İşlemci TDP değerini öğrenme

grkn14

Hectopat
Yer
WORLD
Daha fazla  
Xeon E5450 işlemci kullanıyorum. Normal TDP değeri 80W overclock ile 3.7 GHz'de çalışıyor. Şimdiki TDP değerini nasıl öğrenebilirim?

TDP, maksimum güç tüketim değeri değildir.
İşlemciyi işkence testlerinden birine sokup çıkabileceği değeri görebilirsiniz.

TDP, belli kriterlere dayansa da her firma farklı hesaplarla bu değeri ürettiği için aşırı geçerli bir değer değil.

"Isıl dağıtım değeri" diye çevirebileceğimiz bir tanım. Bu ısıyı dağıtmak için harcanan enerji = kabaca fanların soğutma enerjisi + çekirdeklerin beraber harcadıkları enerjidir diye bir yaklaşım var.

Ama kimi firma bu ısıyı dağıtıp 80 dereceye indiriyor, bir başkası 82'ye göre hesaplıyor, kimi 75 diyor. Her model için farklı farklı. O yüzden asıl "anlık güç tüketimi" ancak işlemciyi stres testine sokup CPU Z gibi bir sensör izleyici yazılımdan öğrenebilir.

Açığa çıkan maksimum sıcaklık enerjisini; işlemci üreticin, kendi resmi sayfasında zaten belirtir.
İşlemcinin tüm işlem birimleri %100 sabit kaynak tüketimi sergilemiyorsa; açığa çıkan sıcaklık enerjisini yazılımlar ile yalnızca "Tahmin" oranında belirleyebilirsin. Net bir tespit için donanım boyutunda ölçüm cihazları gerekir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı