İşlemci Soğutucu Ve Yönü

HUNTER

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Fethiye/Muğla
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba Arkadaşlar, birkaç ay önce Zalman CNPS12X işlemci soğutucusu almıştım. Ve o günden beri de Soğutucuyu Kuzey-Güney şeklinde kullanıyorum. (Ekran kartından çıkan sıcak havayı yukarı taşıyarak kasanın üstündeki fandan dışarıya atsın diye.) Ama bu gün aklıma birşey takıldı. Soğutucuda 3 tane fan var ve bunlardan birisi havayı alıp ortadaki fana aktarıyor diğer sonuncu fan ise ısınan havayı diğer tarafa atıyor. Ama tam emin olamadım belki yanlış tarafa takmışımdır ve ısınan hava ekran kartına gidiyordur diye size sorayım dedim. Soğutucunun Fanlarından birisinde çentikler var şu resimde olduğu gibi:
i.php

Ben ise bu tırtıklı fanı kasanın üst tarafına bakacak şekilde taktım. Ama acaba Yanlış mı takmışım? Yoksa olması gerektiği gibi mi takmışım?

2 çeşit yön montajı ve birçok fan konumlandırma şekli vardır. Burada önemli olan kriterler kasa modeli ve içindeki donanımlar. (en başta ekran kartı, kasa fanı, DVD, HDD miktarı gibi) Keşke kasa içi resmini çekseydin, fanları ve iç dizaynı görsek ona göre uygun olanı söylerdik.

Kasa uygun ise resimdeki gibi soğutucu yönünü arka egzoz fana doğru üfleyecek şekilde çevir. Ama burada önemli olan kasa önünde içeri soğuk hava üfleyecek bir veya birden çok fanın olmasıdır. Eğer kasan bu dizilime uygunsa fan dizlimi;
1) Soğutucu üzerindeki tüm fanlar kasa arkasına üfleyecek şekilde yerleştirilmeli,
2) Kasa ön fanın hız devri arka egzoz fanın yaklaşık 2 katı olmalı fakat aşırı hız yüksek sese neden olur! Ön 1500-1250rpm arka 750rpm idealdir.
3) Kasa üstündeki fan 1.000rpm hızda içeri üfleyecek şekilde konumlandır.

Soğutucu üzerindeki etiketli taraf gösterdiğin resimdeki gibi takılı olduğunda dışarıdan içeri üflüyor manasındadır. Yukardaki Hız (rpm) değerleri sessizlik/performans içindir. Yüksek performans için istenilen miktara kadar arttırılabilir.
PA031142720_zps883b5cb5.jpg

zalman-cnps-12x-tri-fan-cpu-cooler_slideshow_main.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı