İşlemci ve ekran kartı yükte aynı anda çalışamıyor

N'W'O

Kilopat
Yapılan testler: FurMark ve Prime 95.
Anakart: Gigabyte Z68AP-D3 rev 2.
İşlemci: Intel I5-2500K.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX 1050 Ti.
PSU: Xigmatek NRP-VC603 600W 80 Plus.
Testleri tek tek yaptığımda her şey sorunsuz %100'de çalışıyor.
FurMark ve Prime 95 testlerini aynı anda açtığımda FurMark testi neredeyse duruyor.
FurMark testini açıyorum GPU kullanımı %100 ve 60 FPS civarlarında devam ediyor. FurMark testi devam ederken Prime 95 testini başlattığımda GPU kullanımı %10'lara, FPS'de 6'ya düşüyor.
Sıcaklık sorunu kesinlikle yok 60 dereceleri geçmiyor. İşlemci ve ekran kartı tamamen stock durumda overclock yapılmadı.
Başka testler izledim onlarda da böyle mi oluyor diye ama gördüm ki olmuyor onlarda GPU ve CPU %100'de çalışmaya devam ediyor.
Benim aklıma gelen tek şey PSU yetersiz kalıyor olabilir ancak sizlere danışmak istedim.
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Video.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İki testi neden aynı anda açmak istediğinizi anlayamadım. Oyun bechmark videolarını izledim ve kesinlikle darboğaz yok. Sizin oyunlar ne durumda?

İki testi neden aynı anda açmak istediğinizi anlayamadım. Oyun bechmark videolarını izledim ve kesinlikle darboğaz yok. Sizin oyunlar ne durumda?
İki testi aynı anda yapma amacım sistemin tam anlamıyla %100 yükte ki sıcaklık değerlerini ve performansını görebilmek. Ve anladığım kadarıyla işlemci ve ekran kartını %80'in üzerinde çalıştıracak bir oyun oynasam yine böyle bir durumla karşılaşacağım. Sadece CS:GO oynuyorum ve azda olsa darboğaz var diye biliyorum. Çünkü grafik ayarları en yüksek ve en düşükteyken aldığım fps değerleri birbirine çok yakın.

CS:GO o kadar yüksek sistem istemiyor. Korsan olarak güncel bir oyun indirip ayarları yükseğe alın. Ve test edin. Bu videodaki değerler gayet iyi mesela.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

CS:GO o kadar yüksek sistem istemiyor. Korsan olarak güncel bir oyun indirip ayarları yükseğe alın. Ve test edin. Bu videodaki değerler gayet iyi mesela.
PUBG yüklü bilgisayarımla onunla test yapıp sonucu söyleyeceğim birazdan. Şunu sormak istiyorum size ilk mesajda yazdığım sorun sizce de büyük bir sorun değil mi ?

Oyunlarda GPU ve CPU her zaman beraber uyum içinde çalışır. Iki test yapmanız aynı anda iki oyun oynamanız demektir.
Demek istediğinizi anladım ancak size şöyle bir video göstermek istiyorum;
Videoda işlemci ve ekran kartı aynı anda yüksek değerlerde çalışıyor.
Benim sistemimde ise işlemci %100 yük altına girdiğinde ekran kartı neredeyse duruyor.
Eminim sizlerde bu testleri aynı anda başlatsanız sizde böyle olmayacak.

Demek istediğinizi anladım ancak size şöyle bir video göstermek istiyorum;
Videoda işlemci ve ekran kartı aynı anda yüksek değerlerde çalışıyor.
Benim sistemimde ise işlemci %100 yük altına girdiğinde ekran kartı neredeyse duruyor.
Eminim sizlerde bu testleri aynı anda başlatsanız sizde böyle olmayacak.
Dostum dediğini anladım ancak bu o kadar umursanacak bir şey değil. Önemli olan oyun performansı. Oyunda iyi performans versin stres testinde kötü olsa ne olmasa ne.

Şöyle bir şey denedim; Prime 95'de worker adını verdikleri şeylerden bir tanesini devre dışı bıraktım ve sorun düzeldi diyebilirim iki test de performans düşüşü olmadan çalışmaya devam etti. Worker'lardan birini kapattığımda değişen tek şey kullanılan RAM miktarıydı. (Prime 95 işlemci testiyle aynı anda RAM'leride test ettiği için onunda tamamını kullanıyor bütün workerlar çalışırken.) Dediğim gibi bir workerı kapattığımda RAM kullanımı %70'lere düştü ancak işlemci ve ekran kartı kullanımı %100'de devam etti. Şimdi RAM'leri ayrıca test edeceğim. Bence şu anda 2 seçenek var ya RAM'lerimde bir sorun var ya da Power'ım işlemci, ekran kartı, RAM 3'lüsünü tam yükte besleyemiyor.
Düzenleme: RAM'lerde sorun çıkmadı.
@@JohnMacTavish
@@mfgsivaas5880

Geri
Yukarı