İşlemcinin 1440P'de etkisi nedir?

Branko Tuskas

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, uzun zamandır bu konuda kafamda soru işaretleri var. Şu an 2080S-3600XT (4.4 GHz-1.2v) sistemimi 27GL83A-B (1440P-144Hz) monitörde genellikle FPS ağırlıklı oyunlar oynayarak kullanıyorum. İşlemcimi değiştirmek gibi bir düşüncem vardı fakat araştırma yaptığımda 3600 ile 5600X arasında bile 1440p de pek bir fark olmadığını gördüm. 1440p de oyun amaçlı işlemci değişiminin gereksiz olduğu sonucuna vardım. Tabii ki çok eski işlemciler için konuşmuyorum. Sizce doğru mu düşünüyorum yoksa 5600X gibi bir işlemciye geçip masrafa girmek karşılığını verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
1440P için işlemci gereksiz değil. Çözünürlük yükseldikçe işlemciye binen yük azalır, GPU'ya binen yük artar. Çözünürlük düştükçe de tam tersi durum söz konusu.
3600xt den 5600x e geçmek hakkında gereksiz olduğundan bahsediyorum.

İşlemci ekran kartını beslediği sürece çözünürlük arttıkça yük ekran kartına bineceğinden işlemcinin işi azalıyor. Yani burada ekran kartın ne sorusu ortaya çıkıyor

İşlemci ekran kartını beslediği sürece çözünürlük arttıkça yük ekran kartına bineceğinden işlemcinin işi azalıyor. Yani burada ekran kartın ne sorusu ortaya çıkıyor
Burdan da konuyu okumadığınız sonucu mu ortaya çıkıyor? Konuda işlemci ve ekran kartımı belirttim.

Geri
Yukarı