezse , yanar.
İşlemciler belli bir ısıya ulaştığında , kendini soğutmak icin önce fan hizini arttırır.
Fan soğutması da yeterli gelmediğinde , frekansı düşürerek soğumaya çalışır.
Frekans düştüğü zaman zaten sistemde yavaşlama - donma başlar.

Az önce içini açtımda soğutma bloğunu çıkartmaya çekindim daha önce denemedim, sadece SATA SSD takmıştım çıkarırsam garantisi gider diye düşündüm. Sanırım servise götüreceğim yine de çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı