İşletim sistemi kurulumu (temiz format)

• Konuyu başlatan Mr_YAMYAM
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 30
  • Görüntüleme 38B
Bilgilendirme için teşekkürler ama güncel sürücülerin sitesinden indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mesela bundan yaklaşık iki yıl önce ses kartı aldım, içinden yıllar öncesinin sürücü CD'si çıktı. Ekolayzer ayarı bile yapmama izin vermiyordu. Sitesinden güncel sürücüyü indirdim, şu anda normal. Üretici firma sitesine yanlış sürücü koymaz sonuçta.

Format işlemini en ince ayrıntısına kadar biliyorum, tekrar etmenize gerek yoktu. Sality başka nedenlerden ötürü geri gelmiştir...

Sürücü konusunda ise soruma tam cevap vermediniz.. Tamamen başka bir konuyu anlatmışsınız ;)

Bilgilendirme için teşekkürler ama güncel sürücülerin sitesinden indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mesela bundan yaklaşık iki yıl önce ses kartı aldım, içinden yıllar öncesinin sürücü CD'si çıktı. Ekolayzer ayarı bile yapmama izin vermiyordu. Sitesinden güncel sürücüyü indirdim, şu anda normal. Üretici firma sitesine yanlış sürücü koymaz sonuçta.

Öncelikle anlaşamadığımız konuyu açıklayayım.
Üretici firmalar o gün için güvenli ve sağlıklı sürücüyü zaten vermektedirler. Ancak gelişen teknoloji ve işletim sistemleri haliyle eski sürücüleri geçersiz kılabiliyor. Örneğin. Benim ses kartım creative tahmini 8 yıllık bir karttır. O yıllarda sadece XP ve vista işletim sistemleri için sürücüleri verilmiştir. Ben bilgisayarıma windows 7 kurduğum zaman ilgili firmanın windows 7 ye uyumlu sürücülerini zaten indirmek ya da firmadan bu ürünün windows 7 sürücülerini meteryal olarak talep etmek durumundayım. Firmadan CD/DVD olarak talep etmek ise haricen ve yasal olarak meteryal ücreti ödenmesi anlamına gelmektedir. Üstelik firma yeni işletim sistemlerine uygunluk konusunda garanti vermeyebilir. Keza araştırmalarım ve firmadan aldığım cevaplara göre ses kartım en ideal olarak vista işletim sisteminde çalışmaktadır. Siz de bilirsiniz ki bundan bir ay kadar önce bu donanımı windows 7 altında kurup çalıştırmıştım ve gerekli testleri yapmıştım. Eğer tüm donanımlarım (özellikle ses kartım) windows 7 ile iyi bir performans gösterseydi, şu an ben de windows 7 almış ve kullanıyor olurdum.

Siz gidip te P III sisteme windows 7 kurmak istemezsiniz herhalde. Ya da P III dönemi donanımlarınızı yeni işletim sistemleriyle çalıştırmak istermisiniz. İşte bahsetmiş olduğum buna benzer bir olaydır. Günümüzde çoğu arkadaşım belli bir donanıma sahiptir ve sürücü meteryallerinin bile nerelerde olduğunu bilmez. Kafasına göre işletim sistemini kurar ve sürücülerini de internetten arar. Belki bir alt nesil donanımlar yeni işletim sistemlerinde uyumlu çalışabilir. (örnek benim sistem, Core 2 QUAD LGA 775) Ama daha eski sistemleri firmanın sürücülerini bulmadan çalıştıramazsınız.
Şimdi siz diyorsunuz ki windows 8 çıkacak kur bakalım sürücüleri.
Ben kendi donanımı değiştirmeden veya firmanın resmi sitesinde, benim donanımlarımın güncel sürücüleri yayınlanmamışsa, test etmeden asla yeni işletim sistemlerine yönelmem. Eğer kamuoyu'nda yeni işletim sistemi ile ilgili gerçekten iyi yorumlar alıyorsam ve bunları gözlemliyorsam işte o zaman ya donanımı değiştiririm ya da firmanın güncel sürücülerini firmadan sorarım.
Bir ikinci husus ise; Çoğu arkadaş yeni bir sistem alıyor ama güncellik adına sürücüleri direk internetten indiriyor. İnternetten indirilen sürücüleri, kim ne kadar install etmeyi biliyor ki acaba. Bu tür işler için bir sürü sürücü güncelleme programı vardır ve ücretle satılmaktadır. Bu iş o kadar kolay olsaydı bu firmalar aç kalırlardı. Ben bu iş için şöyle bir yol seçmişimdir. Kullanmakta olduğum donanım eğer yeni işletim sistemlerini destekliyorsa, direkt olarak CD ile kurulum yapar ve performans testlerine bakarım. Daha sonra güncel sürücüler ya da update'ler var ise bunları araştırırım. Olumlu yönleri bulunan update'ler veya sürücüleri yükler ve gerekeni yaparım.

- - - Güncellendi - - -

NOT: Çoğu arkadaşımız bilir ki sailty virüsü özellikle EXE uzantılı veya setup dosyalarına yerleşerek, o dosyayı kemirmektedir. Testlerimde uzunca bir süre yeni kurulum yaptığım bilgisayarıma hiçbir program yüklemediğim halde yine başıma bela olmasından dolayı araştırmışımdır. Taa ki bir harddiskin MBR kaydını, gerçek anlamda silip yeniden oluşturunca bu virüsten kurtulmuş ve nerelerden yeniden hortladığını araştırdıktan sonra ücretsiz güvenlik yazılımlarına yönelmiştim.
Basit ve hızlıca format atmakla, harddiskin silinmiş gibi görülen ve genellikle ücra köşelerdeki birçok JPEG ya da exe uzantılı bir dosyasına yerleşmiş olan bu virüsün yeniden hortlaması şu an bana gayet mantıklı gelmektedir.

Öncelikle anlaşamadığımız konuyu açıklayayım.
Üretici firmalar o gün için güvenli ve sağlıklı sürücüyü zaten vermektedirler.

Çok kısa bir örnek vereceğim. ASUS'ta çalışıyorum. Dünyanın en büyük bileşen üreticisi! Bir ekran kartı çıkıyor. Kart incelemeye gidene kadar karta önce güncel BIOS sonra da daha iyi performans verecek bir sürücü çıkıyor. Editör iken de 1000 tane ürün inceledim. Bu rakam sallama değil. chip.com.tr'de görebilirsiniz. İncelediğim ürünlerin sürücü ile çalışanlarının %90'ı, güncel sürücü ile daha yüksek performans verdi.

Bazen teste gelen ekran kartının içinden çıkan sürücü, kartı desteklemiyordu. Firmadan mail geliyordu, güncel sürücü bu FTP adresinde, indirip bunu kullanın diye... Bilmem anlatabildim mi :)

Çok kısa bir örnek vereceğim. ASUS'ta çalışıyorum. Dünyanın en büyük bileşen üreticisi! Bir ekran kartı çıkıyor. Kart incelemeye gidene kadar karta önce güncel BIOS sonra da daha iyi performans verecek bir sürücü çıkıyor. Editör iken de 1000 tane ürün inceledim. Bu rakam sallama değil. chip.com.tr'de görebilirsiniz. İncelediğim ürünlerin sürücü ile çalışanlarının %90'ı, güncel sürücü ile daha yüksek performans verdi.

Bazen teste gelen ekran kartının içinden çıkan sürücü, kartı desteklemiyordu. Firmadan mail geliyordu, güncel sürücü bu FTP adresinde, indirip bunu kullanın diye... Bilmem anlatabildim mi :)

Nadiren ilk sürücüler uymayabilir ya da bazı hataları olabilir. Eğer üretici firma bu CD/DVD ile verdikleri sürücülerin uyumsuz olduğu ile ilgili şikayet alırlarsa bunu değerlendirirler ve yeni güncel bir sürücü yayınlarlar. Bu olay nadiren olabilecek bir olgudur. Böyle bir durumda yasal olarak kullanıcıya, ya o sürücünün meteryalini göndermeleri gereklidir ya da internette full setup dosyası şeklinde yayınlayarak kullanıcılara sunarlar. Yine de böyle bir durumda kullanıcı talep ederse güncel ve hatasız sürücülerin CD ile gönderilmesi zorunludur. Aksi takdirde o ürün, üretim hatalı sınıfına girer ve kullanılamaz demektir.

Ancak ben şunu anlatmaya çalışıyorum.
Firma sağlıklı olarak çalışan sürücüleri defalarca testten geçirerek donanımla birlikte verirler. Buna rağmen daha iyi eklenti ya da güncelleme gerekebilmektedir. Eğer böyle bir eklenti ya da update gerekli görülürse güncelleme bilgileri yayınlanır ve kullanıcıya sunulur. Böyle bir durumda kullanıcı bu güncellemeyi yapmakta özgürdür. Ya da güncelleme sonucunda sisteminde beklenmedik olgular oluşursa güncellemeyi iptal edip sistemi başa, ilk sürücüye dönderebilir.

NOT: Eğer bir firmanın sürücü CD'si ile verdikleri sürücüler o günün koşullarında sağlıklı çalışmıyorsa ve yeni bir sürücü paketi gerekiyorsa ben o firmanın ürünlerini kullanmam. Çünki o firma ciddi bir firma değildir. İlk üretimlerini ''sallapati'' yapıp piyasaya sürmüşler demektir.

Şimdi ekran kartlarında şöyle bir durum var. Uzun süre önce çıkan ekran kartlarının sürücü CD lerini Recep Abinin dediği gibi çöpe atmak lazım. Fakat mesela GTX 660, sıcağı sıcağına çıkan bir kart yep yeni. Çıkar çıkmaz kartı satın alacak bir kişi CD'den de yükleme yapabilir, firmalar zaten en güncel sürücüyü yüklüyorlar CD ye.

Fakat eski kartların daha güncel sürücüleri çıkmaktadır.

O firma dediğiniz firmalar AMD ve nVidia... ben size bu güncellik konusunu anlatamıyorum. Anakart ve ekran kartı sürücü CD'sini çöpe atmak, ilk yaptığım iştir...

Hah işte durum bu kadar basit.
Ben de anakart ve ekran kartı sürücü CD'lerini daima saklıyorum. Hatta senden almış olduğum (ASUS) anakartın bile sürücü CD'si hala duruyor. (P4 P800) Şimdi bana desen ki, ''bu anakartın sürücü CD si işe yaramaz'' haklısın. Ancak bu anakartımla sistem kurarken eğer XP kuruyorsam önce kendi CD'si ile kurarım sonra güncellerim. Geçenlerde windows 7 kurmaya karar verdim. 1 hafta 15 gün kadar windows 7 ile ilgili sürücülerini aradım :D

- - - Güncellendi - - -

Şimdi ekran kartlarında şöyle bir durum var. Uzun süre önce çıkan ekran kartlarının sürücü CD lerini Recep Abinin dediği gibi çöpe atmak lazım. Fakat mesela GTX 660, sıcağı sıcağına çıkan bir kart yep yeni. Çıkar çıkmaz kartı satın alacak bir kişi CD'den de yükleme yapabilir, firmalar zaten en güncel sürücüyü yüklüyorlar CD ye.

Fakat eski kartların daha güncel sürücüleri çıkmaktadır.
BU'dur......

Yamyam abi parmakların yorulmuyor mu DD O kadar yazıya hangi el dayanır DDD

Ama şu da bir gerçek ki : Bu devirde zamandan daha kıymetli bir şey yok. Kimse uğraşmaz bu kadar .

Tüm yamyam arkadaşlarım beni bilirler ve severler. Çoluk çocuk demeden, bilgili bilgisiz demeden, Recep abimiz gibi herkese yardım etmeyi severim:) Bu şekilde insanlar bir şeyler öğrenir (elbette, ben de) ve ilerde belki de iyi mühendisler olurlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Siz gidip te P III sisteme windows 7 kurmak istemezsiniz herhalde.
Hocam ne manyaklar var,PII'ye bile kurmuşlar. Bakın.
Windows 7, running on Pentium II 133 Mhz / 96Mb RAM - YouTube
O firma dediğiniz firmalar AMD ve nVidia... ben size bu güncellik konusunu anlatamıyorum. Anakart ve ekran kartı sürücü CD'sini çöpe atmak, ilk yaptığım iştir...
Abi atma onları ben frizbi yapıp oynuyorum :D Şaka bir yana, o CD'ler bir gün lazım olabiliyor, zira her yerde internet yok. Ben ve arkadaşlarım genel olarak format atma ihtimalimize karşın belirli tarihlerde sürücüleri bir Flash belleğe yahut CD'ye yazıp saklıyoruz. Elinde eski bir Driver olması hiç driver olmamasından iyidir.

Bu arada, evimdeki P4 bilgisayarıma ne zaman Win7 kurmayı denesem ses Driver'ında problem çıkıyor, ben de dönüyorum Xp'ye. Eski donanıma Driver bulma konusu hakikaten problem.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı