İşlemcisi Güçlü Router Önerisi

LydiaTeyze

Decapat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Akademisyen
Dostlar merhaba,

Bir proje üstünde çalışıyorum ve bu projede anlık olarak sunucuma çok sayıda istek göndermem gerekiyor. Standart modemler isteklerle şiştiği için AX3 Dual Core router almıştım. Kısmen işimi görüyor ama 1 Gbit hatta geçme ihtimalim var. O nedenle AX3 yetersiz kalabilir. Router'i Wi-Fi genişletmek için kullanmayacağım. Anlık yüksek sayıdaki isteklerime gecikmeden yanıt vermesi yeterlidir. Takip ettiğim Routerlar:

TP-Link Archer AX6000:

Xiaomi Mi AIoT Router AX3600: Bu modelde 3 port olduğu için ikinci planda.

ASUS RT-AX89X: Gönül ister ki bu olsun ama fiyatı aşırı yüksek

Sizin önerilerinize de ihtiyacım var. İşlemcisi çok güçlü, RAM'i ve depolaması yüksek bir router arıyorum. Wi-Fi kapsamı ya da bant durumu önemli değil.
Dönüşler için şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Attığınız routerların hepsi 4 adet ARM Cortex-A53 çekirdeğine sahip işlemciler kullanıyor.
Yani hepsi 10 senelik giriş seviyesi telefon işlemcisi kullanıyor.

Bunlar yerine bir bilgisayarı OpenWRT veya PfSense ile router olarak kullanın.
Bir mini PC, laptop veya masaüstü PC'ye ikinci bir ethernet portu takıp kullanabilirsiniz.

PfSense güvenlik duvarı özellikleri ile daha öne çıkıyor ve kurumsal bir yazılım.
OpenWRT ise router ve QoS için daha öne çıkıyor.

Son düzenleme:
Attığınız routerların hepsi 4 adet ARM Cortex-A53 çekirdeğine sahip işlemciler kullanıyor.
Yani hepsi 10 senelik giriş seviyesi telefon işlemcisi kullanıyor.

Bunlar yerine bir bilgisayarı OpenWrt veya pfsense ile router olarak kullanın.
Bir mini PC, laptop veya masaüstü PC'ye ikinci bir Ethernet portu takıp kullanabilirsiniz.

Pfsense güvenlik duvarı özellikleri ile daha öne çıkıyor ve kurumsal bir yazılım.
OpenWrt ise router ve QoS için daha öne çıkıyor.

Hocam bu şekilde bir kullanımın olduğunu bilmiyordum çok teşekkür ederim.

Bu işlem için mini PC benim açımdan daha uygun. Ancak mini PC anakartında muhtemelen 1 adet Ethernet girişi olacaktır. Diğer LAN girişini anakart üzerine USB Ethernet adaptörü ile mi açayım? Bir de birden fazla bilgisayar kullanacağım için ayrıca Switch'e de ihtiyacım var değil mi?

Hocam bu şekilde bir kullanımın olduğunu bilmiyordum çok teşekkür ederim.

Bu işlem için mini PC benim açımdan daha uygun. Ancak mini PC anakartında muhtemelen 1 adet Ethernet girişi olacaktır. Diğer lan girişini anakart üzerine USB Ethernet adaptörü ile mi açayım? Bir de birden fazla bilgisayar kullanacağım için ayrıca Switch'e de ihtiyacım var değil mi?

USB de olur ama PCI-E erhernet adaptörü takabilirseniz daha iyi olur.

Birden fazla bilgisayar için ethernet switch de gerek.
Wi-Fi için de bir Wi-Fi Access Point kullanabilirsiniz.

USB de olur ama PCI-e erhernet adaptörü takabilirseniz daha iyi olur.

Birden fazla bilgisayar için Ethernet Switch de gerek.

Hocam çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgilerden ötürü. Linux sistem kullanmayı bilmiyorum ama öğrenirim. Bu şekilde biraz uğraştırıcı olur ama sonu güzel olur. Çok girişli PCI-E erhernet adaptörleri var. Belki ilk etap için Switch'e de gerek kalmaz. Yakın bir zamanda mini PC alıp süreci başlatacağım :)
Gününüz güzel olsun, iyi çalışmalar dilerim.

USB de olur ama PCI-e erhernet adaptörü takabilirseniz daha iyi olur.

Birden fazla bilgisayar için Ethernet Switch de gerek.

Hocam bu işlem için AliExpress'ten J4125 ya da N5105-5100 işlemcili fansız mini PC sipariş edeceğim. Türkiye'de tek Ethernet girişli olanları mevcut. Türkiye'den alsam bir USB 3.0 girişine Ethernet adapter bağlasam OpenWrt o girişi görür mü konuyla ilgili bilginiz var mı?

Hocam bu işlem için AliExpress'ten J4125 ya da N5105-5100 işlemcili fansız mini PC sipariş edeceğim. Türkiye'de tek Ethernet girişli olanları mevcut. Türkiye'den alsam bir USB 3.0 girişine Ethernet adapter bağlasam OpenWrt o girişi görür mü konuyla ilgili bilginiz var mı?

Adaptörün sürücüsünü kurduktan sonra görmesi gerek.
Ethernet portunun USB adaptörü yerine direkt cihazda olması daha sağlıklı olur ama.

Adaptörün sürücüsünü kurduktan sonra görmesi gerek.
Ethernet portunun USB adaptörü yerine direkt cihazda olması daha sağlıklı olur ama.
Hocam çok güzel cihazlar var N5105 işlemcili 4 adet 2.5 ghz lan portlu olanları vs... Ancak 150 Euro gümrük limitini aşıyor. Ürünü gümrükte patlatmak istemiyorum. Gümrükten geçirebilmek için 4x lan girişli j4125 işlemcili bir cihazı SSD ve RAM olmadan alacağım. SSD ve RAM'i kendim takarım dedim. Ancak cihaz yine gümrükte takılıyor vergiyle birlikte 3165 liraya geliyor. Satıcıdan 10-15 dolar kadar indirim talep ettim. Olumlu dönüş yaparsa o cihazı alacağım.

OpenWRT bir işletim sistemi olduğu için sürücü kurma işlemi sıkıntı olur diye düşünüyorum. Satıcı olumsuz dönerse ben yine en azından 2x lan portu olan bir mini pc sipariş edeyim.

Geri
Yukarı