İşlemci termometreleri ne kadar güvenilir?

365436

Hectopat
Makaleler
18
RAM
M
Arkadaşlar selam. Herkese mutlu bir yılbaşı diliyorum.

Başlıkta dediğim gibi işlemcileri ölçen termometreler ne kadar güvenilir? İmzamdaki özelliklere sahip bilgisayarım ile bir oyunu kurarken değerlerim bu şekilde oluyor. İşlemci ve Ram kullanımını görüyorsunuz. 100 derecede Thermal Throttling yiyor olarak görünen dizüstü bilgisayarım buz gibi 4 taNe egzozu var hepsi de soğuk üflüyor keza aynı soğutma plakası üzerinde bulunan 3070 Ti ekran kartım 40 derece ölçüm yapıyor. İşlemci ge.rçekten 100 derece mi ?

Termal macununu 1 ay kadar önce Noctua NT-H1 ile değiştirdim, daha önce Stres testinde 75W kadar çekmişti ama şimdi 65W üzerine çıkmıyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2022-12-30 150221.png
    Screenshot 2022-12-30 150221.png
    502,6 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleyen: Moderatör:
Dizüstümü masaüstünü ne kullanıyorsunuz sorudan birşey anlaşılmıyor.
dizüstü bilgisayarım - aynı soğutma plakası üzerinde bulunan ekran kartı - 6900HX
Yazdığımı dikkatli okuyun lütfen.

Kule tipi soğutucuya geçin
Dizüstünden bahsediyoruz hocam böyle bir şey mümkün değil. Pump out ihtimali benim de aklıma geldi ancak tüm yüzeye çok ince bir şekilde sürdüğümden eminim bölgeden dışarı taşacak kadar bir macun yoktu

Yazdığımı dikkatli okuyun lütfen.

Dizüstünden bahsediyoruz hocam böyle bir şey mümkün değil. Pump out ihtimali benim de aklıma geldi ancak tüm yüzeye çok ince bir şekilde sürdüğümden eminim bölgeden dışarı taşacak kadar bir macun yoktu
Yani işlemcinin ısınması doğal. Metal macun geçiş yaparsanız düşüş görürsünüz.

Düşündüğünden daha güvenilir olduğuna eminim.
Daha önce işlemcinin etrafına dizili komponentlerden etkilenen sensörleri okumuştum normalden daha az veya çoğunlukla daha çok ölçüm yapıyorlardı aklım oraya gitti geldi zira ekran kartı 70 derece olduğunda elimle hissediyorum zaten. 100 derece çekirdeği hissetmem gerekirdi diye düşündüm.

Yani işlemcinin ısınması doğal. Metal macun geçiş yaparsanız düşüş görürsünüz.
Aklıma gelmedi değil ancak sızdırmasından korktum. Alienware X serilerinin bazıları dışında metal kullanımı önerilmiyor ki ben de zaten M serisi kullanıyorum.

Daha önce işlemcinin etrafına dizili komponentlerden etkilenen sensörleri okumuştum normalden daha az veya çoğunlukla daha çok ölçüm yapıyorlardı aklım oraya gitti geldi zira ekran kartı 70 derece olduğunda elimle hissediyorum zaten. 100 derece çekirdeği hissetmem gerekirdi diye düşündüm.
Bence çekirdek sıcaklığı değil, VRM sıcaklığını gösteriyor o program ama bilemedim. Bu sıcaklıklarda çalışması için hava kanallarının tıkalı, macunun kurumuş olması gerekiyor. Sen macunu bile yeni değiştirmişsin.

Bence çekirdek sıcaklığı değil, VRM sıcaklığını gösteriyor o program ama bilemedim. Bu sıcaklıklarda çalışması için hava kanallarının tıkalı, macunun kurumuş olması gerekiyor. Sen macunu bile yeni değiştirmişsin.
Şimdi Cinebench G23 testi yaptım yaparken CoreTemp uygulaması açıktı. Testi başlattıktan 3 saniye sonra 38 derece olan işlemcim 100 derece gösterdi. Programların hepsi aynı anda yanılmayacağına göre ya içeride 3 saniyede 100 dereceye hit yapan bir komponent var ya da termometrem mortingen şıtrayze

Olayı daha net anlatabilmek için buraya videosunu atıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı