İşlemci yüzünden laptop kapanmıyor

rononoa

Hectopat
Daha fazla  
Laptop bir süre önce geç kapanmaya başladı. Sorun Windows sanıp format attım. Ancak değilmiş. RAM'e baktım o da olmadı. Harddiski söküp BIOS'a girince oradan da çıkış yapmadı. İşlemci fanını(sadece fan) gürültülü çalışıyor diye değişmiştim ona bakarken işlemcinin soğumadığını fark ettim. Sorun soğutma değil diye düşünüyorum. İşlemci çalışırken soğutamıyorum. Laptopu açıp bilgisayar açıkken soğuk bir gazı bakır boruya püskürttüm bir süre. Bakır boru soğuktu ama işlemcinin üstü yanıyordu. Bilgisayar aşırı ısınıp kapanmıyor da. Belli bir miktar ısınıp kalıyor öyle. Kapanırken bazen yarım saat bazen 2 saat bekliyorum. Bilgisayar 5 senelik. Asus K52JT; işlemcisi İntel İ7 Q740.
Dipnot: uykuya dalınca uyanmıyor.

Son düzenleme:
coretemp boşta en az 45 gösteriyor bazen 50 ve üzeri. çalışırken 60 a bazen 70 e çıkıyor . Çalışırken dediğim google chrome veya idm açıkken.

uyku ve kapanma sorununa başka sebep bulamadım. ancak bu yeterli bir sebep yapmaz işlemciyi biliyorum. ama ram değil, harddisk değil, biostan çıkamadım diye onu da güncelledim. ama ne yaparsam yapayım işlemci soğumadı. ekran kartıyla ilgili ne yapsam bilmiyorum.

Sorunun işlemci sıcaklığıyla ilgisi yok, niye ısrarla ona takıldığını anlamış değilim.
Windows geç kapanma diye sitede veya Google'da arat, eski konulardaki çözümler işine yarayabilir.

Birkaç örnek:8 ve üstü bir Windows kullanıyorsan hızlı başlat özelliğini kapat. Güvenli modda kapatmayı dene, oradaki kapanma hızına bak.

Ben de senin niye beni anlamak istemediğini anlamadım. Tekrar yazıyorum:

Sorun; Geç kapanma veya Hiç kapanmama

Yapılanlar;

1)Windows üzerindeki işlemler yapıldı
2)Ram'e bakıldı
3)Başka güç kaynağı denendi
4)Harddisk sorunludur diye "harddisk söküldü"
5)Biostayken bile gürül gürül çalışan bir fanla karşılaşınca yeni fan takıldı macun çekildi
6)Bios sürümü güncellendi ama fayda etmedi

Sonuç; Sadece biosa girip çıkarken bile ısınan ve bilgisayarı kapatmayan bir işlemci

@Recep Baltaş

anlaşamayız tabi. sorun windows kaynaklı olsa neden harddisk sökülünce devam etsin?

güncel

oynamadığım halde pes kurdum. sıcaklık 90. ama bilgisayar kapanmıyor! işlemcinin soğuması saatler sürüyor. soğumadan kastım beklemede sıcaklığın 50 civarı gezinmesi.

anlaşamayız tabi. sorun windows kaynaklı olsa neden harddisk sökülünce devam etsin?

güncel

oynamadığım halde pes kurdum. sıcaklık 90. ama bilgisayar kapanmıyor! işlemcinin soğuması saatler sürüyor. soğumadan kastım beklemede sıcaklığın 50 civarı gezinmesi.
Eğer işlemcin sorunluysa çok ısınıyorsa hızını düşürmeyi dene bak bakalım ondan mıymış..

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı