Çözüldü İşlemci soğutucusu temizliğini sonrası hızlı çalışmaya başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BouncyBear

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese selamlar, geçen gün işlemci sogutucusunu temızlemek için sogutucusunu soktum ve temızledım. Geri taktıktan sonra, bir oyuna girince bildiğiniz ucak gibi calısmaya basladı. Fan aşrı hızlı dönüyor. Sokup taktım biaç kere ama yine de aynı. Bu ayaklarındaki beyaz şey varya deliklere giren. Bir deliğinkinin 2 tırnagından biri yamulmustu. Onu pense ile duzeltıp taktım oturdu güzelce oynamıyor. Ama fan cok aşırı hızlı calısmaya basladı. Nasıl çözebilirim bu sorunu. Yeni işlemci soğutucusu alıp bir de term macunu yenilesem sorun ortadan kalkar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Stok soğutucu ise sıcaklıklar normal.

Fan hızını anakartın uygulamasından görebilirsin, oradan ayar yapmana izin vermiyor ise pinleri düzeltememişsindir. Başka bir fanı işlemci soğutucu soketine, işlemci soğutucu fanını ise çalışan sokete tak. Böylece kasa fanı tam hızda çalışırken işlemci fanı ayarlanabilir olur. Fan ayarını anakart uygulamasından ayarlarsın. Hangisi ses yapıyorsa kararını verip uygulamanı tavsiye ederim.
BIOS ayarlarından fan hızı kontrolüne bakın, fiziksel bir problem varsa da yeni işlemci soğutucusu sorunu haliyle çözer ama bir fan hızı ayarlarına bakın.

Fanı tam otutturamamış olabilirsiniz. Tam oturduğundan ve hiç sallanmadığından emin olun. Xeon işlemci aldığımda ve fanını ilk otutturamadığımda bende de öyleydi.

Son düzenleme:

Fan hızını anakartın uygulamasından görebilirsin, oradan ayar yapmana izin vermiyor ise pinleri düzeltememişsindir. Başka bir fanı işlemci soğutucu soketine, işlemci soğutucu fanını ise çalışan sokete tak. Böylece kasa fanı tam hızda çalışırken işlemci fanı ayarlanabilir olur. Fan ayarını anakart uygulamasından ayarlarsın. Hangisi ses yapıyorsa kararını verip uygulamanı tavsiye ederim.

Çözüm

Söküp takmadan önce yapmıyordu o sesi. Ayarlardan olamaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uçak gibi çalışıyor dediniz, ben size uçak gibi çalışmaması için tavsiye sundum. Uygulamak sizin keyfinize kalmış.

Tavsiyenize uydum, hani şey diyorum eski haline döndürmek için yeni soğutucu + terml macun yenilesem eskisi gib olur mu? Şuanlı vrdiğiniz tavsiye bni bir süre idare eder.

Sorun işlemci pini ile alakalı gibi duruyor. Termal macun söktüğünüzde kurumuş muydu? Kurumuş ise termal macun almanız yeterli. Stok soğutucu ise zaten kule soğutucu öneririm.

Geri
Yukarı