İşlemcinin Sıcaklığı nasıl öğrenilir?

trabzonlu____61

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, AMD Fx6300 işlemcim var. Isıtmada sorun olup olmadığını anlamak için işlemcimin sıcaklığını öğrenmeye çalıştım ama nerden yapıldığını bilmiyorum. Programı falan mı var yardım ederseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Öncelikle söyleyeyim Stok fanla kullanıyorum. 130-170 soğutma için fazladan para vereceğime zaten gidip FX-8320 alırdım...

Adana kışında OC dahil denedim. Kullandığım anakartın kendi yaptığı OC ile yaşıtı İ5'leri ( İ5-2500K ) devirdim. En az % 15 performans artışı oldu. Şehir efsanesi olan İ3-4150 ile yarışamaz deniyor inanma. Tek çekirdek performansı düşük olabilir ama toplam performansta yetişemez. Test programlarına fazla itibar etme. Savaşa gitmekle tatbikat ayrı şeyler. 2200-3600 rpm civarında dönüş hızı var kullanımda. Oda sıcaklığında yüksüz 40 yükte 55 derece civarı değer veriyor AIDA64 programı.

Adana yaz sıcağına ( 40-50 derece dış sıcaklık ve % 90 nem ) gelince 6000 rpm devri geçtiğini AIDA64 ile gördüm. Sıcaklık dendiği gibi hiç 80 dereceyi bulmadı. Yükte 65-70 derecede arasında kaldı.

Sebebi 1 önde giriş fanı 2 yanda 1 arkada egsoz fanı var. Hepside 140mm çapında ve kaliteli. Yandakiler düşük devirde çalışıyorlar.

Bu yaza doğru keseyi düzeltirsek Fiyat/Performans hesabı yapıp ;
www.vatanbilgisayar.com: Zalman Performa Lga775/1150/1155/1156 & Amd Am2/Am2+/Am3/Fm1 İşlemçi Soğutucu - Vatan Bilgisayar
almayı düşünüyorum.

Kullandığım sistemde oyunları çözünürlük sebebi ile hep en yüksek ayarda oynuyorum. Wolfenstein new order kullandığı teknolojiden olsa gerek 6 çekirdeğide % 75 seviyesinde zorladı. Diğerleri % 50 civarında zorluyor. Bitirirsem Morder yükleyip deneyeceğim.

Zannedildiği gibi 90 watt değil AIDA64 program verilerine göre yüksüz 40-45 , yükte 55-65 watt arası yakıyor... 90 watt laboratuar bölgesindeki deneysel yüklenme... Sıvı azot meseleleri...:neo::neo::neo:

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı