ISS pingi etkiler mi?

umut palabıyık

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar, iyi geceler. Binamda Türk Telekom altyapısı var ama NetSpeed kullanıyorum. Bundan 1 sene önce LoL'de 15-16 pinglerde oynarken artık 30 ping civarında oynuyorum. Son bir haftadır ise pingim 50 civarına kadar çıktı ve TurkNet'e geçmek istiyorum. Sormak istediğim soru ise ISS değiştirmek pingi etkiler mi? Etkilerse etkileme sebebi nedir? Merak ettiğim altyapı aynı oldugu sürece ISS'lerin pinge nasıl bir etkisi oluyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Etkiler, ISS'nin merkezine olan uzaklığınız ISS merkezinin oynadığınız oyunun sunucusuna olan uzaklığı gibi bir çok etken var.

Türk telekom kullanırken LoL'de 24 ping alıyordum. Turknet'e geçiş yaptım bir ay önce 39 ping alıyorum sabit. Sebebi belirsiz.

Türk Telekom (ADSL ve VDSL), Vodafone (Fiber) ve Turkcell Superonline (Fiber) kullanmış biri olarak söylüyorum; net etkiliyor. Türk Telekom ADSL'de WiFi açık ve aile ortamındaysan kesinlikle sabit ping alamıyorsun ve yüksek ping (75 civarı 300-400'leri bile görüyor biri nette gezinirse) seviyelerinde oynuyorsun. Şu an VDSL kullanıyorum, hem pingim düşük (50-60 arası) hem de sabit bir ping seviyesiyle rahat rahat online oyun oynuyorum. Üniversitedeyken Vodafone fiber kullandım bir süre. 100-120 arası ping alıyordum ilginç bir şekilde aşırı yüksekti fiber bağlantıya göre 100 Mbit hızımız vardı. En iyi deneyimim net bir şekilde Turkcell Superonline fiber oldu. Pingim sabit (45-55 arası) hızım ise tamamen pakette belirtilen hızla uyuşuyordu. Kopma vs. sorunları da yaşamadım. Uzun lafın kısası kesinlikle ISS etkilidir hem bağlantı tipin, hem de ISS.

Arkadaşlar selamlar, iyi geceler. Binamda Türk Telekom altyapısı var ama NetSpeed kullanıyorum. Bundan 1 sene önce LoL'de 15-16 pinglerde oynarken artık 30 ping civarında oynuyorum. Son bir haftadır ise pingim 50 civarına kadar çıktı ve TurkNet'e geçmek istiyorum. Sormak istediğim soru ise ISS değiştirmek pingi etkiler mi? Etkilerse etkileme sebebi nedir? Merak ettiğim altyapı aynı oldugu sürece ISS'lerin pinge nasıl bir etkisi oluyor?
Hat sahibin Türk Telekom. Türk Telekom hattını NetSpeed firmasına kiralıyor. Kontrol Türk Telekom'un elinde oluyor bu durumda. NetSpeed'e bir kota veriliyor. 10 aboneye şu kadar bant genişliği kullanabilirsin gibisinden. NetSpeed kotasının üzerinde abone almıştır ya da abone sayısını sabit tutup bant genişliğini düşürmüştür.
Sabit değerlerin zaman içinde bozulmasının en büyük sebebi hat yoğunluğundan kaynaklanmakta.
TurkNet bu durumdan kurtulmak için Türk Telekom santrallerine kendi sunucularını kuruyor. Eğer bölgende TurkNet Yapa altyapısı varsa ve Türk Telekom kullanmak istemiyorsan tavsiye ederim. Eğer TurkNet'in bu hizmeti bölgende yoksa en iyisi hat sahibi firma ile çalışman olacaktır.

Bu loldeki ping sayılarında bir gariplik var. Eskiden tr ve west sunucuları aynı yerdeyken iss fark etmeksizin herkes 60-80 arası sabit bi pingde oynuyordu ve hiç sıkıntı falan da olmuyordu. Daha sonra sunucuları trye getirdik pingler düşecek falan dediler. Evet göstergedeki değerler azaldı ama oynayış açısından hiçbir fark oluşmadı(o zamanlar 90 pingle bile delay olmadan oynanıyordu). Eskiden superonline 30 pingle oynuyordum 50-60a falan çıkınca oynanmaz hale geliyordu. Şu an vodafone kullanıyorum 58 ping. Ama turkcelle aldığım 30 pingden hiç farkı yok. Mesela mobil veriyle bağlandığımda da yine 60 ping civarı alıyorum ama aynı. Farklı iss ile farklı değerler alabilirsiniz ama oynayışı değiştirecek düzeyde bir farklılık olacağını sanmıyorum. (bu arada yukarda anlattığım durum neden oluyor bilmiyorum bilen biri nedenini söylerse çok iyi olur)

Yeni konular

Geri
Yukarı