İşlemci temel hız sorunu

RockCharT

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. W10'da ilk sürümlerde işlemci temel hızı neyse onu doğrudan hız düşmeden sabit şekilde kullanıyordum ama güncel sürümlerde bu temel hız sabit kalmıyor. Güç ayarlarından işlemci durumlarını %100 yapsam bile işlemci temel hızdaki hız da sabit kalmıyor. BIOS'da ise çarpan sayısı en yüksekde ve hız düşürme kapalı. Var mı bir çözümü?

Dosya Ekleri

• cpu.png
    cpu.png
    20,5 KB · Görüntüleme: 275
BIOS üzerinde Spread Spectrum diye bir ayar var onu kapatmanız lazım. Ayrıca güç seçeneklerinde işlemci kısmında minimum ve maximum işlemci kullanım değerlerini %100 mü bir kontrol edin.

Arkadaşlar konuda yazdım zaten güç seçeneklerini. Anakart eski bir anakart ve bios güncel. Zaten sorun BIOS'dan kaynaklanmıyor çünkü hep aynı sürümü hep aynı ayarlarla kullanıyorum. Mesela W10 LTSB sürümü varken bunda sorun olmuyor du ama şu an W10 1909 var sabit kalmıyor hız.
Sorunu çözdüm arkadaşlar. Aynı sorun ile karşılaşan varsa çözümü şu;

Kayıt Defteri'nden aşağıda ki yolu izliyoruz ve ardından sağ tarafta bulunan Start anahtarının değerini 4 olarak değiştirip bilgisayarı yeniden başlatıyoruz böylece işlemciniz en yükske frekans da sürekli olarak sabit kalıyor. Tabi ki bunun BIOS ve Güç Seçenekleri ayağıda var onları ayarlamanız durumunda. Ayrıca daha fazla ısınabileceğini belirtmek istiyorum yaparken ona göre yapın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\intelppm

Son düzenleme:

Geri
Yukarı