İşletim sistemi yazmak isteyen insanlar

Makaleler
53
Merhabalar, sosyalde çok sık gördüğüm bir durumdan bahsedeceğim.
Kişi temel bilgisi ile, sadece "Merhaba Dünya" yazmayı öğrenip işletim sistemi programlamak istiyor. Veya oyun motoru yapmak istiyor.

İşin ilginç tarafı şu ki; Bu insanlar daha orta okul veya lise okuyor.

İşletim sistemi yazmayı istemek yerine, yazılımlar, programlar yapmaya çalışsalar? Veyahut güzel şekilde farklı diller öğrenseler?
İşletim sistemi yazmak gibi derinlemesine programlama bilgisi, matematik bilgisi, çalışma prensibi mantıklarını öğrenmesi ve bunları mükemmel denecek şekilde yapması için belki ömrü dahi yetmeyecek bir işe kalkışmak istiyorlar.

İşlemciye komutlar nasıl gönderilir, doğrudan bellek erişimi nasıl yapılır, nasıl Multi-Processing işlemleri yapılır gibi kavramları söylediğimiz zaman ise bu iş zormuş deyip vazgeçiyorlar.
Veya işletim sistemi NTFS, GPT nasıl algılar gibi.

Benim kendi şahsi fikrimdir.

Son düzenleme:
İstedikleri bir dili gönüllerince öğrensinler. Temel algoritma oluşturma yetisine eriştikten sonra gündelik hayatta kendilerinin veya yakınlarının işlerini kolaylaştıracak basit konsol uygulamaları geliştirmeye çalışabilirler. Devamı zaten gelir, estetik düşünce sonucu UI/UX atılımını gerçekleştirirler. Açık veya kapalı kaynak kodlara sahip yazılımlarını yayınlayabilirler. Sistemlere ilgi duyuyorlarsa Linux sistemleri özelleştirebilirler.

Yaşları küçükse derslerini boşlamamalarını tavsiye ederim tabii ki. Öncelik her zaman eğitim olmalı, iyi bir yazılım/bilgisayar mühendisliği bölümüyle devam edebilirler.

Bunun öncelikle hiç de kolay olmadığını bilmeleri gerekiyor. Ne kadar doğru bir benzetme olmasa da yazılımın final boss'u gibi de düşünebiliriz, üst düzey bilgi birikimine ihtiyaç duyuluyor. Fakat hiç de imkansız değil.

Ömrü dahi yetmeyecek demişsiniz ama yapanların ömrü nasıl yetiyor?

Hocam genellikle basitten gelişmişe geniş bir ekip ile yapılıyor. Şu an Windows 11 gibi bir işletim sistemini sıfırdan yazamazsın. Ama MS-DOS gibi bir işletim sistemini yazıp uzun süre sonra Windows 11 gibi yapabilirsin. Yazmak isteyen ise üşendiği için yapmıyor.

Hocam genellikle basitten gelişmişe geniş bir ekip ile yapılıyor. Şu an Windows 11 gibi bir işletim sistemini sıfırdan yazamazsın. Ama MS-DOS gibi bir işletim sistemini yazıp uzun süre sonra Windows 11 gibi yapabilirsin. Yazmak isteyen ise üşendiği için yapmıyor.
Üşengeçlikten işletim sistemi yazmamak mı olur. Birincisi telif hakkı var MS-DOS yazmak telif gerektirir. Ama ben linuxun önünün açık olduğuna inanıyorum. Windows un tek cazibesi konsollara oranla directx destekli oyun sistemi olması directx de telifli olduğundan oyunda Windowsa mahkumsunuz

Ömrü dahi yetmeyecek demişsiniz ama yapanların ömrü nasıl yetiyor?
Çünkü şu anki işletim sistemlerinin temelleri şu anki noktada başlamadı. Windows, 1980'lerin ortalarında yayınlandı. Windows NT'ye kadar aynı kerneli kullanıp geliştirdiler. Daha sonra büyük bir ekiple kernel değiştirilerek günümüzdeki haline geldi.

Günümüzde 1980'lerdekine benzer işletim sistemleri zaten efektif olmaz. İşletim sistemlerinin arkasında büyük ekipler ve büyük bütçeler var.

İnternetteki bilgilere göre sadece Microsoft'ta 181.000, Apple'da 147.000 kişi çalışıyor. Linux gibi açık kaynaklı sistemler ise binlerce gönüllünün üstüne eklemesiyle bu hale geldi.

Her insan bu dünyaya kendi elinden çıkan bir eser bırakmak ister ama işletim sistemi yazmak en son şeydir.

Geri
Yukarı