Isınan Gaming laptopta TDP değerini düşürmek zararlı mı?

Evrener

Hectopat
Selam,

Ryzen 7 4800H işlemcim var, GTX1650 ekran kartına göre çok daha yüksek performans verdiği için oyunlarda fazla ısınmalar yapıyor. Antalya'da şu an 45 derece sıcaklıkları da düşünürsek 85-90 dereceleri görmeye başlayınca termal macun yeniledim ve Max işlemci hızını 90'a getirdim. Yine de 80 dereceleri zorlamaya başladı. Bu yüzden yazı geçiresiye kadar ryzencontroller indirip dereceyi 80'e sabitledim.

Fakat ben 70-80 arasında çalışmasını istiyorum. Programda TDP değerini 25'ten 15'e düşürdüğümde 80 derecelerden 60 derecelere kadar düşüyor.
Performans takıntım yok. FPS düşmeleri %10 civarında geziyor. Yani oynadığım oyunlarda performansı gözle görülür düşürmedi.

Bu işlem işlemciye zarar verir mi sizce uzun vadede?

Vermez sorun yok ancak ryzencontroller yerine universal APU tuning Utility'yi kullanmanı öneririm.
Teşekkürler, universal APU daha soft gibi gelmişti araştırırken, yani daha güvenli gözüküyor ancak değerleri azaltmada daha hafif kalıyor sanki. Benim için önemli olan ısının düşmesi, ancak işlemcinin dalgalanmalar nedeniyle zarar görmemesi. Bunu daha iyi sağlıyorsa APUTuning'i deneyebilirim.

Geri
Yukarı