İşlemci ve Anakart Uyumu Hakkında Bilgi

EMREDİŞKAYA

Hectopat
Sistemimi bıraz yükseltmek istiyorum ve yardımlarınıza ihtiyacım var..
Anakart: Gigabayte GA-Z68P-DS3
İşlemci: i7 2600 3.4 GHz
Ekran Kartı: Sapphire RX580 8GB Nitro
Ram: 4x2 8GB 1600MHz
PSU: Thermaltake 700w 80 plus
SSD: 240GB
Sorum şu oyun oynamaktan başka bir amaç yok fakat ekran kartımı yeniledim bu işlemci ve RAM sanki karta uymuyor gibi takılmalar geç yüklemeler var oyunlarda misal ayarlar sekmesine basıyorum 1 2 saniye tekleyip açıyor. Oyuna düşüyorum ekrana görüntü gelıyor bulanık gibi dokuları 1 2 saniye sonra veriyor. Bunların RAM ya da işlemci zayıflığından olduğunu düşünüyorum ve işlemci değişmek istersem DDR4'e geçmeden anakartı değişmeden hangi işlemci ile performans yükselir? Intel ve AMD'de nesil nasıl ilerliyor bilmiyorum. Ryzen 5 2600 i7 2600'e denk midir nasıldır bilgilerinizi beklıyorum teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 5 2600 i7 2600 den çok daha iyi bir işlemci ancak o işlemci yeterli gelmesi gerekiyor o ekran kartına oyun oynarken arkada fazladan açık uygulamaları kapatın öyle deneyin. DDR3 bandında alabileceğin en iyi işlemci i7 4790K ama o işlemciyi uçuk fiyatlara satıyorlar almanızı önermem.
Bu arada anakartta değişicek alırsanız 4790K.

HDD kullanıyorsan eğer bir an önce ssd ye geçmen gerek sistemi ve oynadığın oyunları ona yükle sistemi yeni topladım sanarsın.

Ryzen 5 2600 i7 2600 den çok daha iyi bir işlemci ancak o işlemci yeterli gelmesi gerekiyor o ekran kartına oyun oynarken arkada fazladan açık uygulamaları kapatın öyle deneyin. DDR3 bandında alabileceğin en iyi işlemci i7 4790K ama o işlemciyi uçuk fiyatlara satıyorlar almanızı önermem.
Bu arada anakartta değişicek alırsanız 4790K.
Ssd kullanıyorum ancak anakart değişmeden yükseltmek istiyorum o halde rammı yetersiz takılmalar neden oluyor arkada falan her şey kapalı

Ryzen alınca RAM de değişmek zorunda kalırsın. İstersen ikinci el anakart ile 5. veya 6. jenerasyon Intel işlemci bak, piyasada ne kadara satıyorlar.

AMD işlemciye geçeceksen Ryzen 3 2200G ve A320 anakart ile yanına da Corsair LPX RAM alırsan aşağı yukarı:

Gigabyte GA-A320M-HD2 AM4 Ryzen DDR4 Hdmi Usb3.1 Anakart Gigabyte 360 lira
Corsair Vengeance LPX DDR4 8 GB 3000 MHz Ram 320 lira
AMD Ryzen 3 2200G 720 lira

1400 lira masraf çıkar. Ryzen 5 2600 dersek sadece işlemci 1100 1200 bandında. Bence Ryzen istiyorsan yukarıda verdiğim tavsiye güzel. SSD var, ekran kartı var, PSU gayet yeterli gelir. Diğer parçaları da satarsın, anakart parası çıkmış olur.

Bu sistemden Ryzen 3 işlemcilere geçmek mantıklı değil. Şu an görünen problem işlemciden de kaynaklanmıyor bence. Oynadığınız oyunlarda, işletim sisteminde veya online oynuyorsanız da internet bağlantısında problem olabilir.

Genel olarak da 8 GB RAM bu sistem için düşük kalmış. İkinci el piyasasından ucuza RAM bulup, RAM yükseltmesi yapabilirsiniz. 9. nesil Intel'e geçmiyorsanız veya Ryzen 2600 ve daha üstü bir işlemciye geçmiyorsanız, bu işlemciyi ve sistemi değiştirmenize pek gerek yok. Özellikle de oyunlar için.

Hangi oyunları, hangi ayarlar ve çözünürlükte oynadığınızı ve oyun içi sıcaklık değerlerini de paylaşın. Bu veriler ışığında soruna çözüm bulmaya çalışalım.

Tüm ayarlar özel de kimisi düşük kimisi yüksek hiç ultra da ayarlamıyorum sıcaklık gpu 75 stabil cpu da 65 70 civarı oynuyor oyunu ilk açtığımda mesela karakter gelıor üstündeki kıyafetlerde dokular 1 2 saniye sonra işliyor kıyafet var evet ama dokular yok dümdüz duruyor bulanık sonra onlar gelıor bu süreçte fps 15 30 arası düşüyor sonra 90a çıkıyor oyuna başlayınca ise pubg örnegin kalabalık yere atladığında yere düşüşte 30a kadar düşüyor sonra 10 saniye gectıkten sonra toparlıyor 100 küsürlere 1920 1080 oynuyorum sadece pubg oynuyorum
Bu sistemden Ryzen 3 işlemcilere geçmek mantıklı değil. Şu an görünen problem işlemciden de kaynaklanmıyor bence. Oynadığınız oyunlarda, işletim sisteminde veya online oynuyorsanız da internet bağlantısında problem olabilir.

Genel olarak da 8 GB RAM bu sistem için düşük kalmış. İkinci el piyasasından ucuza RAM bulup, RAM yükseltmesi yapabilirsiniz. 9. nesil Intel'e geçmiyorsanız veya Ryzen 2600 ve daha üstü bir işlemciye geçmiyorsanız, bu işlemciyi ve sistemi değiştirmenize pek gerek yok. Özellikle de oyunlar için.

Hangi oyunları, hangi ayarlar ve çözünürlükte oynadığınızı ve oyun içi sıcaklık değerlerini de paylaşın. Bu veriler ışığında soruna çözüm bulmaya çalışalım.
Tüm ayarlar özel de kimisi düşük kimisi yüksek hiç ultra da ayarlamıyorum sıcaklık gpu 75 stabil cpu da 65 70 civarı oynuyor oyunu ilk açtığımda mesela karakter gelıor üstündeki kıyafetlerde dokular 1 2 saniye sonra işliyor kıyafet var evet ama dokular yok dümdüz duruyor bulanık sonra onlar gelıor bu süreçte fps 15 30 arası düşüyor sonra 90a çıkıyor oyuna başlayınca ise pubg örnegin kalabalık yere atladığında yere düşüşte 30a kadar düşüyor sonra 10 saniye gectıkten sonra toparlıyor 100 küsürlere 1920 1080 oynuyorum sadece pubg oynuyorum

Bu bana normal şeyler gibi geldi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı