ISO dosyası ile masaüstünde format atılabilir mi?

Arkadaşlar masaüstünden Windows. ISO ile, halihazırda kurulu olan Windows'un üstüne kurulum yapamazsınız.

Arkadaşlar nasıl yapılmıyor? Yapılıyor, ben nasıl yapıyorum o zaman? Format atarken flash bellek kullanmıyorum. Masaüstünden kuruyorum sonra windows.old'u siliyordum o kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar nasıl yapılmıyor? Yapılıyor, ben nasıl yapıyorum o zaman? Format atarken flash bellek kullanmıyorum. Masaüstünden kuruyorum sonra windows.old'u siliyordum o kadar.

Ben kardeşimde yapmıştım Windows 10'da Windows 8.1 ISO'sunu yapmıştım ve şu an Windows 8.1 yüklü.

Arkadaşlar komşumun bilgisayarında Windows 10 yüklü. Ama Windows 8.1 istiyorlar. Ben de yardımcı olayım dedim. Şimdi bir flash belleğe ISO dosyasını atsam. Sonra o flashtaki ISO'yu o bilgisayarda çalıştırsam olur mu? Çünkü BIOS'tan yapmayacağım.
Olur, yapabilirsin. Windows 10 ile .iso dosyalarını mount edebilirsin, fazladan bir program da istemez.
.iso dosyasına sağ tıklayıp Mount diyip, açılan pencerede setup.exe ile formata başlayabilirsin.
Eğer üzerine sağ tıklayınca açılan listede Mount çıkmazsa, ayarlardan default app bölümüne gidip, .iso dosyaları için ayarlı uygulama ayarlarını Windows Explorer için geri ayarlaman gerekir. Değiştirmen gereken uygulama ayarı listede "Windows Disc Image Burner".
Ama şöyle bir durum var, her ne kadar bu işleme de temiz format deseler bile, tam temiz format olduğunu sanmıyorum. USB üzerine mount edip, BIOS ayarlarını düzenleyerek yapılan format daha iyidir gibi geliyor benim için.

Ayrıca Windows 8.1 ile Windows 10 arasında pek bir kullanım farkı yok. Windows 8.1 istemeleri biraz garip. Windows 10 aslinda performans açısından da daha iyidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olur, yapabilirsin. Windows 10 ile. ISO dosyalarını Mount edebilirsin, fazladan bir program da istemez.
ISO dosyasına sağ tıklayıp Mount deyip, açılan pencerede setup.exe ile formata başlayabilirsin.
Eğer üzerine sağ tıklayınca açılan listede Mount çıkmazsa, ayarlardan default App bölümüne gidip. ISO dosyaları için ayarlı uygulama ayarlarını Windows Explorer için geri ayarlaman gerekir. Değiştirmen gereken uygulama ayarı listede "Windows disc ımage burner".
Ama şöyle bir durum var, her ne kadar bu işleme de temiz format deseler bile, tam temiz format olduğunu sanmıyorum. USB üzerine Mount edip, BIOS ayarlarını düzenleyerek yapılan format daha iyidir gibi geliyor benim için.
Ayrıca Windows 8.1 ile Windows 10 arasında pek bir kullanım farkı yok. Windows 8.1 istemeleri biraz garip. Windows 10 aslinda performans açısından da daha iyidir.

HDD varsa Windows 10 işkence oluyor belki o yüzden 8.1'e geçmek istemişlerdir.

Direkt içindeki Setup.exe'yi çalıştırarak kurabilirsin. Veya USB'ye yazdırmakla uğraşmak istemiyorsan USB'ye Ventoy kurup ISO'yu içine atarak kurulum yapabilirsin. Daha pratik oluyor. Tavsiye ederim. USB'yi kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Geri
Yukarı