İstanbul'da ev tutulur mu?

Arkadaşımla bu sene hayırlısıyla İstanbul'da üniversite okumayı planlıyoruz. Muhtemelen aynı vakıf üniversitesi tercih edeceğiz. Yurtta kalmak yerine İstanbul'da ev tutmayı düşünüyoruz. Tutacağımız ev yüksek ihtimalle beyoğlu'nda olur çünkü üniversite orada. Eşyalı evlere baktık kirası ortalama 2000 lira. Sizce ev tutmak mantıklı mı? İki kişi yaşayabilir miyiz? Ailelere fazla yük olmak istemiyoruz. Ben kabaca hesap yaptım sizce nasıl?

ev kirası: 2000 TL.
Elektrik: 100 TL.
Su: 40 TL.
İnternet: 100 TL.
Alışveriş: 1000 TL.
İstanbulkart: 112 TL.

İki kişi için hesapladım. Adam başı 1676 lira tutuyor yuvarlarsak düz 1700 diyelim.
Eee nerde gezip tozmak, kafan esince bir yerde oturup bir şeyler yemek, acil işler kafa gösterince taksiye binme mecburiyeti, gıda masrafları vs vs ki bu dediğim maddeler hem çevrendeki insanlara hem de kız arkadaşının olup olmamasına göre değişebilir. Böyle ucu ucuna hesap yaparsan yarı yolda kalırsın bence. Ben İstanbul'da tek başıma öğrenci evinde kalıyorken çocukluk arkadaşım gelmişti bir hafta kalmaya, o bile haftanın sonuna doğru sıktı beni. Öğrenci evinde birkaç kişi yaşayacaksanız ikinizin de birbiriyle gayet gayet uyumlu olması gerekiyor.

Nasıl ayarlarsan ayarla iş bir yerde patlak verebiliyor bazen, bundan dolayı kapsamlı bir hesap yaptıktan sonra fazladan 200 Türkiş liras eklemelisin bence.

hocam istanbulkart diye bir şey varmış aylık abone olup 100 kere falan basma hakkınız oluyormuş. Metrobüs, otobüs akla gelen bütün ulaşım araçlarında geçiyormuş doğru mu? İnternette aylık ücreti 56 yazıyordu.
Evet aylık 50 TL'ye 200 defa hak veriyor internet 56 değil en az 100 TL.

Geri
Yukarı