İşlemciye Overclock Yapmak

eno132

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2 gündür GTA 5'i indirdim. Oyuna girdiğimde ilk girerken CPU frekansı yetersiz diye uyarı veriyor, daha sonra oyuna girdikten 5-10 saniye sonra oyundan atıp çalışmayı durdurdu hatası veriyor. Galiba işlemci yüzünden atıyor. Benim işlemcim 2.20GHz ve oyun ise en az 2.40GHz istiyor. Bende overclock yapmayı düşündüm ama daha önce hiç yapmadığım için biraz korkuyorum. Sisteme bir zarar verir miyim, işlemci felan yanar mı? Laptopu alırken bilgilerinde işlemcisinin overclock ile 3.20 GHz diye yazıyordu. Ben 2.60 yapmak istiyorum. Bunun bilgisayar bir zararı olur mu ve daha sonra bu işlemi geri alabilir miyim? Bir de son olarak overclock nasıl yaparım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop ta overclock olmaz. Orda overclock ile 3.20 yazmıyordur. Turbo Boost 3.20 yazıyodur. Turbo Boost ise kullanıma göre otomatik olarak devreye girer. Gta 5 teki sorununuzun işlemciden kaynaklandığını düşünmüyorum. Yinede masaüstünede sağ alt köşedeki menüden batarya simgesine tıklayarak dengeli veya güç tasarrufu olan yeri yüksek performans olarak ayarlamayı deneyebilirsiniz.

Intel extreme tuning utility yüklemeyi dene, genelde dizüstü biligisayarlara yüklenmiyor ama yüklenirse işlemcinize birkaç ayar yapmanıza yardımcı olur.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı