İstanbul'da BIOS çipi satan yerler

Pardon önceki konuyu yanlışlıkla açmışım. Cevap verenlerden özür diliyorum.
Estağfurullah hocam. Öne çıkar butonu nu kullanabilirsiniz. Onun harici cevabım zaten belli. Var olan çipinizin data sheetine uygun olaraktan bir tane çıkma anakart tan bulacaksınız.

Aliexpress'ten bak istersen. Ben anakart için fan kontrol entegresi bulmuştum aynı model.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ch341a programmer var bende. Önceki entegrenin bacaklarını test mandalı kırdı.

Aynı yazılımı taşıyormu bilemeyiz ama BİOS kodlaması yapabilirseniz bu olabilir. Eski ekran kartımın bir tanesinin BİOS yazılımını değiştirmiştim. Tabi bunun için de bir aparat gerekli.
Peki bir sorum olacak. Modeli neredeyse aynı ama alttaki yazılarda farklılık var. farklı zamanda üretimden dolayı mı farklı? Öyle ise ve anakarta uyarsa hayır duamı alıcaksın.

Bende de bir fikir var aslında. Bacaklar kurtarılmaz ama lehim ile bacak yapabilirim.
Bir diğeri ise ebaydan Türkiyeye sipariş veremiyorum. İstanbul da bulmam gerek.

Direkt BIOS çipi diye ararsanız hem bulamazsınız. Bulduğunuz bir iki yer de çıkma çipleri saçma sapan fiyatlara satmaya kalkar. Xx Mbit SPI flash ya da xx Mbit SPI EEPROM çipi diye ararsanız hem daha kolay bulursunuz. Hem de saçma sapan fiyatlarla karşılaşmazsınız.

Bu çipler standart yapıdadır. Marka farklılığı sorun çıkarmaz. Hepsi aynı komut yapısını kullanır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus kapasite ve MHz (hız) değeri alacağınız çipin hız değeri mevcut çipinizden daha yavaş olursa sorun yaşayabilirsiniz.

Konuyu çözmüştüm fakat kapatmamışım. Benim biosuma uygun olan entegreyi buldum. Kapasitesi ve diğer özellikleri birbirine yakındı. Programlayıcı ile programladım ve bilgisayar çalıştı.

Geri
Yukarı