İşlemci sıcaklığı kaç derece olmalı?

batuhan3707

Hectopat
Fortnite, PUBG, Witcher 3 gibi oyunlarda işlemci sıcaklığı 70 derece oluyor. Bilgisayarı alalı 1 ay civarı bir zaman geçti. Bu değerler normal midir? İşlemcinin markası İntel i7 7700. Stok fanıyla kullanıyorum. Etki eder mi bilmiyorum ama kasamda 3 tane fan var. MSİ Afterburner ile fan hızını 50 olarak işaretledim. Bir diğer sormak istediğim şey ise fan hızını MSİ Afterburner ile arttırmamın herhangi bir zararı olur mu? Program Witcher 3'te otomatik hıza ayarladığım zaman fan hızını 67'ye çıkarıyor. Ama ben çıkan sesten ötürü korkarak bir zararı olur diye hızını 50'ye geri indiriyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle değerleriniz Stok fana göre normal. Ayrıca MSI AfterBurner ile yaptığınız ayarlar Ekran Kartına etki ediyor diye biliyorum.

Fan hızı otomatikte kalsın, bir zararı olmaz. Sıcaklıklar işlemciniz için gayet normal. Afterburner'dan ayarladığınız fan hızı ekran kartının fan hızıdır, işlemciyle pek bir alakası yok. Stok soğutucu için değerleriniz gayet normal, fanların hızını otomatikte bırakmanız daha iyi.

Şu anda değerlerinizde pek bir sıkıntı yok. 100 dereceye kadar sınırı var.
Ayriyeten sıkıntılı sıcaklıkları görürse sistem kendini kapatacaktır.

Oyunlarda grafik ayarlarını yükselterek İşlemciye binen yükü azaltın.
Bazı optimizasyonu sorunlu oyunlarda değerler sıkıntılı olabilir.
Senede 1 kere kasa bakımı ve termal macun yenilemelerini yaptırmayı unutmayın.

Sicaklik normal.
Belirli bir degerden sonra islemci yavaslamaya baslar. ( Thermal throttling )
Kritik degere ulasirsa da kapanir bilgisayar. Bazi anakart'larda bu degerleri gorebiliyorsun BIOS'tan.

Yuk altinda 70 normal. Hatta iyi bile.

İşlemci sıcaklığın PUBG ve Witcher 3 oyununa göre normal. Stok fanı bazı oyunlara yetmediği için hızlanıyor korkacak bişey olmadığını düşünüyorum.

Stok fan ile 70 derece baya iyi bence. Bende sıvı soğutma ile 4790K OC'siz o dereceyi görüyordu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı