İşlemcilerin performansını belirleyen etken nedir ?

Randower

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Üniversite öğrencisi
Profil Kapağı
1524136703
Merhabalar, bir işlemcinin performansını belirleyen etken nedir ? GHz değeri mi ? Önbellek değeri mi yoksa nm değeri mi ? Eskiden hep GHZ ne kadar iyiyse işlemci o kadar iyi sanardım ( baya eskiden dalga geçmeyin :D ) tabi sonradan işlerin pek öyle yürümediğini anladım.

Örnek verecek olursam ;

Bu 3 işlemcinin arasındaki farkları bir türlü anlamadım. Benim işlemcim en sondaki olan i3 4160. Benim işlemcimin GHz değeri 3.6 Fakat AMD Ryzen 3 ün GHz değeri 3.1. Fakat aralarında 70 lira fark var. Sanıyorumdur ki Önbelleği yüzündendir. Ama hepsinden pahalı olan bir i5 4460 var. GHz değeri AMD Ryzen 3 ile neredeyse aynı benim işlemcimden düşük. Önbelleği de AMD Ryzen 3 den düşük. Nm değeri benimki ile aynı Ryzen 3 den daha iyi. Fakat bunun fiyatı niye iki işlemcinin iki katı ? i7 4770 de aynı mesela 3.4 GHz 8MB önbellek fakat hepsinden daha fazla fiyatı var ?

Ekran kartında mesela kaçıncı nesil olduğuna bakarsın Ram'ine bakarsın Bit sayısına bakarsın alırsın fiyatlar da eşit olur zaten marka fark etsede performans açısından fiyat aynıdır ama bu işlemcinin bir büyüsü var sanırım anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin GHZ'i ne kadar sayısal olarak büyükse o hızda bu işlemleri yapar, örneğin internete hızlı bağlanır veya auto-cad gibi bazı mühendislik/mimarlık yazılımlarını çok daha iyi ve işlevsel çalıştırır, örneğin. Ama yalnız işlemcinin salt hızı performansta çok etkili değil, siziin de belirttiğinz gibi, başka ek özellikler de ayrıca aranıyor. Önbellek (cache) değerinin de yüksek olabilmesi veya (nm) silikon cipinin kesim inceliği gibi. Bu kesim ne kadar ince yapılmış ise genellikle yeni nesil veya geliştirilmiş üst sürümleri aklımıza getiriyoruz. İnce kesimli işlemci mimarisiyle daha az watt (güç) harcanıyor, bu doğrudur, aşırı soğutma gerektirmemesi ise performans artışına soğutmayla ilgili olan termodinamik yönünden indirekt ilgili olabiliyor, bununla tam bağlantılı olarak.

Önbelleğin yüksek seçilmiş olmasını zaten HDD 'lerin seçiminde de, bu yüksek seçimin onların genel çalışma performansına olan etkisini (Daha önceki ziyaret edilen yerleri daha büyük kapasitesiyle hafızasında daha büyük oranlarda tutarak bekletip diskteki o yerlere daha çabuk ve hızlı olarak ulaşabilmesinden de bildiğiniz gibi) işlemcilerdeki cache (ön bellek) seçiminin yüksek tutulması (örneğin celeron'lu alt ve ucuz cpu modelleri bu nedenle eskiden beri daha ucuzdur, tüketiciler bunu da fiyatı daha düşük bulup tercih edebilsin diyedir) etmeni de performansa ciddi ve işletme sistemini daha da performanslı kullanabilme yönünden ciddi katkılarda bulunabilir.

Bu üç özelliğin (çipin kesim inceliği nm, çalışma frekansı GHZ ve cache yani ön bellek) ayni anda ayni CPU'da iyi ve üstün özellikleriyle bulunması veya en son sürümde, yeni nesilden seçilmiş olması, satın alış fiyatının pahalı olmasına rağmen bu seçimi iyi bir seçim yapacaktır. İlk satın alış fiyatı yüksek olsa bile CPU'nun watt harcamasının düşük olması, soğutma sorunlarının daha kolay çözülmesinde ve genel olarak işletim istemindeki performansının iyi olmasıyla kendisini elektrik harcaması yönünden kolayca amorti edebilir şeklinde düşünüyorum.

Bir benzetme yapılırsa eğer A+ enerji sınıfındaki elektrikli buzdolabı veya herhangi bir cihazın, doğru seçimle fiyatına bakılmadan A+++ sınıfında satın alınarak, bu verdiğiniz yüksek bedelin uzun vadede kendini amorti edebilmesinde olduğu gibidir. Kolay gelsin.

İşlemcinin GHZ'i ne kadar sayısal olarak büyükse o hızda bu işlemleri yapar, örneğin internete hızlı bağlanır veya auto-cad gibi bazı mühendislik/mimarlık yazılımlarını çok daha iyi ve işlevsel çalıştırır, örneğin. Ama yalnız işlemcinin salt hızı performansta çok etkili değil, siziin de belirttiğinz gibi, başka ek özellikler de ayrıca aranıyor. Önbellek (cache) değerinin de yüksek olabilmesi veya (nm) silikon cipinin kesim inceliği gibi. Bu kesim ne kadar ince yapılmış ise genellikle yeni nesil veya geliştirilmiş üst sürümleri aklımıza getiriyoruz. İnce kesimli işlemci mimarisiyle daha az watt (güç) harcanıyor, bu doğrudur, aşırı soğutma gerektirmemesi ise performans artışına soğutmayla ilgili olan termodinamik yönünden indirekt ilgili olabiliyor, bununla tam bağlantılı olarak.

Önbelleğin yüksek seçilmiş olmasını zaten HDD 'lerin seçiminde de, bu yüksek seçimin onların genel çalışma performansına olan etkisini (Daha önceki ziyaret edilen yerleri daha büyük kapasitesiyle hafızasında daha büyük oranlarda tutarak bekletip diskteki o yerlere daha çabuk ve hızlı olarak ulaşabilmesinden de bildiğiniz gibi) işlemcilerdeki cache (ön bellek) seçiminin yüksek tutulması (örneğin celeron'lu alt ve ucuz cpu modelleri bu nedenle eskiden beri daha ucuzdur, tüketiciler bunu da fiyatı daha düşük bulup tercih edebilsin diyedir) etmeni de performansa ciddi ve işletme sistemini daha da performanslı kullanabilme yönünden ciddi katkılarda bulunabilir.

Bu üç özelliğin (çipin kesim inceliği nm, çalışma frekansı GHZ ve cache yani ön bellek) ayni anda ayni CPU'da iyi ve üstün özellikleriyle bulunması veya en son sürümde, yeni nesilden seçilmiş olması, satın alış fiyatının pahalı olmasına rağmen bu seçimi iyi bir seçim yapacaktır. İlk satın alış fiyatı yüksek olsa bile CPU'nun watt harcamasının düşük olması, soğutma sorunlarının daha kolay çözülmesinde ve genel olarak işletim istemindeki performansının iyi olmasıyla kendisini elektrik harcaması yönünden kolayca amorti edebilir şeklinde düşünüyorum.

Bir benzetme yapılırsa eğer A+ enerji sınıfındaki elektrikli buzdolabı veya herhangi bir cihazın, doğru seçimle fiyatına bakılmadan A+++ sınıfında satın alınarak, bu verdiğiniz yüksek bedelin uzun vadede kendini amorti edebilmesinde olduğu gibidir. Kolay gelsin.
Yani NM ( Kesim ) değerinin yüksek değil küçük olması lazım değil mi ?

Birde şey soracaktım. Sizce i5 4460 iyi bir işlemci midir ?

Ne kadar çok çekirdek o kadar iyi. Ne kadar yüksek GHz o kadar iyi. Tabi eski oyunlar için önemli olan çekirdek sayısı değil GHz değeri.

İntel ve AMD işlemciler arasında her zaman bu fiyat farkı oluyor, intel işlemciler AMD ile ayni özelliklerde bulunsalar dahi hep daha pahalı oluyor. AMD işlemcilerin oyun pc'si olarak daha çok tercih edildiği, intel işlemcilerin ise daha çok resmi kurumlardaki genel amaçlı masa pc'si ve uzun süre dayanıklık aranılan bazı elit yerlerde daha çok tercihi söz konusu oluyor. Ancak eskiye göre intel işlemcilerin de uzun zamandır oyun pc'lerinde AMD'nin yerini (yeni nesil geliştirmeleriyle öne çıkan ürünlerinin) aldığını sıklıkla da görüyoruz. Değişik fiyat politikaları ve buna benzer bazı etmenlerle de bu oluyor sanırım.

Örneğin intel i3 işlemcide 2 çekirdek gerçek 2'si sanaldır, i5'te 4 çekirdek de gerçektir, intel i7'deki 8 çekirdek de gerçektir, sanal değildir. İşlemci hızının, NM kesimin daha ince olmasının watt değerini düşürüp performansı oldukça etkileyeceğini ve ön belleğinin daha yüksek olmasının oyun performasına ve diğer ağır grafik amaçlı kullanımlarında büyük avantajı bulunur. İçerisindeki çekirdek sayısının fazla olmasının da birden fazla işlemi ayni anda yapabilmesinde, yine belki çok ağır oyunlarda ve pc ile bazı geliştirmeler veya özel düzenlemeler yapanlara daha çok katkısı olacaktır.

Ancak oyunlar için 8 çekirdekli i7 yerine 4 çekirdekli olan i5 tercih de edilebilir. Sürekli AMD işlemci ağrırlıklı oyun pc'si topluyorsanız listedeki AMD 4 çekirdekli ise i5 yerine bu işlemci de yine alternatif olarak seçilebilir. Ancak ben kendim sürekli intel işlemcilerini eskiden beri de tercih ediyorum, örneğin. Çok özel grafik programı geliştiricisi değilseniz veya tüm ağır oyunların oynanması yanında grafikle ilgili çok profesyonel işlemler her zaman yapılması gerekmiyorsa 8 çekirdeği aslında her zaman çok gerekli de bulmuyorum açıkçası. Kolay gelsin.

@Yeni Teknik Sembol
I7 serisinin tamamı gerçek 8 çekirdeğe sahip değil. 4 çekirdek 8 izlek olanları (I7-6700/K - I7-7700/K vb) oyun içindir. Tabi artık Intel'de AMD gibi çoklu çekirdeğe geçiş yaptı. I7-8700/K bu nedenle R5 1600 gibi 6 çekirdek 12 izleğe sahip.

Ben genelde yalnız oyun için değil genelde tümünü 8 çekirdek diye biliyordum, bir forumda böyle okumuştum sanırım. Son nesil intel 7'leri çok yakından da takip edemedim son günlerde, bu işin doğrusu. Bu bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bu 3 işlemcinin arasındaki farkları bir türlü anlamadım. Benim işlemcim en sondaki olan i3 4160. Benim işlemcimin GHz değeri 3.6 Fakat AMD Ryzen 3 ün GHz değeri 3.1. Fakat aralarında 70 lira fark var. Sanıyorumdur ki Önbelleği yüzündendir. Ama hepsinden pahalı olan bir i5 4460 var. GHz değeri AMD Ryzen 3 ile neredeyse aynı benim işlemcimden düşük. Önbelleği de AMD Ryzen 3 den düşük. Nm değeri benimki ile aynı Ryzen 3 den daha iyi. Fakat bunun fiyatı niye iki işlemcinin iki katı ? i7 4770 de aynı mesela 3.4 GHz 8MB önbellek fakat hepsinden daha fazla fiyatı var ?

İşlemciler, transistör denilen devre elemanlarından oluşur. Transistörler ise temelde Silisyum ve Germanyum gibi atomlarının birleşiminden oluşan yarı iletken malzemelerden yapılır.

Bu atomlar birbirleriyle bağ yaparken kristal kusurları meydana geliyor ve bu kusurlar işlemcinin çeşitliliğini meydana getiriyor.

Bir i7 ile i3 aynı hızda çalışabilir fakat i7 işlemcilerin içindeki transistörlerin kalitesi daha yüksek olduğundan daha pahalı oluyor. O transistörler daha kaliteli olduğu için transistörlerle yapılan dijital devreler sayesinde işlemcinin daha performanslı çalışması sağlanıyor.

Yani NM ( Kesim ) değerinin yüksek değil küçük olması lazım değil mi ?

nanometre değeri (nm) iki transistör arasındaki mesafeyi anlatıyor. İki transistör birbirine ne kadar yakın olursa yani o değer ne kadar küçük olursa işlemcinin içine o kadar çok transistör ekleyebiliyorsun. O değer ne kadar küçük olursa; kuantum mekaniksel etkiden dolayı işlemci o kadar az ısınıyor, işlemcinin kapsadığı alan içinde daha fazla transistör olduğu için performanslı oluyor, overclock performansı daha yüksek oluyor.

Ekran kartında mesela kaçıncı nesil olduğuna bakarsın Ram'ine bakarsın Bit sayısına bakarsın alırsın fiyatlar da eşit olur zaten marka fark etsede performans açısından fiyat aynıdır ama bu işlemcinin bir büyüsü var sanırım anlamadım.

Ekran kartlarında aynı nesil olsa dahi RAM ve Bit sayısına göre ekran kartı alınmaz. Asıl bakman gereken yer Nvidia ekran kartlarında CUDA, AMD ekran kartlarında Shader çekirdek sayıları.

Sizce i5 4460 iyi bir işlemci midir ?

i5-4460 iyi bir işlemcidir hala ama ekran kartlarının gücü yeni nesil ekran kartları çıktıkça artıyor. Şu anda i5-4460'a GTX 1060'ın üstünde yada RX 570'in üstünde bir ekran kartı takmanı tavsiye etmem. İlerde çıkacak ekran kartları daha da yüksek performanslı olacaklarından i5-4460 yetersiz kalacaktır. Sıfırını artık bulamazsın, ikinci el almak zorundasın i5-4460'ı artık çünkü üretimden kalktı.

Eğer ben ilerde sistemimi yenilerim dersen i5-4460 alabilirsin fakat uzun bir müddet kullanacağım dersen bence 8.nesil Intel işlemcilere yönel.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı