İşlemciye overclock yapmak

Stok soğutucusuyla kullanıyorsanız zaten O.C. tavsiye edemem özellikle 3500X'den Wraith Stealth çıkıyor kütle olarak diğer Wraith soğutucularından çok düşük kalıyor. Keza anakart da öyle güçlü bir anakart değil. Üst taraftaki mosfetleri soğutan heatsink yok ayrıca kullanılan heatsink de aman aman iyi değil. Tavsiyem işlemciyi değiştirmeniz yönünde Ryzen işlemcilerde O.C. yapıldığında güç tüketiminde inanılmaz artış sağlanıyor.
Peki hocam 3080RTX ile 4K planlıyorum ileri ki zamanlarda. Ona yönelikte işlemci almak istiyorum. Sizin öneriniz nedir?
Ryzen Master yerine BIOS'tan OC yapmayı daha mantıklı buluyorum. Elinizde herhangi bir soğutucu bulunuyor mu?

Peki hocam 3080RTX ile 4K planlıyorum ileri ki zamanlarda. Ona yönelikte işlemci almak istiyorum. Sizin öneriniz nedir?

RTX 3080 için 5900X öneriyorlar. 4K planınız varsa 5600X de olur gibi.
Tabi bu işlemcilere geçerken anakartı da değiştirmenizi öneririm. En azından B450 Tomahawk MAX alın. Tabi bu bile bence pek yeterli olmuyor güçlü mosfetleri var ama 4 faz da bir yere kadar. B550 ya da X570 yönelebilirsiniz.

Tabi bu işlemcilere geçerken anakartı da değiştirmenizi öneririm. En azından B450 Tomahawk MAX alın. Tabi bu bile bence pek yeterli olmuyor güçlü mosfetleri var ama 4 faz da bir yere kadar. B550 ya da X570 yönelebilirsiniz.
R5 5600X 4K besler mi hocam cidden? Şuan bile pek mantıklı olmuyor o zaman anakart açısından B450M S2H ile RX6800 kullanıyorum.
Birde R5 5900X niye öneriyorlar hocam R5 5600X 4K'da bile yeterliyse?

R5 5900X öneriyorlar demiştiniz hocam. Bende diyorum ki R5 5600X 4K'da bile besliyorsa niye R5 5900X öneriyorlar aralarında 2.200TL fark var onu demek istiyorum.
Genelde 2K 144 hertz oyunculuk ön planda olduğu için önermiyor olabilirler. Detaylıca araştırma yapmadım ama 5600X, RTX 3080 ile kötü olur demek mantıksız tabii.

Genelde 2K 144 hertz oyunculuk ön planda olduğu için önermiyor olabilirler. Detaylıca araştırma yapmadım ama 5600X, RTX 3080 ile kötü olur demek mantıksız tabii.
Hocam peki şuan ki darboğaz sorununu az da olsa herhangi bir şekilde düşürebilir miyiz? 10 FPS bile yükseltebilsem yarardır. Oyun da grafiği ultraya alıp çözünürlüğü 4K yaptım fakat doğal olarak hala problem mevcut.

3600 alsanız bile fark olacağını düşünüyorum. 3500X 6C6T bir işlemci. 4K Ultra'nın ötesi yok. İşlemcinize göre ekran kartınız çok güçlü FPS takıntınız varsa bir an evvel işlemciyi değiştirmenizi tavsiye ediyorum.

Evet değiştireceğim. 3080 RTX için 4K için işlemci önerdiniz hali hazırda anakartı da dediğinizi mi almalıyım? Siz olsanız ne yaparsınız 4K bir sistem için anakart ve işlemci tercihini? Farklı önemli bir şeyi upgrade etmek gerekir mi?

Geri
Yukarı