İşlemcilerin soket sayıları neyi ifade ediyor?

rauf.k

Centipat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar. Arkadaşlar herhangi bir işlemcinin farklı soket sayıda olanı oluyor mu? Mesela ben Intel Core i3-2130 işlemcisi kullanıyorum. Ve soket sayı 1155. Bu işlemcinin farklı soket sayıda olanı oluyor mu? Ve işlemci değiştirdiğimde tek soket sayısına bakmam yeterli mi? Detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1155 demek 1155 adet iğne veya her ne deniyorsa (işlemci ile anakartı birbirine bağlayan iğneler) sayısını belirtiyor ve bu sayılar işlemci üreticileri tarafından belirleniyor. Bu soketlere göre de anakart yapılıyor.
Sokete bakmanız yeterli değil. Anakartın desteklediği işlemci listesine bakmakta da fayda var.

Kendi dediğiniz gibi işlemci soketi 1155 bu da demek oluyor ki anakarta sadece LGA1155 işlemci takabilirsiniz. Bu şu demek olmuyor 10. Nesil işlemci takayım da LGA1200 olsun.
Dediklerinizi biliyorum da sadece Intel Core i3-2130 işlemcisinin 1155 den başka soket sayıda olanı var mı? Intel Core i3-2130 işlemcisini örnek olarak yazdım. Yani demek istediğim mesela Intel Core i3-2130 işlemcisi yalnızca 1155 soket sayısında oluyor mu?
1155 demek 1155 adet iğne veya her ne deniyorsa (işlemci ile anakartı birbirine bağlayan iğneler) sayısını belirtiyor ve bu sayılar işlemci üreticileri tarafından belirleniyor. Bu soketlere göre de anakart yapılıyor.
Sokete bakmanız yeterli değil. Anakartın desteklediği işlemci listesine bakmakta da fayda var.
Teşekkür ederim

Son düzenleme:

Geri
Yukarı