İşlemcinin desteklediği RAM frekansından fazlasını kullanabilir miyiz?

shqrk

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i5 13600K 3.5GHz
GIGABYTE B760 DS3H DDR5 7600MHz ATX
CORSAIR 2x16GB Vengeance RGB 6000MHz CL36 DDR5
GIGABYTE GeForce RTX 4060 Windforce OC 8GB 128 Bit
Meslek
Kurumsal İletişim ve Medya
*Parçalarımın desteklediği RAM frekansları.
Anakart: 4800MHz (7600 O.C.)
İşlemci: 5600MHz.
RAM: 6000MHz.

Merhaba, gördüğünüz gibi RAM frekanslarım XMP yaptığımda işlemcimin limitini aşıyor. RAM'lerimi işlemcinin frekans limitinin üstünde XMP yapsam sıkıntı oluşturur mu?

*Parçalarımın desteklediği RAM frekansları.
Anakart: 4800MHz (7600 O.C.)
İşlemci: 5600MHz.
RAM: 6000MHz.

Merhaba, gördüğünüz gibi RAM frekanslarım XMP yaptığımda işlemcimin limitini aşıyor. RAM'lerimi işlemcinin frekans limitinin üstünde XMP yapsam sıkıntı oluşturur mu?

3200MHz destekleyen R5 3600 işlemcim ile 3600MHz bellek kullanıyorum. Bir sıkıntı yaşamadım.

3200MHz destekleyen R5 3600 işlemcim ile 3600MHz bellek kullanıyorum. Bir sıkıntı yaşamadım.

XMP yaptığımda BIOS failure hatası veriyor ve XMP'yi kapayıp bilgisayarı tekrar başlatıyor. Acaba dedim bundan mı kaynaklı?

İşlemcinin limiti pek önemli değil, anakart veya raminizden en düşük hıza sahip olanın frekansını kullanmalısınız. Sizin durumunuzda anakart 7600 desteklese bile, raminiz 6000 olduğu için bu hızı geçmeyin. Ram overclocku mümkün tabi ama sonuç kötü oluyor ve ciddi ciddi ram yanabiliyor.

Yanıtın için teşekkürler, bende seninle aynı fikirdeyim zaten. Ancak RAM'lerim 6000 olup anakartımında 7600 olmasına rağmen en fazla 5600'e kadar çıkartabiliyorum.

Yanıtın için teşekkürler, bende seninle aynı fikirdeyim zaten. Ancak RAM'lerim 6000 olup anakartımında 7600 olmasına rağmen en fazla 5600'e kadar çıkartabiliyorum.
Bunun nedeni ramin tam olarak uyumlu olmaması. Burada insanlar ram önerirken anakartın destekleyip desteklemediğini kontrol etmiyorlar (Bahsettiğim DDR4, DDR5 olayı değil). Her bir rami anakart sitesinden, aynı anakart modelinin desteklediği ram listesinden ram koduyla aratmak gerekiyor. Diğer türlü biraz risk alınıyor aslında. Sorun olmuyor genelde ama sizde yaşandığı gibi bazen olması gereken yüksek frekansa çıkmayabiliyor. Bunun çözümü, ileride BIOS güncellemesiyle sizin raminiz de desteklenen ram listesine girebilir.

Yanıtın için tekrardan teşekkür ediyorum. RAM'lerim anakartımın desteklediği bellek listesinde mevcut. Anakartımın desteklediği bellek listesine buradan, RAM'lerime ise buradan ulaşabilirsin.

Bu değil mi hocam

Dosya Ekleri

• Screenshot 2024-04-22 at 14.31.26.png
    Screenshot 2024-04-22 at 14.31.26.png
    48,4 KB · Görüntüleme: 4
Evet hocam şimdi buldum, kapasitede tek modül boyutu olarak yazmış Gigabyte. O yüzden bulamamışım. Her şey doğru görünüyor. Kasanın montajını siz mi yaptınız? Eğer siz yapmadıysanız belki yanlış portlara takmıştırlar ramleri. A2-B2 takılması gerekiyor. Eğer o da düzgünse, neden o frekansa çıkamadığı konusunda başka bir fikrim yok :) Bu arada XMP dışında elle o frekansı da deneyebilirsiniz. Eski anakartımda preset performans modu seçtiğimde XMP açsam bile ram, çıkması gereken değere çıkmıyordu. Dolayısıyla elle frekans girmiştim rame. Bir deneyin isterseniz.

Geri
Yukarı