İşlemcilerdeki silikon piyangosu nedir?

M50B28

Kilopat
Özellikle hız aşırtma konularında oldukça karşılaştığımız ben 5 GHz yaptım sen 4.7 GHz yaptın demek ki silikon şansın düşükmüş falan... Nedir bu silikon mevzusu nasıl aynı iki ürünün farklı olabiliyor kalitesi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Temel olarak kaliteleri aynı normal kullanıcılar için. Ama işin içine O.C gibi şeyler girince bu cihazlarda kullanılan silikonun önemi artıyor. Bunun daha iyi olması senin O.C yapma kapasiteni arttırabilir veya tersi olarak düşürebilir.

Kısacası şans işi. Gözlemleyerek alabileceğin bir konu değil.

Aynı marka ve model iki işlemcinin birebir aynı kalitede kalitede olmaması. Bildiğim kadarını anlatıyım silikon işlemci plakalar fırınlanmadan önce şu part i5 şu part i7 olsun diye belirlemiyorlar. Çıkan işlemcilerin performansına göre i5 veya i7 gibi ayırıyorlar. Örneğin en iyi performansı veren ilk 1000 Intel Core i7 6700K kaymak tabaka oluyor ve diğer Intel Core i7 6700K' lara göre daha iyi performans sunuyorlar. Detaylı anlatımı Recep Baltaş ve Ali Güngör eski bir pc toplama videosunda anlatıyorlardı. Şuan bulamadım.

Aynı marka ve model iki işlemcinin birebir aynı kalitede kalitede olmaması. Bildiğim kadarını anlatıyım silikon işlemci plakalar fırınlanmadan önce şu part i5 şu part i7 olsun diye belirlemiyorlar. Çıkan işlemcilerin performansına göre i5 veya i7 gibi ayırıyorlar. Örneğin en iyi performansı veren ilk 1000 Intel Core i7 6700K kaymak tabaka oluyor ve diğer Intel Core i7 6700K' lara göre daha iyi performans sunuyorlar. Detaylı anlatımı Recep Baltaş ve Ali Güngör eski bir pc toplama videosunda anlatıyorlardı. Şuan bulamadım.
Haydaaaa. Yani X işlemcisinin performansı i5 7600 veya i7 7700 arasında ancak i7'ye daha yakın diye ismini i7 7700 olarak mı koyuyorlar doğru mu anladım?

Temel olarak kaliteleri aynı normal kullanıcılar için. Ama işin içine O.C gibi şeyler girince bu cihazlarda kullanılan silikonun önemi artıyor. Bunun daha iyi olması senin O.C yapma kapasiteni arttırabilir veya tersi olarak düşürebilir.

Kısacası şans işi. Gözlemleyerek alabileceğin bir konu değil.

İşte hocam neden şans işi onu anlamadım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Haydaaaa. Yani X işlemcisinin performansı i5 7600 veya i7 7700 arasında ancak i7'ye daha yakın diye ismini i7 7700 olarak mı koyuyorlar doğru mu anladım?

İşte hocam neden şans işi onu anlamadım.
Hayır. Ben bir 9900k aldım, sen bir 9900k aldın. Benim işlemcim 5.5ghz'e kolaylıkla overclock olabiliyorken seninki en fazla 5Ghz''e oldu. Bu farkın oluşmasındaki sebep silikon piyangosudur. Şans işi burada devreye giriyor kısaca, kimse seçemiyor iyi olanı.

Edit: ABD'de karaborsadan ikinci el piyangoyu vurmuş işlemciler satın alabiliyorsunuz. Adam size satmadan evvel işlemcinin kaç Ghz'de çalışabileceğinin garantisi veriyor, benden duymuş olmayın. :D

ABD'de karaborsadan ikinci el piyangoyu vurmuş işlemciler satın alabiliyorsunuz. Adam size satmadan evvel işlemcinin kaç Ghz'de çalışabileceğinin garantisi veriyor, benden duymuş olmayın. :D
1.27V ile Ryzen 7 2700X'i 4.2Ghz çalıştıran adam görmüştüm ben, pek inandırıcı gelmedi ama Amerika olmasa alıcaktım.

Hayır. Ben bir 9900k aldım, sen bir 9900k aldın. Benim işlemcim 5.5ghz'e kolaylıkla overclock olabiliyorken seninki en fazla 5Ghz''e oldu. Bu farkın oluşmasındaki sebep silikon piyangosudur. Şans işi burada devreye giriyor kısaca, kimse seçemiyor iyi olanı.

Edit: ABD'de karaborsadan ikinci el piyangoyu vurmuş işlemciler satın alabiliyorsunuz. Adam size satmadan evvel işlemcinin kaç Ghz'de çalışabileceğinin garantisi veriyor, benden duymuş olmayın. :D
İşte bu silikon piyangosu neden var onu anlamadım hocam. Sonuçta aynı parayı verdik nasıl şans işi oluşur?

İşte bu silikon piyangosu neden var onu anlamadım hocam. Sonuçta aynı parayı verdik nasıl şans işi oluşur?
İşlemcilerin ham maddesi silikon dioksit , bunu şekillendirince silikon bir disk ortaya çıkıyor , kimyasal işleme sokulup lazer ile transistör yuvalarını oluşturup , ısı dağıtıcıyı monte edip lehimliyorlar. Kullandıkları silikon kalitesi aynı olsada bu işlemler atomik çapta yapıldığı için ister istemez ısı geçirgenliği farkları oluşuyor işte bu yüzden de şans işi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı