İşlemci soğutucusunu değiştirdikten sonra işlemcide performans düşüşü

astonishedflyer

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Evet başlıkta da gördüğünüz gibi saçma bir olay ile karşı karşıyayım. Yaklaşık 3 yılı aşkın bir süredir Ryzen 3 3200G işlemcimi stok fanı ile birlikte kullandım. 2 gün önce kule tipi bakır borulu bir işlemci fanı ve kasama da ilave 2 adet daha fan taktım bu şekilde kullanmaya başladım. Sıcaklıklar cidden fark etti işlemci çoğu benchmark testleri olsun, oyunlarda olsun 50 dereceyi geçmiyor ama saçma şekilde stok fanda 70 derecelerde gezerken ki performansı da alamıyorum. Özellikle Valorant' da çok fazla FPS drop yemeye başladım daha önce darboğaz yaşamıyordum şimdi işlemci kullanımı %90-100 lerden aşağı inmiyor. Daha dün sıfırdan format attım, lisanslı Windows kullanıyorum yani virüs olma ihtimali de yok. Cinebench gibi testlerde diğer Ryzen 3 3200G'ler ile aynı yada yakın performans bile sunamıyor puan olarak diğer aynı işlemcilerin çok gerisinde. Neden böyle bir sorun yaşadığım hakkında bilgisi olan var mı ve düzeltmek için ne yapabilirim?
Soğutucu: Dark Freezer X94BL (Arctic MX4 sürdüm)
Anakart: ASUS EX-A320M Gaming
RAM: XPG D30 8+8 GB (16GB) DDR4 3200MHz
Ekran Kartı: MSI MECH2x Radeon RX6500XT
1678132524620.png

Hocam fan tam oturmamış olabilir tam oturmamışsa ısınır ve bu yüzden mHz değeri düşer.

Sorun bu o zaman, normalde 4'e çok yaklaşması lazım. A320 kullanmıyor olsaydın elle 4 yapmayı denerdik.
Sorun ne o zaman anlayamadım. Stok fandayken de bu değerlerdeydi ama yazdığım sıkıntıları yaşamıyordum şu an garip bir performans düşüşü var.

Hocam fan tam oturmamış olabilir tam oturmamışsa ısınır ve bu yüzden mHz değeri düşer.
İşlemci ısınmıyor dediğim gibi stok fana göre 20 derece daha serin ama daha performanssız çalışıyor.

Sorun ne o zaman anlayamadım. Stok fandayken de bu değerlerdeydi ama yazdığım sıkıntıları yaşamıyordum şu an garip bir performans düşüşü var.

Boost değeri 4000 olan işlemcinin 3750'de kalması. Eskiden kalma bir test görüntüsü var mı, sorunu daha yeni fark etmiş olabilirsin çünkü normal değil hem sıcaklığın hem performansın underclock yapmadan birden azalması.

Boost değeri 4000 olan işlemcinin 3750'de kalması. Eskiden kalma bir test görüntüsü var mı, sorunu daha yeni fark etmiş olabilirsin çünkü normal değil hem sıcaklığın hem performansın underclock yapmadan birden azalması.
Eskiden de maksimum 3725MHz olurdu şu an arada 3800MHz i görüyorum ama genelde 3750MHz de. Performans düşüklüğünü de en net valorant da hissettim aynı ayarlarda 250FPS civarı alırken şimdi 140 yer yer 70-90'ı görüyorum cidden canımı sıkmaya başladı bu durum. Stok fana geri döneceğim o derece.
Eski durumunu sıcaklığa bağlardım 70-75 derecede zaten 4GHz e yaklaşamaz diye ama şuan da da yapmıyor ki...

@Recep Baltaş bey konuya bir göz gezdirirseniz çok memnun olurum. Çünkü bu zamana kadar cidden böyle bir şey ile ilk defa karşılaştım. Duruma göre anakart ve işlemcimi değiştirmeyi düşünüyorum ama çözebileceğim bir şeyse alana kadar idare etsin yeter.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı