İşlemcinin güç tüketimi nasıl anlaşılır?

• Konuyu başlatan ByMP
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 50

ByMP

Kilopat
Daha fazla  
Bir işlemcinin güç tüketimini nasıl anlayabiliriz? Aşağıya kağıt üzerindeki güç tüketimlerini yazdım fakat testlerde 13600K daha az güç tükettiğini gördüm. Kullandığım PSU 550W bu yüzden daha az güç tüketen güçlü bir işlemci almak istiyorum. Ayrıca bütün gün bilgisayarım açık olduğundan dolayı elektrik faturama ne kadar yansır bilmiyorum ama tasarrufu açısından da bence önemli.

Ryzen 7 7700X.
TDP (PL1)65 W
Max. Boost TDP (PL2)142 W

i5 13600K.
TDP (PL1)125 W
Max. Boost TDP (PL2)181 W
Bu videoda değerleri görebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

TDP = güç tüketimi olarak biliyordum acaba yanlış mı biliyorum?

Ek olarak bir soru daha sorayım. R7 7700, i5 13600K'ya da 14600k işlemcilerinden birini almak istiyorum acaba PSU sorun yaratır mı?
Alacağım işlemciyi RX 6600 ve 32 GB RAM ile kullanmayı planlıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
TDP ile güç tüketimi alakasız iki kavram artık. Maksimum Turbo Power da gerçekçi değil. i9 13950HX kullanıcısıyım. 157W mı ne yazıyor. CPU 250 ve azıcık üstünü istiyor.

Anlayamazsınız satın almadan.

PSU hakkında yorum yapamıyorum çok kesin bir şekilde.

TDP ile güç tüketimi alakasız iki kavram artık. Maksimum Turbo Power da gerçekçi değil. i9 13950HX kullanıcısıyım. 157W mı ne yazıyor. CPU 250 ve azıcık üstünü istiyor.

Anlayamazsınız satın almadan.

PSU hakkında yorum yapamıyorum çok kesin bir şekilde.
Cevap için teşekkürler. Psu hesaplama siteleri var 550W ucu ucuna yeterli görünüyor olmazsa onu da değiştireceğim artık

Cevap için teşekkürler. Psu hesaplama siteleri var 550W ucu ucuna yeterli görünüyor olmazsa onu da değiştireceğim artık
600W altında almanızı önermem ben olsam da almam. Bronze sertifikasına sahip olmayan teknik olarak 600W üstü bir Power Supply Unit almanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı