İşlemcinin çok çabuk ısınma sorunu

• Konuyu başlatan beGi
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 2B

beGi

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar;

Bu gün bilgisayar kasamı açıp tüm parçaları tek tek söktüm tozlarını aldım. HDD fanlarından birini de sağ kapağa taktım içeriye hava alması için. Bilgisayarı tam yükte kullandığım zaman en fazla gördüğüm sıcaklık 70 derece idi stok fan ile. Tozunu alıp bilgisayarı tekrar toplayıp çalıştırdıktan sonra ısı değerlerine baktım film izlerken 35 dereceyi geçmiyor ama tam yükte kullanmaya başladığım anda çekirdekler anında ısınmaya başlıyor. Ortalama 30 derece olan sıcaklık bir anda 50-55 e fırlıyor 100 dereceye kadar çıkıyor bir kaç saniye içersin de böyle olduğunu görünce kasanın içini açtım bir aksilik göremedim. Neden kaynaklanabilir bu ?

Isı değerlerine baktığım program SpeedFan ve kasada HDD lerin önünde, sağ kapakta içeriye çeken iki adet fan bulunmakta kasanın arka tarafında ise egzoz görevi gören bir adet fan bulunmakta.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macun sıkıntı yaratıyor olabilir. Kasayı açıp temizlemişken keşke yenileseydin.
Stok fana çarpmış olabilirsin çok sağlam değiller zaten oynama yapmış olabilir bir kontrol etmeni tavsiye ederim kontrol etmişkende macunu yenilersin problem orda değilse bile mutlaka iş görür.

Termal macun sıkıntı yaratıyor olabilir. Kasayı açıp temizlemişken keşke yenileseydin.
Stok fana çarpmış olabilirsin çok sağlam değiller zaten oynama yapmış olabilir bir kontrol etmeni tavsiye ederim kontrol etmişkende macunu yenilersin problem orda değilse bile mutlaka iş görür.
Termal macunum yok ne yazık ki, açtığımda stok fanı temizlemek için çıkarmaya çalıştım ama o vidaları döndürmeme rağmen çıkmadılar bende zorlamak istemedim tüm kabloları çıkarıp balkonda tam güç üfledim baya işe yaradı. :)

Fan eklemişsin içeri giren hava artmış ve haliyle ısınacak egzoz fanın artan havayı atmaya yeterli mi acaba eklediğin fan kaç cm egzoz fanın kaç cm?
Tüm fanlarım 12cm kasayla gelen fanlar yanılmıyorsam 1300RPM olmaları lazım. Fanı sağ kapağa takmadan önce oda HDD bölümünde takılı ve çalışıyordu ama soğuttuğu bölümü kullanmadığım için kapağa taktım. Böyle bir sebepten 2-3 saniye gibi bir sürede şuanda ortalama 24 derece olan sıcaklığın tam yük olduğu anda 55 dereceye fırlayacağını sanmıyorum. Yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Termal macunum yok ne yazık ki, açtığımda stok fanı temizlemek için çıkarmaya çalıştım ama o vidaları döndürmeme rağmen çıkmadılar bende zorlamak istemedim tüm kabloları çıkarıp balkonda tam güç üfledim baya işe yaradı. :)

Tüm fanlarım 12cm kasayla gelen fanlar yanılmıyorsam 1300RPM olmaları lazım. Fanı sağ kapağa takmadan önce oda HDD bölümünde takılı ve çalışıyordu ama soğuttuğu bölümü kullanmadığım için kapağa taktım. Böyle bir sebepten 2-3 saniye gibi bir sürede şuanda ortalama 24 derece olan sıcaklığın tam yük olduğu anda 55 dereceye fırlayacağını sanmıyorum. Yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Hddnin orda iken büyük ihtimal içeri soğuk hava çekiyordu. Önden alıp arkadan çıkıyordu. Bakıldığında önemsiz gibi geliyor ama etkisi oluyor. Çok zor değil üfleme yönü eskisi gibi olacak şekilde hddnin oraya takıp deneyebilirsiniz :)

y5DuXSb.jpg

- - - Güncellendi - - -

Hddnin orda iken büyük ihtimal içeri soğuk hava çekiyordu önden alıp arkadan çıkıyordu bakıldığında önemsiz gibi geliyor ama etkisi oluyor çok zor değil üfleme yönü eskisi gibi olacak şekilde hddnin oraya takıp deneyebilirsiniz :)
En son çare deneyeceğim teşekkürler. :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı