İşlemcinin sorunu nasıl anlaşılır?

M.Tetik

Hectopat
Selamlar, 3.5 yıllık AMD Ryzen 5 1600 işlemcim var fakat şöyle bir sorunum var. Multitasking yaptığım zaman bilgisayarım garip bir şekle giriyor. Örnek verecek olursam, oyun oynarken yanda bir Twitch yayını izlerken sesler cızırtılaşıyor ve oyundaki akıcılık gidiyor ya da Valorant oynarken Spotify üzerinden müzik açtığımda ses cızırtılaşıyor. Bu sorunun işlemciden kaynaklandığını düşünüyorum. OCCT 8.01 programında test yaptığım zaman 3. saniyesinde error veriyor ama sebebini göremiyorum. Kesin sorunu bilmediğimden değiştirmek de istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_33.png
    Screenshot_33.png
    157,7 KB · Görüntüleme: 49
Gayet iyi sıcaklık vs bir sorun olsa test hata verirdi. Yaşadığınız sorun programdan da kaynaklanabilir oyunu Alt-Tab yapıp farklı bir program çalıştırdığınızda da oluyor mu?

Gayet iyi sıcaklık vs bir sorun olsa test hata verirdi. Yaşadığınız sorun programdan da kaynaklanabilir oyunu Alt-Tab yapıp farklı bir program çalıştırdığınızda da oluyor mu?
Evet dediğim gibi bir çok program ile işlem yapmaya çalıştığımda bu sorunum oluyor. Sanki PC yük altına bindiği zaman kasılıyormuş gibi diyeyim. Öyle olunca da ses cızırtılaşıyor ve performans düşüyor.
Prime95 testi yap.
Programa hakim değilim fakat nasıl yapacağımı söylerseniz testi yapabilirim.

RAM'den kaynaklı olabilir oynadığınız oyun ve diğer işlemlerden dolayı takılma oluyor olabilir.
Fakat aynı sisteme sahip arkadaşlarım hatta daha düşük sistemi olan yaşamıyor. RAM'den kaynaklanabiliyor olabilir mi diye baktım ama %100 ya da %90 gibi bir kullanım olmadan da oluyor. SSD daha yeni değiştim ondan da olmadığını anladım.

Fakat aynı sisteme sahip arkadaşlarım hatta daha düşük sistemi olan yaşamıyor. RAM'den kaynaklanabiliyor olabilir mi diye baktım ama %100 ya da %90 gibi bir kullanım olmadan da oluyor. SSD daha yeni değiştim ondan da olmadığını anladım.
Bilemiyorum hocam işlemci de undervolt vs yok olsa bile böyle bir sorun yaşatmaz, RAM'den dolayı değil ise ki depolama birimini de değişmişsiniz, sorun ya Windowstan yada bir uygulamadan kaynaklı olabilir.

Geri
Yukarı