Mbps pingi etkiler mi?

YiğitMüjde0201

Hectopat
10 Mbps'lik internet almayı düşünüyorum, oyunlarda kaç ping alırım ve Mbps arttıkça ping artar mı düşer mi? Mbps'nin fazla olması iyi bir şey mi kötü bir şey mi? Yardım edebilir misiniz?

Fazla olması iyi bir şey fakat ping değerini etkilemez, İnternete kaç kişi bağlandığı, oynadığınız oyun ve oturduğunuz il, binanın tesisatı, altyapı kalitesi gibi etkenler var. Altyapınız fazla hızı destekliyorsa 10 Mbps almayın çünkü çok düşük bir hız.

Mbps ping değerlerini etkilemiyor. Mevcut internetim 8 Mbps'lik bir paket ve ping değerlerim Valorant'da 60-70 , CS:GO'da 80-100 arasıydı. Hız testinde ise bana gösterilen hız 4-5 Mbps'ydi. Kimileri 30 Mbps ile bu ping değerlerini alamayabiliyor.

10 Mbps alacaksan ailede kullanancak birisi olursa. Pingin tavan yapar. Ve soruna gelecek olursak internet hızının birazda olsa ping etkisi var. Mbps ne kadar fazla o kadar iyi. Ping ne kadar düşük o kadar iyi.

Kablo ile bağlarsan pingi fazla etkilemez Wi-Fi'dan bağlanırsan ve modeme başka cihazlar da bağlıysa, 10MBPS düşük bir değer olduğundan internetin bilgisayarına indirilecek paketlere yetişemez dolayısıyla pingin yükselir, ani çıkışlar düşüşler yaşarsın.

3,5 Mbps ile Ordu'dan İstanbul'daki sunucuya 100 Mbps internet ile bağlanan adamdan daha iyi ping alıyordum birkaç aya kadar.
Kablo ile bağlayıp senden kaynaklı olabilecek sorunları en aza indirirsin. Gerisi senin elinde olan bir şey değil. Yeteri kadar hızlı olduğunda hıza bağlı değil çünkü. Yeteri kadar dediğim miktar ise 3,5 Mbps gibi gülünebilecek bir hız. 720p videoyu zor izlersin.

Herhangi bir paket kaybı falan da yoktu bu arada.

Hocam şöyle söyleyeyim eğer WiFi ile internetinize bağlanan 3-4 kişi varsa internetin de 5 mbit ise ping olma ihtimali çok yüksek olacaktır ki bunu kesinlikle ben bizzat yaşadım. 2-3 sene önce 100Mbit internetim akk geçince 3mbite düşüyordu. 3 mbite düşünce ev ahalisi WiFi ile bağlandığında yükselmeyen ping yükselmeye başlıyordu. Eğer sadece siz bağlıysanız etkilemez.

Bende etkiliyor. 5 Mbps civarında 135MS, 35 Mbps civarında 100-106MS görüyorum.

Geri
Yukarı