İşlemciye ne kadar termal macun sürülmeli?

berat3636

Hectopat
Yer
kars
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
AMD Athlon II X2 250 ve AMD Ryzen 5 1600 AF işlemcilerime termal macun sürdüm. İkisine toplam 450 ML sürdüm. Az mı, çok mu yoksa normal mi?
Not: Ryzen'e azıcık daha fazla sürdüm diğerine göre.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fotoğraf eklemeden nasıl anlıycaz ki? Zaten azıcık sürüp onu düzgünce yayman lazım.

Sürdüm. Önce elimle yaydım. Sonra BİMCELL'in kartı koyduğu kağıtla yaydım dümdüz pürüzsüz yaptım. Sonra oynatmadan fanı taktım.

Büyüklüğü nasıl? Dağıtırken çok kalın veya çok ince olmaması lazım.

45ML olmasın hocam? 450ML dediğiniz ölçü yarım litre yapıyor neredeyse. Resmen macuna bulamışsınız işlemcileri. Termal macun soğan zarından biraz kalın olmalı, fazla sürmek termal iletkenliği olumsuz etkiler ve basınç yapacağı için zarar verebilir.

Büyüklüğü nasıl? Dağıtırken çok kalın veya çok ince olmaması lazım.

R5 1600 AF'ye acaba AM3+ anakart plastiği otururmu diye denemek için söktüm. Bu arada hayatımda ilk işlemci takışım 1600 AF ileydi. Fan vidaları anakarta oturuyor sanıyordum fan vidaları anakartın plastik aparatına denk gelmiyordu. Defalarca çıkarıp takmıştım stok fanı stok macunla. Dün sökmeden önce sabit 3.2 GHz de -0.0030 voltaj azaltarak test yaptım 76 derece çıktı. Aynı testi sahte macunla yaptım ama iyi yayarak yaptım 68'i geçmiyor.
45ML olmasın hocam? 450ML dediğiniz ölçü yarım litre yapıyor neredeyse. Resmen macuna bulamışsınız işlemcileri. Termal macun soğan zarından biraz kalın olmalı, fazla sürmek termal iletkenliği olumsuz etkiler ve basınç yapacağı için zarar verebilir.

Yanlış yazdım pardon. 0.450ML olacaktı.
Athlon'a ortalama leblebi kadar sürdüm.
1600 AF'ye ise fındık boyutundan biraz daha az sürdüm. Leblebi ile fındık arası diyebiliriz.
1600 AF'ye ise fındık boyutundan biraz daha az sürdüm. Leblebi ile fındık arası diyebiliriz.

Yeterli mi?

Yeterli mi?

Hocam korkuttunuz bir an, yeterlidir belirttiğiniz ölçüler.

R5 1600 AF'ye acaba AM3+ anakart plastiği otururmu diye denemek için söktüm. Bu arada hayatımda ilk işlemci takışım 1600 AF ileydi. Fan vidaları anakarta oturuyor sanıyordum fan vidaları anakartın plastik aparatına denk gelmiyordu. Defalarca çıkarıp takmıştım stok fanı stok macunla. Dün sökmeden önce sabit 3.2 GHz de -0.0030 voltaj azaltarak test yaptım 76 derece çıktı. Aynı testi sahte macunla yaptım ama iyi yayarak yaptım 68'i geçmiyor.

Yeterli mi?
Leblebi de fındıkta çok fazladır... Sokete, işlemci devresine vs. akacaktır... Daha az sürmek gerekiyor...

Yeni konular

Geri
Yukarı