Çözüldü İşletim sistemi yerine yerine BIOS açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BlackVcard

Hectopat
Merhaba, arkadaşım bilgisayar satın aldı ve bilgisayarını açtığı zaman ekran direk BIOS ekranına geliyor ve masaüstüne gelmiyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? Boot option seçeneklerinden nvm SSD'yi seçmemize karşın ve diğer ayarları bilgisayar halen açılmadı, BIOS'un ayarlarını varsayılanı almamıza rağmen sistem açılmıyor. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

• Intel Core i5 11400F 2.6 GHz 4.4 GHz 12MB LGA1200p.
  • BIOSTAR H510MH/E 2.0 DDR4 3200 s+v+GL LGA1200.
  • Palit RTX3060 stormx 12 GB 192bit GDDR6(LHR)
  • Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 3000MHz DDR4 CL 15.
  • Netac NV2000 512 GB 2500/1950 MB/s NVMe M.2
  • GameGaraj aquarius-mesh 650W 80+ bronz RGB mid. Tower kasa.

1660861514660.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam kendisi işe gideceği için format atma durumunu yarın akşam halledeceğiz, konu hakkında bilgilendirme yapacağım fakat aklıma takılan halen bir soru var. Şu anda dediğine göre monitörde sadece parlak ekran varmış ve artık BIOS'a da DEL tuşuna basmamıza rağmen yada BIOS önceki gibi kendiliğinden bile açılmıyor. Bu sorunu nasıl çözeceğiz?

BIOS içinde bilmeden karıştırıp yanlış seçenekler seçmiş ise ve kesinlikle BIOS için ulaşım yok ise anakart üzerinden sıfırlanacak. Sanırım BIOS içinde bayağı macera yaşamış gibi. Anakart üstünde CMOS veya pili çıkarıp biraz bekleyip takarak sıfırlamalı. Pili çıkarırken ve takarken dikkatli olmaz ise anakarta sıkıntı verebilir.

Telefonda görüntülü konuştuğumuz için bazı ayarları sordu fakat dediğin ayar dışında başka bir ayara dokunmadık. Kendisi içinde biraz talihsiz bir durum oldu, 1.5 yada 2 yıl sonra bilgisayar kullanacak fakat böylesine anormal bir hata ile karşı karşıya kalıyor :D

En iyisi flasha işletim sistemi yazdırın ve flashı takıp boot menü tuşuna basıp flashtan yükleyin disk biçimlendirme kısmında diskler ayrılmışşa işletim sistemi yüklüdür.

BIOS verdiğin ekranda CSM Support yazan yerde disable yazıyor. Onu UEFI and legacy gibi bir ikili seçenek ile değiştirip F10 ile kaydedip öyle deneyin.

Bravo, 11400F sistemde CSM açtırmak gayet çözüme dönük bir hareket, arkadaş da Windows 7 kullanmayı düşünüyordu sanırım. Neyin neden olduğunu bilmeden, kurcalamaya devam bakalım.

Ayrıca aldığınızın yerin deneme sürümü kurması gerekiyor. Ben de yakın zamanda PC aldım ilk önce American trend Micro ekranı geldi F1'e bassam Windows açılacaktı ama F2'ye bastım yanlışlıkla ve BIOS kısmı açıldı. Sonra BIOS'ta boot kısmına gelip SSD'yi seçince Windows açıldı.

Son düzenleyen: Moderatör:
@onurlg benim bildiğimde öyle olması gerekiyor, sonuçta sisteme o kadar para veriliyor ve deneme sürümünü kurmakta fazla zaman almıyor. Dediğim gibi maalesef ki SSD'yi seçmemize karşın bilgisayar açılmadı. Saat 09.00 olduğunda GameGaraj ile konuşup teknik destek bilgisi almak isteyeceğim birde deneme sürümü kurulup kurulmadığını sormuş olurum. Anakartı çoğu sistemlerine dahil ettikleri için daha fazla bilgiye sahip olduklarını düşünüyorum, elbet yardımcı olacaklardır.

Bravo, 11400F sistemde CSM açtırmak gayet çözüme dönük bir hareket, arkadaş da Windows 7 kullanmayı düşünüyordu sanırım. Neyin neden olduğunu bilmeden, kurcalamaya devam bakalım.

Geçenlerde bir arkadaşın Windows 10 MBR önyükleme atılmış ve CSM aktif olmayınca arkadaş sisteme ulaşamadı ve CSM ile ulaşmasını sağladık. Belki bu arkadaşın diskinde o şekilde bir sistem varsa açılmasında ne sorun var? Ben Windows 8.1 ve 10 yüklemelerimi MBR yapıyorum çünkü GPT disk bölümü istemiyorum. CSM aktif olmadan bende kullanamıyorum... Bunun Windows 7 ile ne alakası var?

Geçenlerde bir arkadaşın Windows 10 MBR önyükleme atılmış ve CSM aktif olmayınca arkadaş sisteme ulaşamadı ve CSM ile ulaşmasını sağladık. Belki bu arkadaşın diskinde o şekilde bir sistem varsa açılmasında ne sorun var? Ben Windows 8.1 ve 10 yüklemelerimi MBR yapıyorum çünkü GPT disk bölümü istemiyorum. CSM aktif olmadan bende kullanamıyorum... Bunun Windows 7 ile ne alakası var?
Hocam csm genelde eski işletim sistemlerini kurarken kullanılır.Microsoft windows 8'den itibaren uefi desteği getirdi ve kurması çok kolay.Bu durumda satan firma deneme sürümü kurmamış belliki kendileri bir şekilde kurmalılar işletim sistemini.

Geçenlerde bir arkadaşın Windows 10 MBR önyükleme atılmış ve CSM aktif olmayınca arkadaş sisteme ulaşamadı ve CSM ile ulaşmasını sağladık. Belki bu arkadaşın diskinde o şekilde bir sistem varsa açılmasında ne sorun var? Ben Windows 8.1 ve 10 yüklemelerimi MBR yapıyorum çünkü GPT disk bölümü istemiyorum. CSM aktif olmadan bende kullanamıyorum...

Arkadaşınızın durumunu bilmiyorum da konuda belirtilen sistemde H510 anakart, 11400F işlemci ve 3060 ekran kartı mevcut ki kendileri UEFI destekli ve default olarak, CSM kapalıdır zaten. Öncelikle işletim sistemi var mı? Bir emin olsaydık ya.

Bunun Windows 7 ile ne alakası var?

Bu da zaten sizin konuya aşinasızlığınızla ilgili bir soru. "CSM Support" geriye dönük uyumluluk için gereklidir ve sanırım Windows 7, UEFI desteği konusunda sınır olan işletim sistemi ki 32 bit olanında destek yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı