İşlemcinin kenarlarına termal macun bulaştı

Macun kıvamı gereği peçete yapılacak gibi dursa da temizlerken yapışmıyor. Ama peçeteyi ıslatıp önce ıslak peçete ile de silebilirsiniz. O yeşil yeri de siliver peçeteyle yavaş ve dikkatlice, merak etmeyin hiçbir şey olmaz. Sadece dikkatli ve narin olmalısınız önemli olan bu. Islak mendil ya da alkollü ürün kullanmanız daha iyi olur ama haberiniz olsun. Su yapısı gereği içinde mineral barındırır ve bu korozyona yol açabilir. Bu nedenle kolonya kullanabilirsin ama akıp damlamayacak kadar olsun. Macun işini istediğiniz gibi tercih edebilirsiniz ama cooler master aralarında en iyi soğutma performansını verecek macun. Ama zaten stok soğutucu kullanıyorsunuz bu nedenle içinden çıkan da işinize yarayacaktır.

Hocam macunu keşke biraz az sürseydiniz. Pastaya krema sürer gibi sürmüşsünüz maşallah.
Ekstra hiç macun sürmedim ki :D

Stok fanı takmıştım, sonra ön tarafa fazla baskı uyguladığını fark edip çıkartmıştım. Sonrasında tekrar taktım.
IMG_20210616_011143.jpg

IMG_20210616_011218.jpg
Bu halde geri taktım. Fazladan bir macun uygulaması yapılmadı yani.

@PentaGhostOffix hocam, son cümlenizi anlayamadım. İşlemcinin sadece kenarlarını silip anakart geri gelince stok fanı olduğu gibi takmamı mı öneriyorsunuz?

Yok hayır, işlemciyi güzelce temizleyin. Sonra fanınız gelince fanın içinde gelen termal macunu kullanın demiştim ama fan direk macun sürülü şekilde geldi sanırım size bu nedenle anlaşamadık. Bazı fanlar yanında şırınga gibi macun geliyor ve evde sıkıp takıyorsunuz. Eğer öyleyse macun geçen seferden artmıştır ve elinizde vardır bu macunu tekrar uygulayabilirsiniz demek istedim ekstra macun almanıza gerek yok yani.
Uzun ömürlü olması açısından cooler master alabilirsiniz zaten leblebi kadar falan kullanacaksınız. Bu nedenle işlemciyi güzelce temizleyin ve tekrar montajda macunlayıp direk birleştirin derim. Fanın soğutma bloğunu da aynı şekilde güzelce temizlemeniz de fayda olacaktır.

Evet, macun hazır sürülü gelmişti. Elimde zaten ZM-STC8 var ama laptopa da macun lazımdı. O yüzden alacaktım.

Anladım hocam, teşekkürler :)

Arkadaşlar, kenarları temizledim. İşlemcinin altına da bulaşmış biraz, o kısmı da HDD'ninin yanında gelen aşağıdaki paketin kenarları ile temizledim. Kağıttan biraz daha sert gibi, en azından daha dik duruyor. Bununla yavaşça temizledim zaten, bir sorun olur mu?
IMG_20210702_151538.jpg

Pek belli olmuyor, göremedim ve sanmıyorum ama pinin birisinin kenarında, dibinde birazcık macun kalmışsa ne olur? Bir sorun yaratır mı? Büyüteç bulup bakmayı düşünüyorum, gerek yok mu?

Arkadaşlar, kenarları temizledim. İşlemcinin altına da bulaşmış biraz, o kısmı da HDD'ninin yanında gelen aşağıdaki paketin kenarları ile temizledim. Kağıttan biraz daha sert gibi, en azından daha dik duruyor. Bununla yavaşça temizledim zaten, bir sorun olur mu?
Eki Görüntüle 1093627

Pek belli olmuyor, göremedim ve sanmıyorum ama pinin birisinin kenarında, dibinde birazcık macun kalmışsa ne olur? Bir sorun yaratır mı? Büyüteç bulup bakmayı düşünüyorum, gerek yok mu?
Hiçbir şey olmaz o kadarcık macun bulaşmasından. Zaten yapısı gereği elektriği iletme kapasitesi oldukça düşük bir madde. Bu nedenle bir pine dokunması gibi şeyler, hele ki temizlemişsin, sorun olmayacaktır. Kartonla temizlemende sorun yok ayrıca, amaç temiz olması ve nazikçe, zarar vermeden silinmesi.

Hiçbir şey olmaz çok akışkan bir macun kullanıyorum işlemcinin pinleri dışında her yeri macun oluyor fakat sorunsuz tam performansta çalışıyor.

Geri
Yukarı