İstanbul'da ev tutulur mu?

Hocam Kahramanmaraş'ta yaşıyoruz 5 kişilik eve fatura 25 geliyor. Ayrıca elektrik de 160 lira falan geliyor hayvan gibi abansak bile 😃 İstanbul'u bilemiyorum belki bizim burada kaynarca var belki su ondan ucuz öte yandan iki tane termik santral var elektrik ondan ucuz bilemeyeceğim 😄😄

Bizim memleketimiz Tunceli'de de faturalar o fiyat civarlarında geliyor ama İstanbul'da öyle değil.

Kış günü ne ile ısınacaksınız?

Hesap, kitaba uymayacak gibi görünüyor. 😂

Bir yerde çalışıp bütçenizi 2500 TL civarına kadar çıkarırsanız iyi olur.

Binanın ısı yalıtımı varsa ve üst katlarda oturursanız, doğalgazı fazla yakmanıza gerek kalmaz.

Ayrıca affedersiniz ama üniversite öğrencisinin ot gibi yaşayacağına ihtimal vermiyorum.

Kış günü ne ile ısınacaksınız?

Hesap, kitaba uymayacak gibi görünüyor. 😂

Bir yerde çalışıp bütçenizi 2500 TL civarına kadar çıkarırsanız iyi olur.
Doğru hocam ısınmayı unuttuk heyecandan 😄 Burs almayı düşünüyorum geri ödemeli maaşımdan öderim. Dediğiniz gibi bir yerlerde çalışırsak bu iş olur bence. Hemen kestirip atmamak lazım. Durumlar iyi olmadı fazla fazla salarlar parayı.

Doğru hocam ısınmayı unuttuk heyecandan 😄 Burs almayı düşünüyorum geri ödemeli maaşımdan öderim. Dediğiniz gibi bir yerlerde çalışırsak bu iş olur bence. Hemen kestirip atmamak lazım. Durumlar iyi olmadı fazla fazla salarlar parayı.
Ben daha üniversiteye başlamadım ama İstanbul'da üniversite okuyacağım muhtemelen.
Kiraların ve faturaların ucuz gelmeyeceği belli, bunlar bi kenara muhtemelen ileride yine faturalara zamlar gelir.
Binanın ısı yalıtımına, rütübete ve haşerelere dikkat edin. Ne olacağı belli olmaz.

Hocam Kahramanmaraşta yaşıyoruz 5 kişilik eve fatura 25 geliyor. Ayrıca elektrik de 160 lira falan geliyor hayvan gibi abansak bile 😃 İstanbulu bilemiyorum belki bizim burada kaynarca var belki su ondan ucuz öte yandan iki tane termik santral var elektrik ondan ucuz bilemeyeceğim 😄😄
Aylık 300tl geliyor bize 5 kişiyiz, doğalgaz yazın bile 100tl den aşağı gelmiyor ben anlamadım.🤔

Arkadaşımla bu sene hayırlısıyla İstanbul'da üniversite okumayı planlıyoruz. Muhtemelen aynı vakıf üniversitesi tercih edeceğiz. Yurtta kalmak yerine İstanbul'da ev tutmayı düşünüyoruz. Tutacağımız ev yüksek ihtimalle beyoğlu'nda olur çünkü üniversite orada. Eşyalı evlere baktık kirası ortalama 2000 lira. Sizce ev tutmak mantıklı mı? İki kişi yaşayabilir miyiz? Ailelere fazla yük olmak istemiyoruz. Ben kabaca hesap yaptım sizce nasıl?

ev kirası: 2000 TL.
Elektrik: 100 TL.
Su: 40 TL.
İnternet: 100 TL.
Alışveriş: 1000 TL.
İstanbulkart: 112 TL.

İki kişi için hesapladım. Adam başı 1676 lira tutuyor yuvarlarsak düz 1700 diyelim.

2000 TL bence eşyalı ev için güzel bir fiyat tutulur bence.

Geri
Yukarı