İşlemcinin sadece 2 çekirdeği %100 kullanılıyor diğer çekirdekler çok daha az kullanılıyor

34alpyigit

Hectopat
R5 5600 işlemci B450MS2H anakart, RTX2070 ekran kartı var. İşlemci sadece 2 çekirdeğini %100 kullanıyor diğer çekirdekler çok az kullanılıyor aynı zamanda bazı oyunlarda işlemci ve ekran kartı kullanımı%50 60'larda kalıyor işlemcimin ekran kartımı rahat rahat besleyebilmesi lazım.

Dosya Ekleri

• IMG_20230127_152940.jpg
    IMG_20230127_152940.jpg
    111,2 KB · Görüntüleme: 28
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Reis bu dediğini bir daha denedim öyle yapınca oyun kapanıyor tekrar açtığımda ise eski haline gelmiş oluyor.

CBP'den ziyade aslında darboğaz oluşmaz ama 87 derece bir hayli fazla, thermal throttle olup darboğaz yapabilir. 5600'ü stok fan ile kullanıyorsanız sıcaklık normal.
Sıcaklığın normal olduğunu tahmin edebiliyorum benim derdim işlemci kullanımı neden düşük.

Reis bu dediğini bir daha denedim öyle yapınca oyun kapanıyor tekrar açtığımda ise eski haline gelmiş oluyor.

Sıcaklığın normal olduğunu tahmin edebiliyorum benim derdim işlemci kullanımı neden düşük.
100% kullanması daha kötüdür zaten. 2 tane çekirdek neden %100 kullanıyor onu çözmeniz lazım aksine.

Onun da sebebi sıcaklık olabilir.

Evet şimdi farkettim niye beslemiyor bu işlemci kafama takıldı.

Besliyor aslında. Yüksek FPS istediği için yetmemiş. 167FPS var ilk görüntüde. 144'e kadar muhtemelen darboğaz yapmayacak. Yani çok iyi ve stabil. FPS arttıkça darboğaz yapması normal.

Kardeş sisteminde bir sorun yok. Uygulamalar öyle tüm işlemcileri eşit şekilde kullanmaz zaten. Öyle olsa neredeyse hiç darboğaz sorunu yaşanmazdı. Ortalamaya bakılırdı, tek çekirdeğe değil.

Besliyor aslında. Yüksek FPS istediği için yetmemiş. 167FPS var ilk görüntüde. 144'e kadar muhtemelen darboğaz yapmayacak. Yani çok iyi ve stabil. FPS arttıkça darboğaz yapması normal.

Kardeş sisteminde bir sorun yok. Uygulamalar öyle tüm işlemcileri eşit şekilde kullanmaz zaten. Öyle olsa neredeyse hiç darboğaz sorunu yaşanmazdı. Ortalamaya bakılırdı, tek çekirdeğe değil.
Bazı yerlerde FPS 50lere düşüyor normalde en az 100 olması gereken yerde.

BIOS üzerinden kontrol edebilirsiniz. Core Performance Boost diye geçiyor. Bir de Global C-State Control ayarını kontrol edin.
İkisise kapalı

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı