İşletme mezunu işsiz kalır mı?

Herkesin önerisine göre anladığım kadarıyla ortak fikir "Çok işsiz var" düşüncesi. İşletme okuyanlar veya mezun olup iş bulmuş olan bazı kişiler de insanlar puanı düşük olduğu için tercih ediyor, doğal olarak sonra işsiz kalıyor diyor. Ben işletme bölümünü tercih edersem kesinlikle yüksek puan almaya çalışırım ve dil öğrenmeye çalışırım. Gene de emin değilim tabi.

İşletme yerine ona benzer ama girmesi daha zor bölümleri tercih ederseniz daha iyi olabilir. İşletmeyi sonradan açıktan okursunuz.

Herkesin önerisine göre anladığım kadarıyla ortak fikir "çok işsiz var" düşüncesi. İşletme okuyanlar veya mezun olup iş bulmuş olan bazı kişiler de insanlar puanı düşük olduğu için tercih ediyor, doğal olarak sonra işsiz kalıyor diyor. Ben işletme bölümünü tercih edersem kesinlikle yüksek puan almaya çalışırım ve dil öğrenmeye çalışırım. Gene de emin değilim tabii.

Üniversiteye girince o işler öyle olmuyor. Hatta dersleri ekeceğine %100 de eminim. Biz de geçtik o yollardan :D.ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum ve ben de ne hayallerle girdim okula ama çoğu zaman ben de ders ektim. Yani realistik düşünmeni tavsiye ederim. O derslerin tamamına gitmeyeceksin. Yabancı dil öğrenmeyeceksin. Şu ana kadar öğrenmediysen ekstra çaba sarfetmeyeceksin. Arkadaş ortamını okul ortamına tercih edeceksin hele ki puanını da göz önüne alırsak eğer bu dediklerimi yapma oranın benimkinin 3-4 katı fazla olacak. Zaten bu dediklerini yapacak potansiyel olsaydı Ankara hukuk mu İstanbul hukuk mu diye soruyor olurdun. Bir abi tavsiyesidir. 4 yıl sonra mezun olduğunda elemanın teki demişti dersin.

Üniversiteye girince o işler öyle olmuyor. Hatta dersleri ekeceğine %100 de eminim. Biz de geçtik o yollardan :D.ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum ve ben de ne hayallerle girdim okula ama çoğu zaman ben de ders ektim. Yani realistik düşünmeni tavsiye ederim. O derslerin tamamına gitmeyeceksin. Yabancı dil öğrenmeyeceksin. Şu ana kadar öğrenmediysen ekstra çaba sarfetmeyeceksin. Arkadaş ortamını okul ortamına tercih edeceksin hele ki puanını da göz önüne alırsak eğer bu dediklerimi yapma oranın benimkinin 3-4 katı fazla olacak. Zaten bu dediklerini yapacak potansiyel olsaydı Ankara hukuk mu İstanbul hukuk mu diye soruyor olurdun. Bir abi tavsiyesidir. 4 yıl sonra mezun olduğunda elemanın teki demişti dersin.
Hocam kusura bakmayın ama çok saçma bir mantık. Benim çok tanıdığım, çevremden çoğu kişi YKS ve lisede sevmediği/ilgi duymadığı/yapamadığı derslerden dolayı başarılı olamayıp aksine üniversitede gayet başarılı oldu. Sizin mantığınıza göre YKS'de başarısız olup şu anda kendini geliştirmeyenler sonra da yapamaz :D Benim üzerime konuşacak olursak ingilizcem ideal düzeydeydi, şu an geliştiremiyorum çünkü YKS hazırlığı var. Lise notlarım da aynı şekilde yapamadığım dersler tek düşüktü ve bilimsel olsun, hayati açıdan olsun belirli bir seviyeye kadar bilgi birikimim var. Lise hayatım boyunca da sadece birkaç kez (en fazla 3-4 kez) devamsızlığım ve dersi ekmişliğim olmuştur o da geçerli sebeplerden ötürü (sağlık sorunları veya spor faaliyetleri gibi). Ayrıca da benim sorum sizce başarabilir miyim ya gibi bir soru da değil, bölümün hakkını verip çalışırsak karşılığını alır mıyım diye soruyorum. Onun dışında fikriniz saçma.

Hocam kusura bakmayın ama çok saçma bir mantık. Benim çok tanıdığım, çevremden çoğu kişi YKS ve lisede sevmediği/ilgi duymadığı/yapamadığı derslerden dolayı başarılı olamayıp aksine üniversitede gayet başarılı oldu. Sizin mantığınıza göre YKS'de başarısız olup şu anda kendini geliştirmeyenler sonra da yapamaz :D benim üzerime konuşacak olursak ingilizcem ideal düzeydeydi, şu an geliştiremiyorum çünkü YKS hazırlığı var. Lise notlarım da aynı şekilde yapamadığım dersler tek düşüktü ve bilimsel olsun, hayati açıdan olsun belirli bir seviyeye kadar bilgi birikimim var. Lise hayatım boyunca da sadece birkaç kez (en fazla 3-4 kez) devamsızlığım ve dersi ekmişliğim olmuştur o da geçerli sebeplerden ötürü (sağlık sorunları veya spor faaliyetleri gibi). Ayrıca da benim sorum sizce başarabilir miyim ya gibi bir soru da değil, bölümün hakkını verip çalışırsak karşılığını alır mıyım diye soruyorum. Onun dışında fikriniz saçma.

Neyse ben burada ne desem anlamsız. Üniversiteye git her şey değişecek o zaman anlayacaksın beni. Şimdi burada ne desem karşı tezle geleceksin bana. Ben hayatım boyunca 1 kez bile lisede ders ekmedim. 1 kez bile sigara içmedim. 1 kez bile alkol kullanmadım. Şimdi ise sana barmenlik bile yaparım. Yani üniversite çok farklı bir yer. Yeri gelecek hangover olacaksın yeri gelecek kız ortamlarından çıkmayacaksın yeri gelecek... Neyse daha fazla spoiler yok gidince görürsün :).bu tarz şeyler iktisadi ve idari birimler fakültelerinde 20-25 kat daha fazla oluyor mühendislik fakültelerine kıyasla. Onu da söyleyebilirim.

Neyse ben burada ne desem anlamsız. Üniversiteye git her şey değişecek o zaman anlayacaksın beni. Şimdi burada ne desem karşı tezle geleceksin bana. Ben hayatım boyunca 1 kez bile lisede ders ekmedim. 1 kez bile sigara içmedim. 1 kez bile alkol kullanmadım. Şimdi ise sana barmenlik bile yaparım. Yani üniversite çok farklı bir yer. Yeri gelecek hangover olacaksın yeri gelecek kız ortamlarından çıkmayacaksın yeri gelecek... Neyse daha fazla spoiler yok gidince görürsün :).bu tarz şeyler iktisadi ve idari birimler fakültelerinde 20-25 kat daha fazla oluyor mühendislik fakültelerine kıyasla. Onu da söyleyebilirim.
Aynı şekilde gene mantıklı değil. Şu anda da çevremde alkolik olsun, sigara tiryakisi olsun, bazı bağımlılık yapan şeyler kullananlar da olsun, kaba bir tabir ile karı kız ortamı olsun vb. durumlar kendi ortamımda da var, çağıran ortamlar da var ancak benim tercihime bağlı olduğu için ben yönelmiyorum :) Maalesef siz bozulmuşsunuz ancak bu herkes için de aynı olacak diye bir şey yok.

Aynı şekilde gene mantıklı değil. Şu anda da çevremde alkolik olsun, sigara tiryakisi olsun, bazı bağımlılık yapan şeyler kullananlar da olsun, kaba bir tabir ile karı kız ortamı olsun vb. durumlar kendi ortamımda da var, çağıran ortamlar da var ancak benim tercihime bağlı olduğu için ben yönelmiyorum :) maalesef siz bozulmuşsunuz ancak bu herkes için de aynı olacak diye bir şey yok.

Üniversiteye gidip de değişmeyen insan yok. Biz bozulmadık biz olgunlaştık. Ailenle aynı şehirde okursan yine değişmeyebilirsin ama özgürlüğü tatmayan bilemez. 4 sene sonra ölmezsek yine aynı şeyleri konuşalım :).ha bir de Elite beyefendi dediğin adamlar benim gibi adamlar oluyor. Yani bozulmuş olmuyorsun yaşaman gerekeni yaşıyorsun o kadar.

Şimdi ben de kendi şehrimde, PAÜ İngilizce işletme okumayı düşünüyorum. Yüksek puan alamamamdan değil de aile girişimine katkıda bulunmaya devam etmek için. Hocalarıma söylediğimde yüz ifadeleri değişiyor, bazı arkadaşlarıma söylediğimde moral bozucu geri dönüşler alıyorum. Geçen lisemize Londra'da şirket kurmuş bir girişimci geldi, hocamın öğrencisi. Adam diyor ki, yüksek puanlı üniversite tutturamazsanız üzülmeyin. Her üniversitede verilen eğitim aynıdır, sadece ortam farklıdır. Tüm olay sizde gerçekleşir.

Yan mahalledeki meslek lisesinden bir kız, lisemdeki bir kız ile takımlaşarak girişim amaçlı bir uygulama yaptı, ve bu sene boyunca kaç defa Türkiye derecesi kazandı girişimcilik yarışmalarında. İllaki başarı elde etmeniz için Türkiye'nin en iyi lise veya üniversitesine gitmek zorunda değilsiniz. Evet, buralara gelen +1 puanla başlar ama bazıları o 1 puanla yetinir (örn. en iyi liseye gidip "nasıl olsa başardım" deyip boşlayan vardır), siz iki kat çalışırsınız ve bunların önüne geçersiniz.

Anne tarafı dedem, erken yaşta anne ve babasını kaybettiğinden lise ve üniversiteyi okuyamadı ancak her halukarda uğraştı didindi, yabancı dilini geliştirdi. Almanya ve Japonya'ya gidip görüşerek Malezya'da ilk yerli tel örgü şirketini kurdu. Bosna Hersek savaş esnasında oraya güvenlik amaçlı tel örgü gönderildi. Dedem zamanla Malezya'nın en değerli 5 iş adamı/girişimci listesine girdi.

Annem Malezya'da normal bir üniversitede İngilizce işletme okudu. Birçok kez deneme yanılma girişimlerde bulundu, ve şimdi toptan şekilde Malezya'ya Türk örgü yününü getiren ilk resmi distribütor markası kurdu. Yaklaşık 10 senedir bu işi yapıyoruz.

"İşletme, kendine ne kattığındır." düşüncesine katılıyorum. Çağımız internet çağı, bilgiye kolayca bir tıkla ulaşabiliyoruz. İşletme okuyup nasıl olsa iş bulurum, boşlarım diplomamı alırım diyen tabii ki işsiz kalır. Çalışırsak başarırız.

Şimdi ben de kendi şehrimde, PAÜ İngilizce işletme okumayı düşünüyorum. Yüksek puan alamamamdan değil de aile girişimine katkıda bulunmaya devam etmek için. Hocalarıma söylediğimde yüz ifadeleri değişiyor, bazı arkadaşlarıma söylediğimde moral bozucu geri dönüşler alıyorum. Geçen lisemize Londra'da şirket kurmuş bir girişimci geldi, hocamın öğrencisi. Adam diyor ki, yüksek puanlı üniversite tutturamazsanız üzülmeyin. Her üniversitede verilen eğitim aynıdır, sadece ortam farklıdır. Tüm olay sizde gerçekleşir.

Yan mahalledeki meslek lisesinden bir kız, lisemdeki bir kız ile takımlaşarak girişim amaçlı bir uygulama yaptı, ve bu sene boyunca kaç defa Türkiye derecesi kazandı girişimcilik yarışmalarında. İllaki başarı elde etmeniz için Türkiye'nin en iyi lise veya üniversitesine gitmek zorunda değilsiniz. Evet, buralara gelen +1 puanla başlar ama bazıları o 1 puanla yetinir (örneğin. En iyi liseye gidip "nasıl olsa başardım" deyip boşlayan vardır), siz iki kat çalışırsınız ve bunların önüne geçersiniz.

Anne tarafı dedem, erken yaşta anne ve babasını kaybettiğinden lise ve üniversiteyi okuyamadı ancak her halukarda uğraştı didindi, yabancı dilini geliştirdi. Almanya ve Japonya'ya gidip görüşerek Malezya'da ilk yerli tel örgü şirketini kurdu. Bosna Hersek savaş esnasında oraya güvenlik amaçlı tel örgü gönderildi. Dedem zamanla Malezya'nın en değerli 5 iş adamı/girişimci listesine girdi.

Annem Malezya'da normal bir üniversitede İngilizce işletme okudu. Birçok kez deneme yanılma girişimlerde bulundu, ve şimdi toptan şekilde Malezya'ya Türk örgü yününü getiren ilk resmi distribütor markası kurdu. Yaklaşık 10 senedir bu işi yapıyoruz.

"İşletme, kendine ne kattığındır." düşüncesine katılıyorum. Çağımız internet çağı, bilgiye kolayca bir tıkla ulaşabiliyoruz. İşletme okuyup nasıl olsa iş bulurum, boşlarım diplomamı alırım diyen tabii ki işsiz kalır. Çalışırsak başarırız.

Tercihler yaklaşıyor, şu anki planın ne?

Geri
Yukarı