İşletme sahipleri gerçekten iyi para kazanıyor mu?

tuttttuuw2

Centipat
Daha fazla  
Selam, araştırdığım şeylere göre para kazanmanın en iyi yolu işletme açmak ancak çevreme baktığım zaman arkadaşımın babası bir çaycı işletiyor, internette okuduguma göre çaycılar aşırı iyi para kazanıyormuş. Gittim arkadaşa sordum, dedi ki zor zahmet geçiniyoruz çok para kazanmıyoruz. Şimdi benim anlamadığım şey şu madem işletme açmak karlı değil neden bu insanlar böyle zorlu işlere giriyorlar sermaye harcıyorlar? Maaşlı işte çalışmak daha iyi degil mi? Sonuçta işletme açarak asgari ücretten fazla para kazanamıyor san işletme açmaya ne gerek var?

Kisiye göre değişir sevdiği işi yapiyor olabilir ya da başkasının altında calismak istemiyordur, serbest zaman istiyordur.

Ne iş yaptığına, nerede yaptığına göre değişir.

Sıfırdan işletme kurmak kolay bir şey değil. Bilgi ve sermaye lazım.

Zor geçiniyoruz diyen de yalan söylüyordur. Kimse o kadar salak değil. Dükkanıyla, işçisiyle, eşyasıyla uğraşacak kadar. Gider asgari ücretle çalışır dediğiniz gibi. Demek ki çalıştığına değecek bir para alıyor hala esnaflığa devam ediyor.

Ne kadar sermaye ile girdiğin ve sermayeyi ne kadar verimli harcadığına bağlı ama evet iş sahibi olmak daha çok kazanç demek. Aynı şekilde daha çok da çalışırsınız.

Dostum kesinlikle katılıyorum. Şu dönemde küçük şehirde memur olmak çok avantajlı. Büyük işletmeler tabii ki kâr ediyorlar ancak ülkenin şu hâlinde memur olmayı tercih ederdim.
Herkes boyle dusundugu icin 85'den asagi atama olmuyor. :) Cidden memurluk ulasilamaz oldu artik. Sinava giren sayisi 700.000 kisi. Yillik memur alim sayisi bolume gore max 40-500 kisi arasi degisiyor. Hesap edin artik.

Dolayisi ile isletme acmak mantikli fakat isin her seyini bileceksin. Cay ocaginin bile ustalik gerektiren kâr etmeni saglayan yontemleri var bunlari bilmen lazim. Bir ara bende isletme acmak istiyordum fakat nasip olmadi aileden dolayı onume hep engel koydular.

Asil olaya gelirsek arkadasin kazanmiyoruz falan der bakma onlara. Hepsi oyle diyor. Kimse para kazaniyorum demez. Sonra 2. evi alir koye villa yapar. Borclari oder kazanamiyoruz der. En iyi bildigin is ne senin? Mesela Sony teknik servisinde calisiyordum orada bir usta vardi her seyi biliyordu A'dan Z'ye tum elektronik isleri yapiyordu. Telefonlari tamir ediyordu 5 DK surmuyordu kasasini yenilemesi telefonun. Bu adam is yeri acmis is yapamamis. Bana soyledigine gore yaptirtmamislar. Geri kapatmak zorunda kalmis 1 yil sonra.

@ProfTech dostum bir işin mutfağından başlamazsan o işin işletmesini açmak büyük risk. Ben kafede, tatlıcıda çalıştım. Sürünerek birkaç sene KPSS çalışırsın ama kazancın çok büyük olur. Ne kısalırsın ne de uzarsın. Ben sadece bu yüzden EEM'den öğretmenliğe geçiş yapmayı düşünüyorum.

@ProfTech dostum bir işin mutfağından başlamazsan o işin işletmesini açmak büyük risk. Ben kafede, tatlıcıda çalıştım. Sürünerek birkaç sene KPSS çalışırsın ama kazancın çok büyük olur. Ne kısalırsın ne de uzarsın. Ben sadece bu yüzden EEM'den öğretmenliğe geçiş yapmayı düşünüyorum.
EEM ne oluyor? Ogretmenlik guzel fakat atamalari cok zor onunda.

Geri
Yukarı