İşlemciyle ve ekran kartıyla yayın yapma nedir?

Yanlış bir bilgilendirme neye dayanarak? Kanıt sunar mısın bana Pascal GPU veya AMD Polaris, Navi GPU'nun x264'den daha az performans düşüşü yaptığı ve daha kaliteli olduğu ile ilgili? Turing öncesi GPU'larda ve AMD GPU'larda yayın kalitesi x264'e göre düşük kalıyor.

Eki Görüntüle 500718
hocam bende yayın acıyorum bana ulasma ıhtımalınız varmıdır instagramdan yardımcı olmanız ıcın instagram adresım:hanpotterr

Birincisi upload hızın çok önemli. Upload hızın ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek kalitede yayın yaparsın.

Yayını işlemciden vermek demek OBS'de ayarları açarsan encoder ayarı x264'te olması demek.

Eki Görüntüle 500613

Birde bunun altında CPU kullanım ön ayarı var. Bu ayar ne kadar aşağıya çekersen görüntü kaliten o kadar yükselir ama işlemciye yük biner.

Eki Görüntüle 500614

Normalde bu ayar veryfast'te otomatik geliyor. Senin işlemcin eğer güçlü ise sen bunu aşağıya çekebilirsin ve düşük bitrate'te bile iyi görüntü kalitesi verebilirsin. Ama tekrar uyarıyım işlemcine yük binecek.

Ben Ryzen5 2600 ile fast ayarda yayın verebiliyorum. Sen 3900X ile slower veya veryslow ayarda yayın verirsin büyük ihtimal. Yani senin yayın kaliten aynı değerde yayın versek benden daha kaliteli olur.

Yayını ekran kartından vermek demek. Bu resimdeki Hardware (NVEC) (new) seçeneğiyle oluyor.

Eki Görüntüle 500615

Onun altında da bu şekilde ön tanımlı sekmesi altında değerler var. Burada maksimum kalite en iyi değeri veriyor. Burada ekran kartına yüklendiğin için işlemci zorlanmıyor.

Eki Görüntüle 500616

Ama işlemci ile yayını verirsen yayın daha kaliteli oluyor fakat ekran kartıyla verirsen de iyi bir bitrate değeri ile güzel yayınlar yapabiliyorsun.

Bu işlemciyle ve 5Mbit internetle çok kaliteli yayınlar yaparsın.

RTX ekran kartlarında çift çekirdek var GTX'lerden farklı olarak, sanırım AMD kartlarda da yok çift çekirdek. Çift çekirdek yüzünden ekran kartına daha az yük biniyor. Bu yüzden de RTX ekran kartında fps kayıpları daha az.

Fakat ben GTX 1060 6GB ile de yayın yaptım çok güzel yayın verebiliyor. Şu anda RTX 2060 kullanıyorum.

Twitch maksimum 6000kb/s hızının üstünde yayın yapmanı engelliyor mesela.
Sistemin güzel ve burada seni sınırlandıracak herhangi bir donanım yok. Yayını ekran kartına yaptırman gerekiyor. 5 Mbps upload ve bu donanımlarla birlikte 3500-3800 bitrate aralığında 720p 60 FPS veya 1080p 30 FPS yayını sorunsuzca izleyicileri rahatsız etmeden yapabilirsin. Verdiğim bitrate aralığı, çözünürlüğü ve FPS değerleri dışında sana illaki "5000, 6000 hatta 10.000 bitrate ver, 1080p 60 FPS yayın yaparsın bro" diye öğüt verenler olacaktır. Bunlar doğaldır. Aynı zamanda kendileri bir iki defa LOL yayını açıp kapatmış, yayıncılık hayatı bu geçmişe dayalı kişiler olacaktır. Yayın konusunda daha detaylı teknik desteğe ihtiyacın olursa elimden geldiğince yardımcı olurum.
Merhabalar,
Diğer mesajlarınızı tek tek okudum, gerçekten paha biçilemez, herkesin bilemeyeceği bir sürü bilgi vermişsiniz, öncelikle bunlar için çok teşekkürler.
Eğer müsaitseniz bende size bir iki şey danışmak istiyorum..
Ben ortalama 2-3 kişinin izlediği, twitch iştirakçısı bi yayıncıyım.
Oyunlarımı bu zamana kadar yayın yaptığım pc üzerinden oynuyordum ama şuan PS5 aldım ve ondan oyunlarımı (NBA 2K22 ve FIFA 22) oynayıp, PC'den yayın yapacağım. (PC özelliklerimi aşağıya ekledim)
Tahmin edebileceğiniz gibi yayında pikselleşme veya donmalar yaşıyorum. Son 2 deneme yayınımda ekran kartından yayın yapmayı denedim büyük oranda düzeldi ama yine de şans eseri olduğunu düşünüyorum.
Sizce ne yapmayalım, önerileriniz var mı acaba?

Konsol: PlayStation 5
İşlemci: Intel Core i5 10400F 2.90GHz LGA1200 12MB
Anakart: MSI B460M-A Pro Intel B460 2933 MHz DDR4 Soket 1200 mATX
Ram: HyperX Fury16GB DDR4 3200MHz
Ekran Kartı: Sapphire Pulse RX 5600 XT 6GB
İnternet: Upload 10 MB - Download 25 MB
Capture Card: GPlus 4KVC500

@tlgvrl

Öncelikle donanımınız ve internet altyapınız 1080p 60 FPS yayın için son derece müsait. Ancak henüz 2-3 izleyicili bir iştirak olduğunuzdan bahsettiğiniz için izleyicilerinizin yayın kalitesini değiştirme haklarının çoğu zaman olmayacağını göz önünde bulundurarak ve download hızı çok yüksek olmayan izleyicilere de hitap edebilmek adına naçizane tavsiyem 720p 60 FPS yayın yapmanız başlangıç açısından çok daha uygun olacaktır.

RX 5600 XT ekran kartı video encoding için çok uygun bir ekran kartı olmakla birlikte bu sistem ile kesinlikle yayın donanımı olarak GPU tercih etmelisiniz. Bu sistemde CPU ile yayından GPU ile yayına geçtiğinizde gözlemlediğiniz farkı şans eseri olarak nitelendirmek yanlış olur. Zira siz geçmeseydiniz benim tavsiyem de bu yönde olacaktı.

Gelelim şuanki duruma. Son kullanıcıdan profesyonel seviyeye kadar olan birçok çözüm mevcut. Bunları sizin durumunuza ve geri beslemenize göre son kullanıcı seviyesinden başlayarak değerlendirebiliriz. Yayın yazılımı olarak her zaman açık kaynaklara yönelmenizi tavsiye ederim. Bundan kastım StreamLabs OBS gibi ücretli yazılımlar yerine Open Broadcaster Software gibi çok büyük topluluklar tarafından destek gören ve bu yönde geliştirmeler yapılan açık kaynak kodlu yazılımları tercih edin. Kısacası eğer kullanmıyorsanız OBS'e geçiş yapmanız yararınıza olacaktır. OBS kurulumunu yaparken sisteminizi test etmesine müsaade edin. Bu test esnasında modemde uplink/downlink fark etmeksizin hiçbir yük olmamasına dikkat edin. Test işlemi tamamlandıktan sonra otomatik ayarları seçmesini onaylayın. Yayın sunucusu olarak Avrupa sunucularını tercih edin. Otomatik ayarlar uygulandıktan sonra sadece görüntü işleme cihazı olarak GPU seçili olup olmadığını kontrol edip CPU seçili ise GPU ile değiştirin. Yayın çözünürlüğünü bahsettiğim gibi izleyicilerinizin değiştiremeyeceğini düşünerek kendi kararınız doğrultusunda belirleyin ve canlı yayına geçmeden test yayını yapıp bu işlemlerden sonra hem OBS üzerinden hem de Görev Yöneticisi üzerinden bilgisayarınızın performansını değerlendirin.

Tüm bu işlemlerden sonra OBS ekranında paket kaybı gözlemlerseniz, yayın bilgisayarınızın kablolu bağlantı ile modeme bağlandığından, halihazırda kablolu ise ethernet kablonuzun etraftaki manyetik alandan etkilenmeyecek şekilde folyolu koruma içeren CAT6 kablo olduğundan, bu kablonun modeminizdeki Gigabit LAN portuna takılı olduğundan emin olun. Modem arayüzünden paket kayıplarını gözlemleyin ve bu kayıpların kendi internet servis sağlayıcınız ile ilgili olup olmadığını müşteri hizmetlerinden teyit ettirin. Mümkünse ISS modemi yerine kendi modeminizi kullanın, yoksa, imkanınız var ise satın alın.

Daha ileri seviye için ağ izleme araçlarını tercih edip ağınızda oluşan dalgalanmaları inceleyip bunların sebeplerine yönelebilirsiniz ancak bu araçlar için ayrı konu açmanız gerekir.

@tlgvrl

Öncelikle donanımınız ve internet altyapınız 1080p 60 FPS yayın için son derece müsait. Ancak henüz 2-3 izleyicili bir iştirak olduğunuzdan bahsettiğiniz için izleyicilerinizin yayın kalitesini değiştirme haklarının çoğu zaman olmayacağını göz önünde bulundurarak ve download hızı çok yüksek olmayan izleyicilere de hitap edebilmek adına naçizane tavsiyem 720p 60 FPS yayın yapmanız başlangıç açısından çok daha uygun olacaktır.

RX 5600 XT ekran kartı video encoding için çok uygun bir ekran kartı olmakla birlikte bu sistem ile kesinlikle yayın donanımı olarak GPU tercih etmelisiniz. Bu sistemde CPU ile yayından GPU ile yayına geçtiğinizde gözlemlediğiniz farkı şans eseri olarak nitelendirmek yanlış olur. Zira siz geçmeseydiniz benim tavsiyem de bu yönde olacaktı.

Gelelim şuanki duruma. Son kullanıcıdan profesyonel seviyeye kadar olan birçok çözüm mevcut. Bunları sizin durumunuza ve geri beslemenize göre son kullanıcı seviyesinden başlayarak değerlendirebiliriz. Yayın yazılımı olarak her zaman açık kaynaklara yönelmenizi tavsiye ederim. Bundan kastım StreamLabs OBS gibi ücretli yazılımlar yerine Open Broadcaster Software gibi çok büyük topluluklar tarafından destek gören ve bu yönde geliştirmeler yapılan açık kaynak kodlu yazılımları tercih edin. Kısacası eğer kullanmıyorsanız OBS'e geçiş yapmanız yararınıza olacaktır. OBS kurulumunu yaparken sisteminizi test etmesine müsaade edin. Bu test esnasında modemde uplink/downlink fark etmeksizin hiçbir yük olmamasına dikkat edin. Test işlemi tamamlandıktan sonra otomatik ayarları seçmesini onaylayın. Yayın sunucusu olarak Avrupa sunucularını tercih edin. Otomatik ayarlar uygulandıktan sonra sadece görüntü işleme cihazı olarak GPU seçili olup olmadığını kontrol edip CPU seçili ise GPU ile değiştirin. Yayın çözünürlüğünü bahsettiğim gibi izleyicilerinizin değiştiremeyeceğini düşünerek kendi kararınız doğrultusunda belirleyin ve canlı yayına geçmeden test yayını yapıp bu işlemlerden sonra hem OBS üzerinden hem de Görev Yöneticisi üzerinden bilgisayarınızın performansını değerlendirin.

Tüm bu işlemlerden sonra OBS ekranında paket kaybı gözlemlerseniz, yayın bilgisayarınızın kablolu bağlantı ile modeme bağlandığından, halihazırda kablolu ise ethernet kablonuzun etraftaki manyetik alandan etkilenmeyecek şekilde folyolu koruma içeren CAT6 kablo olduğundan, bu kablonun modeminizdeki Gigabit LAN portuna takılı olduğundan emin olun. Modem arayüzünden paket kayıplarını gözlemleyin ve bu kayıpların kendi internet servis sağlayıcınız ile ilgili olup olmadığını müşteri hizmetlerinden teyit ettirin. Mümkünse ISS modemi yerine kendi modeminizi kullanın, yoksa, imkanınız var ise satın alın.

Daha ileri seviye için ağ izleme araçlarını tercih edip ağınızda oluşan dalgalanmaları inceleyip bunların sebeplerine yönelebilirsiniz ancak bu araçlar için ayrı konu açmanız gerekir.
O kadar güzel yazmış ve anlatmışsınız ki bilginize hayran kaldım :)

Tüm yazdıklarınızı deneyeceğim ve az önce deneme amaçlı Elgato HD60 S sipariş ettim, yarın elimde olacak. Dün kendi GPlus marka capture kartım ile bi deneme yayını yapmıştım, görüntü beni tatmin etti ama fikrinizi almak isterim :)
Twitch FIFA Denemesi
Twitch NBA Denemesi bu linklerden bi görüntüye göz atarsanız beni çok memnun etmiş olursunuz :)

Twitch de yayın yapmak istiyorum sistemim RTX 2060 ve AMD 5 3500 ama ekran kartından mı yayın yapayım yoksa işlemciden mi çok kararsızım ve ekran kartından yaparsam ekran kartına zarar verirmiyim

Oynayacağın oyuna ve upload hızına bağlı olarak genel kullanıcılar için şu anki güncel RTX GPUlarının codecleri gayet yeterli gelir.Çift PC yayıncılar işlemciden veriyor.

@SandyBridge Her şeyi o kadar güzel anlatmışsınız ki ben de bu konu da sıkıntılar yaşıyorum.

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600
Ekran Kartı: ASUS Dual Radeon RX 6650 XT 8 GB
RAM: Kingston Fury (2x8GB) 16 GB

Başka bir donanım bilgisi isterseniz de yazabilirim. İnternet uploadım 10 ve 10 altına düşmüyor. Yayın verirken çok fazla karıncalanma vs oluyor. Yayını işlemciden 6000bit 1080p 60FPS - 720p 60FPS - 1080p 30FPS - 720p 30FPS denedim. 1080p 60FPS Slow-medium modda Warframe yayını yaparken droplar oluyor. Yayını işlemciden mi ekran kartından mı vermeliyim? Nerede hata yapıyorum yetersiz bir donanım mı var? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı