İşlemci sicakligi saniyelik olarak artıyor

biarchy

Decapat
İşlemcimin sicakligi boşta 37-40 derece iken saniyelik olarak 48-50 olup hemen geri düşüyor. Sıkıntı edilecek bir şey var mı? AMD Ryzen 5 2600 modeli.

Boşta veya hafif yüklerde işlemci frekansını tepe noktaya çıkarmak için anakart yüksek voltaj veriyor, daha doğrusu VID voltajı bu şekilde ayarlı. Endişelenecek bir durum yok.

Çok teşekkür ederim. Hazır moderatör abimi yakalamışken, bir sorum daha olacak, OC Genie 4 kullansam sıcaklıkta çok büyük değişim olur mu/ işlemcimin ömrünü azaltır mı?

@biarchy MSI'ın otomatik OC olayıydı sanırım. Çekeceği güç artacağından sıcaklık artacaktır, güvenli voltaj sınırları içerisinde kalırsa problem olmaz. Ömrü hakkında direkt yorum kimse yapamaz.

Ani sıcaklık artış ve buna bağlı olarak ani fan dönüşlerinin bir miktar önüne geçmek için overclock ile voltaj sabitleme yapabilirsin. Ryzen 9 3900X ile de oluyor bu durum yani tüm Ryzen serisi için geçerli diyebiliriz. Stok fanda sıvı soğutmaya geçtim ve overclock ile voltaj sabitlediğimde sıcaklık artışı sistem boşta iken MAX 1-3 derece arası inip çıkıyor artık. 73 derece stres testi için gayet normal bir değer bu arada. 85 üzerine çıktığında korkmaya başlayabilirsin. 95 derecede sistem kendini korumaya alacaktır.
Hocam bende dediğiniz şekilde de oluyor. 2200G işlemci 1.37V ile 3.875GHz kullanıyorum. Core boost falan filan kapalı. Buna rağmen oluyor bende. Artık sürekli değişen fan sesi yüzünden fan profili yaptım. Her yeniden başlatmada elle açmam gerekiyor orası ayrı durum tabi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı