İşlemcide GHz ne kadar önemli?

Kalem21

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar işlemcilere bakarken E5 2603-V3 adlı işlemci dikkatimi çekti. Kendisi 6 çekirdek ve 6 iş parçacığı bulundururken 1,60 GHz temel frekansa sahip. Anlamadığım nokta şu ki mesela G4560 2 çekirdek ve 4 iş parçacığına sahipken 3,50 GHz temel frekansa sahip. G4560 E3 2603-V3'ten daha kötü bir işlemci ancak temel frenkası daha yüksek. Temel frekans çok önemli mi?

Temel frekans, işlemcinin turbo boost özelliğini kullanmadığı zaman ısınmadan kullanabileceğin frekanstır. Şahsen turbo boost özelliğini hiç kullanmıyorum. Temel frekans da çalıştırıyorum her zaman fan sesinden rahatsız olduğum için. Render tarzı uygulamalarda turbo boost özelliği işlem süresini kısaltabilir. Çoğu uygulama için standart frekans yeterlidir. Çekirdek sayısı, CPU'nun birden çok işlemi verimli ve performanslı çalıştırmasını sağlar. Güç seçeneklerinden CPU gücünü değiştirerek çalışma frekansını da değiştirebilirsin. Entegre grafik işlemciyle oyun çalıştırılacaksa veya 4K video işlenecekse işe yarayabilir yüksek frekans. Ayrıca SSD performansını da etkiler.

Frekans, çekirdeğin çalışma hızıdır.

Mevzuyu kavrayabilmen için basit bir örnek oluşturdum: 3,50GHz 2 çekirdekli işlemciyi 35 km/s hızla giden 2 tane yük taşıyan araba gibi düşün. 1.60GHz 6 çekirdekli işlemciyi de 16 km/s hızla giden 6 tane yük taşıyan araba gibi düşün. Her araba 1 ton yük taşıyor olsun. A noktasından B noktasına yükü taşımaları gerekiyor. A noktası ile B noktası arasındaki mesafe 100 km olsun. Nakil edilmesi gereken yük ise 12 ton olsun. 35 km/s hızla giden 2 tane araba 12 ton yükü B noktasına ne kadar sürede ulaştırır? 16 km/s hızla giden 6 araba 12 ton yükü ne kadar sürede B noktasına ulaştırır?

Yanlış hesaplamadıysam 2 çekirdekli işlemci görevini 1881 dakika yani 31 saat 21 dakikada tamamlar. 6 çekirdekli işlemci 1125 dakika yani 18 saat 45 dakikada tamamlar. Sonuca göre 6 çekirdekli işlemci, görevini 2 çekirdekli işlemciye göre %67,2 daha hızlı yapmış olur. Yuvalama +%70 daha güçlü diyebiliriz.

Son düzenleme:
Frekans, çekirdeğin çalışma hızıdır.

Mevzuyu kavrayabilmen için basit bir örnek oluşturdum: 3,50GHz 2 çekirdekli işlemciyi 35 km/s hızla giden 2 tane yük taşıyan araba gibi düşün. 1.60GHz 6 çekirdekli işlemciyi de 16 km/s hızla giden 6 tane yük taşıyan araba gibi düşün. Her araba 1 ton yük taşıyor olsun. A noktasından B noktasına yükü taşımaları gerekiyor. A noktası ile B noktası arasındaki mesafe 100 km olsun. Nakil edilmesi gereken yük ise 12 ton olsun. 35 km/s hızla giden 2 tane araba 12 ton yükü B noktasına ne kadar sürede ulaştırır? 16 km/s hızla giden 6 araba 12 ton yükü ne kadar sürede B noktasına ulaştırır?

Yanlış hesaplamadıysam 2 çekirdekli işlemci görevini 1881 dakika yani 31 saat 21 dakikada tamamlar. 6 çekirdekli işlemci 1125 dakika yani 18 saat 45 dakikada tamamlar. Sonuca göre 6 çekirdekli işlemci, görevini 2 çekirdekli işlemciye göre %67,2 daha hızlı yapmış olur. Yuvalama +%70 daha güçlü diyebiliriz.
Temel frekans, işlemcinin turbo boost özelliğini kullanmadığı zaman ısınmadan kullanabileceğin frekanstır. Şahsen turbo boost özelliğini hiç kullanmıyorum. Temel frekans da çalıştırıyorum her zaman fan sesinden rahatsız olduğum için. Render tarzı uygulamalarda turbo boost özelliği işlem süresini kısaltabilir. Çoğu uygulama için standart frekans yeterlidir. Çekirdek sayısı, CPU'nun birden çok işlemi verimli ve performanslı çalıştırmasını sağlar. Güç seçeneklerinden CPU gücünü değiştirerek çalışma frekansını da değiştirebilirsin. Entegre grafik işlemciyle oyun çalıştırılacaksa veya 4K video işlenecekse işe yarayabilir yüksek frekans. Ayrıca SSD performansını da etkiler.
Temel Frekans pek de önemli değil. Ama boş verilecek kadar da değil.
Arkadaşlar hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim. Ancak benim hala anlamadığım bir durum var. Xeon işlemcileri server işlemcileri olmasına rağmen neden intel 1.60 GHz gibi bir düşük frekansı bu işlemciye vermiş ?

Hocam dediğin işlemci 2014 yılında piyasaya çıkmış bir server işlemcisi. Şimdi biz ne bilelim İntel hangi kafa ile bu işlemciyi üretti neden temel frekansını 1.6 Ghz tuttu :) 215 $ gibi bir fiyatla piyasaya çıkmış demek o zaman o fiyat bandında bu şekilde bir işlemci üretmek istemişler. Temel frekans ne kadar yüksek olursa işlemci o kadar ısınır ve TDP değeri yüksek olur belki daha minimal işlerde kullanmak için uygun fiyatlı bir işlemci üretmek istediler. Çekirdek ve iş parçacığı yüksek kullanarak.

1564443488934.png

Bak mesela E5450 2007 yılı üretimli bir işlemci piyasa çıkış fiyatı 970$ o zaman bu ürün neden 4 çekirdek olmuş iş parçacığı konmamış diye sorar başkasıda.

1564443778080.png

Arkadaşlar hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim. Ancak benim hala anlamadığım bir durum var. Xeon işlemcileri server işlemcileri olmasına rağmen neden intel 1.60 GHz gibi bir düşük frekansı bu işlemciye vermiş ?
Çok çekirdek olduğu için olabilir. Hepsi birden 4 GHz'de çalışsaydı işlemci fırın gibi olabilirdi.

Çekirdek sayısı arttıkça işlemcinin kararlı çalışması güçleşiyor. Kararlı çalışması için frekans düşürülüyor. Zamanla her yeni nesilde işlemciler biraz daha rafine üretildiği için frekans düşümü azalıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı