İşlemcinin çok çabuk ısınma sorunu

• Konuyu başlatan beGi
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 2B

beGi

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar;

Bu gün bilgisayar kasamı açıp tüm parçaları tek tek söktüm tozlarını aldım. HDD fanlarından birini de sağ kapağa taktım içeriye hava alması için. Bilgisayarı tam yükte kullandığım zaman en fazla gördüğüm sıcaklık 70 derece idi stok fan ile. Tozunu alıp bilgisayarı tekrar toplayıp çalıştırdıktan sonra ısı değerlerine baktım film izlerken 35 dereceyi geçmiyor ama tam yükte kullanmaya başladığım anda çekirdekler anında ısınmaya başlıyor. Ortalama 30 derece olan sıcaklık bir anda 50-55 e fırlıyor 100 dereceye kadar çıkıyor bir kaç saniye içersin de böyle olduğunu görünce kasanın içini açtım bir aksilik göremedim. Neden kaynaklanabilir bu ?

Isı değerlerine baktığım program SpeedFan ve kasada HDD lerin önünde, sağ kapakta içeriye çeken iki adet fan bulunmakta kasanın arka tarafında ise egzoz görevi gören bir adet fan bulunmakta.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı testi ben de yaptım. Toplam 1 dakika içinde sıcaklık 68 ve 70 dereceye ulaştı. Normal bir durum bence yük altında işlemcini bu kadar ısınması. Üstadlar ne der bilemem. Benim için normal bir durum. Ayrı yeten termal macunlarını kontrol et ve değiştir. Bir kere işlemcini üstünden fanı söktüğün an termal macun işlemini bitirirsin. Az bir şey kuruması bile işlemciye çok etti gösteriyor. Denedim ve gördüm. Fanların yönlerine dikkat et. Biri dısarı diğeri içeri üfleyecek şekilde olması lazım. Yan kapağa fan takmayın araka tarafa takın daha iyi bir soğutma oluyor.

Şuanda bir sıkıntı yok arkadaşlar. Sanırım CPU fanı biraz yerinden oynamış. Biraz bastırınca dün gece düzeldi. Yaklaşık 22 saattir tam yük altında kayıtlara göre 63 dereceyi geçmemiş. Yarın vatan a gidip soğutucu bakacağım veya arkadaşım ikinci el var bende dedi. Bir de ona bakarım, duruma göre alırım.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı