İşlemci nesli neyi ifade ediyor?

Makaleler
1
Yer
kocaeli, derince
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600 işlemci , B450M PRO-VDH MAX anakart , xpg 16gb(2x8) ram.
Çevremde insanlara işlemcilerini sorduğumda bana 10. nesil, 12. nesil diyorlar. Hızı kaç diyorum bilmiyorum diyorlar. Çekirdek kaç diyorum bilmiyorum diyorlar. Önbelleği kaç diyorum bilmiyorum diyorlar. İşlemci modeli ne diyorum bilmiyorum diyorlar. Kısacası sanki neslini söyleyince işlemcinin ne kadar hızlı ne kadar iyi, oyun için ne kadar uygun olduğunu anlıyorsun. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İşlemci nesli, bilgisayarlardaki veri akışını kontrol eden ve düzenleyen CPU adı verilen işlemcilerin tarih sürecindeki gelişimlerini ve yeniliklerini ifade etmek için kullanılan bir sınıflandırmadır.

Bilmek zorunda olduklarını düşünmüyorum. Bilgisayardan anlayan arkadaşları önermiştir almışlardır. Nesil olarak bilmeyen arkadaşlarım bile var. Gerek de yok bilmelerine, arkada iki şey açıkken 16 GB RAM'in 11 GB'ı kullanılıyor bilgisayarlarında. Rahatsız da değiller, farkında da değiller. Gerek yok yani, tepe tepe kullansınlar işte.

İşlemci nesli, bilgisayarlardaki veri akışını kontrol eden ve düzenleyen CPU adı verilen işlemcilerin tarih sürecindeki gelişimlerini ve yeniliklerini ifade etmek için kullanılan bir sınıflandırmadır.

Haklısınız hocam fakat her zaman işlemcinin durumunu doğru ifade edemez sonuçta aynı nesilde olan onlarca işlemci var.

Çevremdeki insanları çok gaye almıyorum, çok da sorgulamıyorum. Bize geçenlerde güzel bir ders verdiklerini düşünüyorum.

Bilmeyebilirler, ilgilenmeyebilirler, bununla mutlu olabilirler. Bana biliyormuş gibi davranmadıkları sürece, tamamen özgürler. Sorarlarsa anlatırım.

Geri
Yukarı