İşlemciyi %98 kullanmak mantıklı mı?

Yani hocam 98 yapmak çok büyük bir performans düşüşü yaşatır mı? Çünkü ben bildim bileli 100'de kullanıyormuşum.

O nedir hocam? Undervolt ile performansını düşür müyor muyuz? Üstteki işlem de o sayılmaz mı, bilmiyorum.
%2 performans düşüşü yaratır maksimum.

Bir nevi undervolt gibi bir şey yapmışsınız sayılır (Sayılır diyorum!). Bir zararı olmaz. İşlemcinizin ısınıp performansı düşmesinden biraz gücünü kısarak daha fazla verim almış olursunuz bence.
Anladım, peki sizce mantıklı mı? Çünkü laptop gerçekten 94 derecelere kadar çıkıyor (işlemci). Zaten onun yüzünden kapandığı bile oluyor. Intel sıkıntı ya.
Hocam işlemciyi %98 kullanması için zorlamıyorsunuz ki. %100'e çıkmasın diye kısıtlıyorsunuz. %100'e çıkmadığı için 90 derecelere kadar çıkmıyor. Ama bence laptop soğutucu alıp o kısıtlamayı kaldırın.
Hocam öneriniz var mı soğutucu için?
Yok hocam çok az fark eder. Sıkıntı olmaz. En fazla 1-2 FPS oynar muhtemelen.
Anladım hocam. Ben de bunu merak ediyordum. Deneyen veya kullanan var ise öğrenmek için.
FPS farkı önemsenecek kadar değilse yapabilirsin, zararı olmaz.
Ben de onu soruyorum işte hocam.

En yüksek işlemci durumunu %98'e ayarladığınız zaman işlemci Turbo Boost hızına çıkmayacaktır. Sıcaklığın düşme sebebi de bu.

Hocam denemedim ama işlemci frekansı düşmedikçe performans %1-2 oynar.

Anladım hocam. Ben 144 FPS sabitleyerek oynuyorum. Herhalde 135'lere falan düşer maksimum. Gerçekten en dandik oyunda bile işlemcim yanıyor çünkü.
En yüksek işlemci durumunu %98'e ayarladığınız zaman işlemci Turbo Boost hızına çıkmayacaktır. Sıcaklığın düşme sebebi de bu.
Evet hocam gözle görülür yararı var. Peki mantıklı mı sizce bunu performanstan feragat ederek yapmak? Yazdığım gibi işlemcim 91-95 derecelerden 75-80lere geriledi.

Anladım, peki sizce mantıklı mı? Çünkü laptop gerçekten 94 derecelere kadar çıkıyor (işlemci). Zaten onun yüzünden kapandığı bile oluyor. Intel sıkıntı ya.
Undervolt'un hiç bir zararı olmaz. Garantinizi etkilemez. Bir çok rehber var bu konuda bakıp deneyebilirsiniz. Sadece ayar yaparken biraz mavi ekran yersiniz o kadar. :D

Geri
Yukarı