İşlemci Voltajını Düşürmek Stabiliteyi Bozar mı?

Stabiliteyi tutturmak terazinin iki kefesini dengelemekten geçiyor. İşlemcinin çekirdek hızı terazinin bir kefesindeyse gereken voltaj değeri diğer kefesindedir. Voltajı çok artırdığında ve azalttığında stabilite bozulacaktır.
İşlemcimi 3.9 GHz'te 1.40V'ta çalışacak şekilde ayarlayacağım fakat BIOS üzerinden manuel olarak direkt istediğim voltaj değerini giremiyorum. Asus B350 anakartlarda böyle saçma bir şey var, sadece Offset Mode ile voltaj ayarlanabiliyor ama onunda nasıl çalıştığını anlamadım. Ryzen Master yazılımını kullanarak OC yaparsam BIOS'tan yaptığım OC ile arasında bir fark olur mu?

Arkadaşlar sorunum çözüldü gibi ama aklıma takılan bir şey var. Normalde AMD Ryzen Güç Planı'nı kullanıyordum. Yüksek Performans'a aldım ve en düşük işlemci durumunu %10, en yüksek işlemci durumunu %100 olarak ayarladım. Şu an işlemcim boşta daha düşük voltajda çalışıyor, stres testinde ise 1.35V'ta çalışıyor. Sistem boştayken işlemci frekansı 1.55-3.6 GHz arası gidip geliyor, haliyle voltaj bazen 0.9'dan 1.4'e şıçrıyor. Bu bir sorun oluşturur mu?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı