İşlemciyle darboğaz yapacak ekran kartı alınır mı?

İhsancan43

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar, bilgisayarıma ekran kartı yükseltmesi yapmak istiyorum. GTX 1050 Ti modeli herhangi bir darboğaz yapmazken aynı fiyatta olan RX 580 modeli sistemimde %20'lik bir darboğaz yapıyor. Daha sonra işlemci yükseltmesi yaparım diye düşünerek RX 580 almayı düşünüyorum. Bu konuda herhangi bir sıkıntı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle bir olay var.
Sistemi baştan kurmak zorundasınız. Dediğin gibi işlemci alacaksın. "Ee soket AM3+"
Onun için anakart alacaksın. "Ee RAM DDR3" Neyse sistemi kuracaksın. "Ee Power Suply yetersiz, yok fan soğutmuyor değiştirdin, kasa da hava sirkülasyonu yokmuş"
Gibisinden devam edecektir.
Size tavsiyem şu anlık bütçenizi ve yazın olabilecek bütçenizi belirtin ki ona göre yardımcı olalım.

Şöyle bir olay var.
Sistemi baştan kurmak zorundasınız. Dediğin gibi işlemci alacaksın. "Ee soket AM3+"
Onun için anakart alacaksın. "Ee RAM DDR3" Neyse sistemi kuracaksın. "Ee Power Suply yetersiz, yok fan soğutmuyor değiştirdin, kasa da hava sirkülasyonu yokmuş"
Gibisinden devam edecektir.
Size tavsiyem şu anlık bütçenizi ve yazın olabilecek bütçenizi belirtin ki ona göre yardımcı olalım.
Şuan elimde 1300 lira var.
Yazda elime 2200 lira civarı geçicek.
Kasam 650w corsair 300R
Kasamın yeterli olacağını düşünüyorum.
Şimdi bir ekran kartı.
Bu yaz anakart ram ve işlemci almayı planlıyorum.

Kasa zaten yetersiz demek ayıp olur, artıyor bile. Sistem DDR4 mü DDR3 mü ?

2200G'li sistem yapsak şimdiden RAM DDR4 ise ama oda darboğaz yapar muhtemelen güçlü kartlarla.

FPS droplarla oynarım dersen. Ekran kartına bir zararı olmaz.
SapphireNitron+Radeon RX 580 4G OC 256Bit GDDR (Dx12) PCI-E Fiyatı
Şunu alabilirsin F/P de en iyisi. 8GB'lık modeller ile fiyat farkı çok uçuk derecede hemde çekirdek hızı en yüksek olanı. Hepsine tek tek bakabilirsin. 1683'ten yüksek RX580 OC edition yok bütün RX580'ler de. (8GB VRAM'ler içinde geçerli)
Ondan sonra yaza ne olacağı belli olmaz zaten. Bakarsın İntel F/P döner Coffe Lake Refresh ile.

Kasa zaten yetersiz demek ayıp olur, artıyor bile. Sistem DDR4 mü DDR3 mü ?

2200G'li sistem yapsak şimdiden RAM DDR4 ise ama oda darboğaz yapar muhtemelen güçlü kartlarla.

FPS droplarla oynarım dersen. Ekran kartına bir zararı olmaz.
SapphireNitron+Radeon RX 580 4G OC 256Bit GDDR (Dx12) PCI-E Fiyatı
Şunu alabilirsin F/P de en iyisi. 8GB'lık modeller ile fiyat farkı çok uçuk derecede hemde çekirdek hızı en yüksek olanı. Hepsine tek tek bakabilirsin. 1683'ten yüksek RX580 OC edition yok bütün RX580'ler de. (8GB VRAM'ler içinde geçerli)
Ondan sonra yaza ne olacağı belli olmaz zaten. Bakarsın İntel F/P döner Coffe Lake Refresh ile.
Bu yaz için planım
Asus ex-a320m ddr4 anakart
ryzren 5 1400 3.2GHz 10mb önbellek
Corsair (1x8gb) ddr4 2400 mhz ram
Şuan ilk olarak ekran kartı ile başlamak istiyorum.
Videolarda gördüğüm kadarıyla darboğazı oyun grafiklerini sonuna kadar açarak bir yere kadar engelleyebiliyorsun.
Temmuz sonlarına kadar bir sıkıntı çıkarır mı bu sistem?

Bu yaz için planım
Asus ex-a320m ddr4 anakart
ryzren 5 1400 3.2GHz 10mb önbellek
Corsair (1x8gb) ddr4 2400 mhz ram
Şuan ilk olarak ekran kartı ile başlamak istiyorum.
Videolarda gördüğüm kadarıyla darboğazı oyun grafiklerini sonuna kadar açarak bir yere kadar engelleyebiliyorsun.
Temmuz sonlarına kadar bir sıkıntı çıkarır mı bu sistem?
Ekran kartına bir şey olmaz. Dediğim kartı o yüzden tavsiye ettim hem ultra da oynatır darboğazı azaltır ultra da ama yinede çok darboğazlar. Hem 2K monitör varsa neredeyse hiç darboğazsız oynatır. Çözünürlük darboğazı inanılmaz fark ettirir.

Anakart ve RAM seçimlerine gelince onlar yaza kadar çok değişir. Şu an alacaksanız da veya piyasanın aynı kaldığını varsayarsak. Dediğim siteden 380TL’ye B450M S2H alabilirsiniz BIOS güncellemesine dahi gerek kalmaz ve OC’yi bir müdette kadar kaldırır çok kaliteli değil tabi bir ASUS TUF B450-PRO gaming veya plus kadar VRM’i ama ufak tefek OC’ler yapılabilir sıkıntısız CPU’ya. Dediğiniz board da OC de olmuyor zaten ama tip olarak güzelmiş gerçekten. RAM tarafında dediğiniz ile Corsair Vengeance LPX 3000MHz arasında fiyat farkı yok zaten. 3000MHz destekleyen anakarta da o yakışır.

Ryzen 3 2300X için link atar mısınız ?
Ayrıca B450M S2H AB350M’in yeni teknolojilerini ve daha kaliteli Board’una sahip ve fiyatı 20TL ucuz nanokatalogta.
Fiyatlardan haberim yoktu en fazla 900 TL'dir dedim fiyatı 1200 TL falan. Almaya değmez. En iyi seçenek Ryzen 3 2200G olabilir RX 570 için. Belli oyunlarda hafif darboğaz olur ama hissedilmez tahminimce.

Elimde fx 6300 var.İlgilenirsen yazarsın.
Teşekkür ederim. Direk bu anakarttan yükseltme yapmak istemiyorum. Anakartla birlikte ddr4 e de geçiş yapacağım.
Ekran kartına bir şey olmaz. Dediğim kartı o yüzden tavsiye ettim hem ultra da oynatır darboğazı azaltır ultra da ama yinede çok darboğazlar. Hem 2K monitör varsa neredeyse hiç darboğazsız oynatır. Çözünürlük darboğazı inanılmaz fark ettirir.

Anakart ve RAM seçimlerine gelince onlar yaza kadar çok değişir. Şu an alacaksanız da veya piyasanın aynı kaldığını varsayarsak. Dediğim siteden 380TL’ye B450M S2H alabilirsiniz BIOS güncellemesine dahi gerek kalmaz ve OC’yi bir müdette kadar kaldırır çok kaliteli değil tabi bir ASUS TUF B450-PRO gaming veya plus kadar VRM’i ama ufak tefek OC’ler yapılabilir sıkıntısız CPU’ya. Dediğiniz board da OC de olmuyor zaten ama tip olarak güzelmiş gerçekten. RAM tarafında dediğiniz ile Corsair Vengeance LPX 3000MHz arasında fiyat farkı yok zaten. 3000MHz destekleyen anakarta da o yakışır.
Monitörüm 1080p 60hz bir monitör sanal çözünürlükle artırsam aynı etkiyi alır mıyım?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı