İşlemci voltajı düşürmek ne ifade eder?

Voltaj düşürmek sıcaklığı azaltır ancak voltajı çok fazla düşürürsen gerekli güç gitmez. Bunun sonucunda bilgisayar açılmayabilir, açılsa bile stabil çalışamayabilir.

Elimde Xeon X5450 işlemci bulunuyor ve voltajını şuradaki yazıyla aynı yaptım.

Xeon İşlemci Sıcaklık Düşürme Yöntemi - Technopat Sosyal

Madem bunu yapmak ısısını düşürüyor daha çok voltaj düşürürsem ne olur veya voltaj düşürmenin ne gibi eksileri olabilir?
İşlemci yeterli voltajı alamazsa çalışmamaya başlar. Konuyu paylaştığınız arkadaş işlemciyi stok hızında çalıştırıyor anladığım kadarıyla, belirli bir seviyede undervolting yapılarak sistemi soğutabilirsiniz. Fakat dediğim gibi, eğer işlemci yeterli voltajı alamaz ise sisteminiz çalışmamaya başlayacaktır. Çalışsa dahi sorunlar çıkarmaya başlayacaktır. BIOS resetleyerek sorunu çözebilirsiniz eğer böyle bir sorun ile karşılaşırsanız.

Stabilden kastınız nedir tam olarak?

Stabil çalışmazsa; işlemci yük altına girdiğinde sistem kendini güvenlik açısından kapatır ya da işlemciyi yük altına sokan uygulamalar beklenmedik bir hata oluştu uyarısı vererek kapanır.

Voltaj düşürme, Ryzen 3000 işlemcilerinden sonra yaygınlaşmaya başladı. Bunun sebebi ise Ryzen işlemciler, tam yük altında 1.5V gibi yüksek voltajlara çıktığı için, kullanıcılar sıcaklık değerlerini bir nebze olsun dizginlemek için voltaj düşürme ya da sabitleme gibi yollara başvuruyor. Intel işlemcilerde voltaj değerleri genelde stabildir. İşlemciniz aşırı ısınıyorsa, termal macun değişimi gerekiyor olabilir ya da soğutucunuz yeterli gelmiyor olabilir.

Bu nedenle voltajı düşürmeden önce, işlemcinizin normal voltaj değerlerindeki sıcaklık değerlerini kontrol edin. Eğer uzun süredir termal macun değişimi yapmıyorsanız, termal macun değişimi yapın. Kasa içi hava sirkülasyonunuzun doğru olup olmadığını araştırın vs. Bu işlemlerden sonra, işlemcinizin sıcaklık değerlerinin yüksek olmaması gerekli. Eğer hala normal değerler üzerindeyse, voltaj düşürme yoluna gitmek bir nebze mantıklı olabilir. Ki voltaj düşürdükten sonra, sisteminizi en az 1 saat Prime95 gibi stres testlerine tabi tutmalısınız. Eğer sisteminiz bu stres testi esnasında kapanmaz veya hata vermez ise, yeni belirlediğiniz voltaj değerinde sisteminiz stabil çalışıyor demektir.

Yine tekrar etmekte fayda var. Sadece sıcaklık değerleriniz yüksekse önce termal macun ve soğutucunuzu kontrol edin. Son çare olarak voltaj düşürme yoluna gidin.

Stabil çalışmazsa; işlemci yük altına girdiğinde sistem kendini güvenlik açısından kapatır ya da işlemciyi yük altına sokan uygulamalar beklenmedik bir hata oluştu uyarısı vererek kapanır.

Voltaj düşürme, Ryzen 3000 işlemcilerinden sonra yaygınlaşmaya başladı. Bunun sebebi ise Ryzen işlemciler, tam yük altında 1.5V gibi yüksek voltajlara çıktığı için, kullanıcılar sıcaklık değerlerini bir nebze olsun dizginlemek için voltaj düşürme ya da sabitleme gibi yollara başvuruyor. Intel işlemcilerde voltaj değerleri genelde stabildir. İşlemciniz aşırı ısınıyorsa, termal macun değişimi gerekiyor olabilir ya da soğutucunuz yeterli gelmiyor olabilir.

Bu nedenle voltajı düşürmeden önce, işlemcinizin normal voltaj değerlerindeki sıcaklık değerlerini kontrol edin. Eğer uzun süredir termal macun değişimi yapmıyorsanız, termal macun değişimi yapın. Kasa içi hava sirkülasyonunuzun doğru olup olmadığını araştırın vs. Bu işlemlerden sonra, işlemcinizin sıcaklık değerlerinin yüksek olmaması gerekli. Eğer hala normal değerler üzerindeyse, voltaj düşürme yoluna gitmek bir nebze mantıklı olabilir. Ki voltaj düşürdükten sonra, sisteminizi en az 1 saat Prime95 gibi stres testlerine tabi tutmalısınız. Eğer sisteminiz bu stres testi esnasında kapanmaz veya hata vermez ise, yeni belirlediğiniz voltaj değerinde sisteminiz stabil çalışıyor demektir.

Yine tekrar etmekte fayda var. Sadece sıcaklık değerleriniz yüksekse önce termal macun ve soğutucunuzu kontrol edin. Son çare olarak voltaj düşürme yoluna gidin.
Katılıyorum, ayrıca sistemde Xeon X5450 işlemci olduğunu unutmayalım. Tahminimce modlu işlemci kullanıyorsunuz çünkü yedek sistemimde Xeon E5450 bulunmakta ve ben de modlu kullanıyorum. Modlu Xeon E5450 işlemciler biraz daha nazlı oluyor ısı açısından, yani güzel bir soğutma istiyor. Kasaya ilave bir egzoz fan ekleyerek de ısı değerini düşürebilirsiniz.

Voltaj düşürme, Ryzen 3000 işlemcilerinden sonra yaygınlaşmaya başladı. Bunun sebebi ise Ryzen işlemciler, tam yük altında 1.5v gibi yüksek voltajlara çıktığı için, kullanıcılar sıcaklık değerlerini bir nebze olsun dizginlemek için voltaj düşürme ya da sabitleme gibi yollara başvuruyor. Intel işlemcilerde voltaj değerleri genelde stabildir. İşlemciniz aşırı ısınıyorsa, termal macun değişimi gerekiyor olabilir ya da soğutucunuz yeterli gelmiyor olabilir.

Bu nedenle voltajı düşürmeden önce, işlemcinizin normal voltaj değerlerindeki sıcaklık değerlerini kontrol edin. Eğer uzun süredir termal macun değişimi yapmıyorsanız, termal macun değişimi yapın. Kasa içi hava sirkülasyonunuzun doğru olup olmadığını araştırın vs. bu işlemlerden sonra, işlemcinizin sıcaklık değerlerinin yüksek olmaması gerekli. Eğer hala normal değerler üzerindeyse, voltaj düşürme yoluna gitmek bir nebze mantıklı olabilir. Ki voltaj düşürdükten sonra, sisteminizi en az 1 saat Prime95 gibi stres testlerine tabii tutmalısınız. Eğer sisteminiz bu stres testi esnasında kapanmaz veya hata vermez ise, yeni belirlediğiniz voltaj değerinde sisteminiz stabil çalışıyor demektir.

Sıcaklıklar 50-65 derecedeydi. Boşta 50 yükte 65 şeklinde ama benim asıl şikayetçi olduğum konu CPU fanının, CPU yüke girince çok ses çıkarmasıydı. Bu yüzden voltaj düşürmeye başvurdum. Şu an yükte 50 boşta 30 oluyor. Bence gayet iyi. AIDA64 ile 10 dk test yaptım ve Maksimum 51-55 arası oldu ama PC kapanmadı mavi ekran vb. vermedi. İlk voltaj düşürdükten sonra test yapmamda 30. saniyede mavi ekran vardi ve PC yeniden başladı ama 2. test yapmamda 10 dk boyunca bir sıkıntı çıkmadı.

Sıcaklıklar 50-65 derecedeydi. Boşta 50 yükte 65 şeklinde ama benim asıl şikayetçi olduğum konu CPU fanının, CPU yüke girince çok ses çıkarmasıydı. Bu yüzden voltaj düşürmeye başvurdum. Şu an yükte 50 boşta 30 oluyor. Bence gayet iyi. AIDA64 ile 10 dk test yaptım ve Maksimum 51-55 arası oldu ama PC kapanmadı mavi ekran vb. vermedi. İlk voltaj düşürdükten sonra test yapmamda 30. saniyede mavi ekran vardi ve PC yeniden başladı ama 2. test yapmamda 10 dk boyunca bir sıkıntı çıkmadı.
Stabilite testi için 10 dakika yetersiz bir süredir. 10 Dakikada yalnızca sıcaklık değerlerini öğrenirsiniz. Önerim minimum yarım saat, önerilen 1 saat stabilite testidir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı