İşletme okunur mu?

Acaba bir yıl mezuna kalıp ege psikoloji mi hedeflesem, bu yıl gidip ege işletme falan mı okusam diye düşünüyorum. Kafam gerçekten çok karışık, sınava hazırlanırken bu kadar dolu değildi kafam. Çok yorucu bir süreç. Özellikle puanın da iyi olmayınca... Hep deprem olmasa acaba nasıl olurdu düşüncesi kafamın bir kenarında beni kemiriyor. Bu yıl gerçekten çok adaletsiz bir yarış oldu.
Seni çok iyi anlıyorum ben de sene başında ve ortasında cidden travmatik süreçler geçirdim, kayıplarım oldu ama bunlara elimizden bir şey gelmedi ve gelemeyecekti de. Mezun konusuna gelelim, sanırsam mezuna kalırsan evden hazırlanmayı planlıyorsun; açıkçası ben de mezun düşünüyorum ve aynı şekilde evden hazırlanırım diyorum. Evden hazırlanırken psikolojik ve sosyal etmenler çok önemli olacak öncelikle asosyal bir birey olacaksın, olmasan da asosyallik seviyen artacak büyük oranda, bunun bilincinde olmanı öneririm ve de psikolojik olarak yıpranacaksın lakin artıları da var bu işin. İlk olarak konu eksiklerine göre kendin hazırladığın bir programa göre çalışacaksın, tamamen düzen disiplin senin elinde olacak, deneme sınavlarının yayınlarına kadar kendin ayarlayacaksın her şeyi. Eğer psikolojik ve sosyal olarak üstesinden gelirim gerekli disiplini ve düzeni de sağlarım diyorsan bir sene daha bırakmanı öneririm lakin aksini düşünüyorsan Ege İşletme yaz ve kendini çok çok çok çok geliştir diğerleri 2 dil biliyorsa sen 4 dil bil, diğerleri 4 sene okuduysa sen yüksek lisans yap.

Matematik için mert hoca, rehber matematik, tunç kurt, Eyüp b. Hocalar tavsiyemdir.
Temelden alacaksan rehber matematik, ilerletmek istiyorsan mert hoca diye sıradan gidebilirsin.

Edebiyat için türkçenin matematiği ve kadir gümüş hocaya bakmanı tavsiye ederim.
Eyüp Hoca'yla Türkçe ve edebiyat da az bilinen ama güzel kanallardan.

Tarih için ramazan hoca tavsiye ederim. Bir de Mehmet celal özyıldız hoca da iyidir.

Coğrafya için tek bir kanaldan git. Coğrafyanın kodları fazlasıyla iyi ve bu konuda tek.

Kimya için görkem hocayı izleyebilirsin.

Biyoloji için betül hocayı izleyebilirsin. Selin hoca da iyidir.

Bu arada son mesajınızda o kadar haklısınız ki keşke böyle adaletsiz bir yarış içinde olmasaydık.
Sıralamaya girdiğime seviniyorum ancak belki benden daha iyi yapacak arkadaşların depremden dolayı hakları yendi. Buna da çok üzülüyorum.

Deprem olmasaydı keşke ama bunu maalesef engelleyemeyiz. Benim yaşadığım yerde de mesela bir fay belki çok fazla süredir adamakıllı çatlamamış. Bunun tehlikesiyle ben de yaşıyor ve sizleri bundan dolayı iyi anlıyorum.

Önerilerden dolayı çok teşekkür ederim.

Hani belki üniversiteler de ana sıralama dışında depremzede öğrencilere ek kontenjan açılır düşüncesi vardı bende açıkçası, ancak ne yazık ki bu düşüncemiz de yalan oldu.

Umarım sizin yaşadığınız bölge de daha uzun süre deprem ve türevi hadisesi görmeyiz. Çünkü gerçekten bugün olmuş deprem kelimesini duyunca bile irkiliyorum. Gece yanıma bir çanta koymadan uyuyamıyorum. Evim ağır hasar almıştı çünkü depremde, karşı binada ki çocukluk arkadaşlarımı kaybettim. Çok acı, çok yıpratıcı bir durum.

Seni çok iyi anlıyorum ben de sene başında ve ortasında cidden travmatik süreçler geçirdim, kayıplarım oldu ama bunlara elimizden bir şey gelmedi ve gelemeyecekti de. Mezun konusuna gelelim, sanırsam mezuna kalırsan evden hazırlanmayı planlıyorsun; açıkçası ben de mezun düşünüyorum ve aynı şekilde evden hazırlanırım diyorum. Evden hazırlanırken psikolojik ve sosyal etmenler çok önemli olacak öncelikle asosyal bir birey olacaksın, olmasan da asosyallik seviyen artacak büyük oranda, bunun bilincinde olmanı öneririm ve de psikolojik olarak yıpranacaksın lakin artıları da var bu işin. İlk olarak konu eksiklerine göre kendin hazırladığın bir programa göre çalışacaksın, tamamen düzen disiplin senin elinde olacak, deneme sınavlarının yayınlarına kadar kendin ayarlayacaksın her şeyi. Eğer psikolojik ve sosyal olarak üstesinden gelirim gerekli disiplini ve düzeni de sağlarım diyorsan bir sene daha bırakmanı öneririm lakin aksini düşünüyorsan ege işletme yaz ve kendini çok çok çok çok geliştir diğerleri 2 dil biliyorsa sen 4 dil bil, diğerleri 4 sene okuduysa sen yüksek lisans yap.

Çok geçmiş olsun hocam, bir daha yaşanmamasını niyaz ediyorum. Yani elde ki en akılcı yöntem ya mezuna kalmak ya da ege işletme gibi.

Selamlar, marmara işletme mezunu olarak biraz bilgi verebilirim.

-Öncelikle İşletme bölümünün İstanbul dışında okunmasını asla önermiyorum. Öğrencilik döneminde staj, mezun olunca da iş bulma olanaklarınız çok kısıtlanıyor.
-İşletme bölümü dersleri pek bir şey öğretmiyor. Basit muhasebe, pazarlama, finans, işletme yönetimi derslerini aldıktan sonra 3.sınıfta uzmanlaşmak istediğiniz alanda (genelde muhasebe/finans/pazarlama/insan kaynakları) daha spesifik dersler alıyorsunuz. Bu derslerden internetten öğrenebileceğiniz şeyler dışında bir şey öğrenmek isterseniz Boğaziçi tarzı bir okula gitmeniz gerekiyor, aksi taktirde Ege-Marmara-İstanbul gibi üniversite hocalarının size katabileceği hiçbir şey olmuyor, olsa bile 200 kişilik sınıfta etkili bir ders veremiyorlar.
-4 Senelik eğitim hayatın boyunca seni diğer bölümler kadar sıkmıyorlar. Son hafta çalışarak rahat rahat yüksek ortalama yapabiliyorsun. Bu 4 senelik rahat zamanı çok iyi kullanmak gerekiyor. Çok iyi bir ingilizceye ek olarak orta seviye almanca öğrenmek, sürekli staj kovalayıp en az 1-1.5 sene staj yapmak gerekiyor ki mezun olunca düzgün bir yerde işe girebil.
-Bence en iyi yanı ise diğer eşit ağırlık bölümlerine göre iş bulma şansının hukuk hariç tüm bölümlere göre çok yüksek ve maaşının da daha iyi olmasıdır. Ayrıca işletme çok genel bir bölüm olduğu için üniversitede kendini geliştirmek istediğin alanı seçebilir ve o sektöre yönelik kolayca iş bulabilirsin.
-Ek bilgi, en azından 1 staj yapıp orta seviye ingilizce bilen hiçbir arkadaşım işsiz kalmadı. Maaş olarak da yeni mezun arkadaşlarım bugünün parasıyla en düşük 16k civarında başladı.

Selam, Marmara işletme mezunu olarak biraz bilgi verebilirim.

-Öncelikle İşletme bölümünün İstanbul dışında okunmasını asla önermiyorum. Öğrencilik döneminde staj, mezun olunca da iş bulma olanaklarınız çok kısıtlanıyor.
-İşletme bölümü dersleri pek bir şey öğretmiyor. Basit muhasebe, pazarlama, finans, işletme yönetimi derslerini aldıktan sonra 3.sınıfta uzmanlaşmak istediğiniz alanda (genelde muhasebe/finans/pazarlama/insan kaynakları) daha spesifik dersler alıyorsunuz. Bu derslerden internetten öğrenebileceğiniz şeyler dışında bir şey öğrenmek isterseniz Boğaziçi tarzı bir okula gitmeniz gerekiyor, aksi taktirde Ege-Marmara-İstanbul gibi üniversite hocalarının size katabileceği hiçbir şey olmuyor, olsa bile 200 kişilik sınıfta etkili bir ders veremiyorlar.
-4 Senelik eğitim hayatın boyunca seni diğer bölümler kadar sıkmıyorlar. Son hafta çalışarak rahat rahat yüksek ortalama yapabiliyorsun. Bu 4 senelik rahat zamanı çok iyi kullanmak gerekiyor. Çok iyi bir İngilizceye ek olarak orta seviye Almanca öğrenmek, sürekli staj kovalayıp en az 1-1.5 sene staj yapmak gerekiyor ki mezun olunca düzgün bir yerde işe girebil.
-Bence en iyi yanı ise diğer eşit ağırlık bölümlerine göre iş bulma şansının hukuk hariç tüm bölümlere göre çok yüksek ve maaşının da daha iyi olmasıdır. Ayrıca işletme çok genel bir bölüm olduğu için üniversitede kendini geliştirmek istediğin alanı seçebilir ve o sektöre yönelik kolayca iş bulabilirsin.
-Ek bilgi, en azından 1 staj yapıp orta seviye İngilizce bilen hiçbir arkadaşım işsiz kalmadı. Maaş olarak da yeni mezun arkadaşlarım bugünün parasıyla en düşük 16k civarında başladı.

Cevap için çok sağ olun hocam.

Evet son bir düşünceleri merak ediyorum, sizce Ege'de işletme okunur mu? Yoksa mezuna kalıp ilk 15k hedefime mi odaklanayım. Cevaplar için ayrıca teşekkürler.

-4 Senelik eğitim hayatın boyunca seni diğer bölümler kadar sıkmıyorlar. Son hafta çalışarak rahat rahat yüksek ortalama yapabiliyorsun. Bu 4 senelik rahat zamanı çok iyi kullanmak gerekiyor. Çok iyi bir ingilizceye ek olarak orta seviye almanca öğrenmek, sürekli staj kovalayıp en az 1-1.5 sene staj yapmak gerekiyor ki mezun olunca düzgün bir yerde işe girebil.
-Ek bilgi, en azından 1 staj yapıp orta seviye ingilizce bilen hiçbir arkadaşım işsiz kalmadı. Maaş olarak da yeni mezun arkadaşlarım bugünün parasıyla en düşük 16k civarında başladı.

Merhaba. Marmara Üniversitesindeki tüm bölümler ileride Başıbüyük Kampüsüne mi taşınacak?

Merhaba hocam, marmara da türkçe işletme düşünüyorum. İngilizcem iyi ve yanında almanca da öğrenmeyi düşünüyorum, Ailem Erasmus ve yurt dışında yüksek lisans için bana gereken desteği verebilir ancak bölümün türkçe olması iş hayatında çok engel çıkartabilir mi bilemedim. Ayrıca bir sene daha mezuna bırakma şansım var. Sizce türkçe olarak bu bölüm okunur mu ?

Bence üniversiteye gidiliyorsa bir meslek öğrenilmeli. mesleğin nedir diye sorulunca bir cevap verilebilmeli, doktor, mühendis, hemşire, öğretmen gibi. İşletmecilik mesleği diye birşey ben duymadım. Herşeyden azar azar anlayan adam pek aranılmaz sektörlerde.

Merhaba hocam, marmara da türkçe işletme düşünüyorum. İngilizcem iyi ve yanında almanca da öğrenmeyi düşünüyorum, Ailem Erasmus ve yurt dışında yüksek lisans için bana gereken desteği verebilir ancak bölümün türkçe olması iş hayatında çok engel çıkartabilir mi bilemedim. Ayrıca bir sene daha mezuna bırakma şansım var. Sizce türkçe olarak bu bölüm okunur mu ?
Hocam ben de türkçe mezunuyum şuana kadar soran bile olmadı. Sen almanca-ingilizce işini halledersen istediğin her yerde iş bulabilirsin. Eğer işletme dışı bölüm istiyorsan mezuna kal yoksa iyidir.

Geri
Yukarı